Czy budowa Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi jest poważnie zagrożona?

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało oświadczenie, w którym twierdzi, że powstanie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi jest zagrożone.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej powstaje w przestrzeni zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 w Łodzi. Instytucja planuje wybudowanie trzech interaktywnych stałych wystaw poświęconych historii kina, filmowej technologii, a także kolejnym fazom powstawania filmu. W NCKF, które według pierwotnych zapowiedzi miało otworzyć się dla publiczności na przełomie 2019 i 2020 roku, planowane są również ścieżki edukacyjne, biblioteka filmowa, trzysalowe kino, pracownia badawcza i wystawy czasowe.

Powstanie instytucji i ekspozycji wspólnie z miastem zobowiązało się sfinansować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poniedziałek resort wydał oświadczenie, w którym czytamy: „Zagrożone jest powstanie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości ponad 25,8 mln zł na sprzęt i wyposażenie instytucji. Miasto Łódź w dokumentach aplikacyjnych zapewniało, że wnętrza EC1 są gotowe do wprowadzenia wystawy i udostępnienia jej odwiedzającym. Tymczasem okazało się, że budynek wymaga adaptacji, której koszt jest pięciokrotnie wyższy niż zakładał projekt opracowany przez miasto. Przetarg na zakup sprzętu i wyposażenia finansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (MKIDN) powiązano bez wiedzy ministerstwa z trzema innymi projektami w jedno postępowanie.

Dla projektu finansowanego przez MKIDN cena ofertowa wyniosła 15 mln zł i nie odbiegała od założeń budżetu projektowego.

Władze Łodzi zaplanowały, że wydadzą na adaptację pomieszczeń dla NCKF 9,9 mln zł. Cena zaoferowana w przetargu wyniosła 59 mln zł. Ta różnica spowodowała unieważnienie postępowania, które obejmowało łącznie cztery projekty- jeden finansowany przez ministerstwo ze środków europejskich, dwa - z regionalnych środków europejskich i jeden- z dotacji celowej miasta Łodzi. Jedyna oferta była o 62 mln (czyli ponad dwukrotnie) wyższa niż zakładały to szacunki.

W dokumentach aplikacyjnych złożonych przez miasto do MKIDN wyraźnie zaznaczono, że projekt finansowany ze środków europejskich przez MKIDN nie stanowi etapu większego projektu, a pomieszczenia NKCF są gotowe do wprowadzenia tam ekspozycji i jej udostępnienia.

Pierwotnie projekt doposażenia i udostępnienia zwiedzającym NCKF miał zostać zakończony w grudniu 2019 r. Obecnie okres realizacji został przez MKIDN wydłużony na prośbę Łodzi do końca 2020 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje gotowość do wydłużenia tego terminu, ale oczekuje, że władze miasta wywiążą się ze zobowiązań złożonych we wniosku aplikacyjnym”.

- Komasacja kilku przetargów w jeden była działaniem czysto praktycznym - wyjaśnia Michał Kędzierski, rzecznik EC1 Łódź - Miasto Kultury. - Dzisiaj rynek budowlany potrafi się szybko zmieniać, trend podwyżek cen się utrzymuje, uznaliśmy więc, że zagrożenie przekroczenia kosztów w stosunku do założeń logiczniej jest uwzględnić w jednej procedurze niż w kilku oddzielnych. Najważniejsze, że ministerstwo deklaruje zgodę na wydłużenie okresu realizacji projektu oraz gotowość do rozmów, które powinny się rozpocząć w najbliższych dniach.

Danuta Stenka w nowym serialu "Nieobecni". Jak go ocenia?

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-15T21:05:50 02:00, Łodzianin:

No cóż, komentarze "Gościa" i "porzeczki" to typowa "mowa miłości" lemingów z Platformy UBywatelskiej… Można jedynie im zaproponować, aby zrobili sobie "dobrze" rogiem "Jednorożca skazanej Zdanowskiej", może trochę się odstresują...

2019-07-15T22:20:22 02:00, Prawdziwy Łodzianin:

Prawda boli?

2019-07-15T23:04:40 02:00, Gość:

100/100

2019-07-16T09:11:15 02:00, Gość:

200/200!!! Trafnie ujęte!

2019-07-17T07:57:57 02:00, Gość:

Tobie dobrze proponują na plebanii kropidłem księdza. PiSdzielcu ubecki od Piotrowicza./

Pedofilski ubeku z PiS - u. Tak jest dokładnie.

G
Gość
2019-07-17T13:50:54 02:00, Gość:

Hanka zamiast budować to politykuje ,łódzkiego metra też nie kopie

Metro jest w gestii PKP PLK. A te w rękach władz centralnych. Ale co ujadające pisowskie ścierwo z zapomogą może wiedzieć...

G
Gość

Hanka zamiast budować to politykuje ,łódzkiego metra też nie kopie

G
Gość
2019-07-15T21:05:50 02:00, Łodzianin:

No cóż, komentarze "Gościa" i "porzeczki" to typowa "mowa miłości" lemingów z Platformy UBywatelskiej… Można jedynie im zaproponować, aby zrobili sobie "dobrze" rogiem "Jednorożca skazanej Zdanowskiej", może trochę się odstresują...

2019-07-15T22:20:22 02:00, Prawdziwy Łodzianin:

Prawda boli?

2019-07-15T23:04:40 02:00, Gość:

100/100

2019-07-16T09:11:15 02:00, Gość:

200/200!!! Trafnie ujęte!

Tobie dobrze proponują na plebanii kropidłem księdza. PiSdzielcu ubecki od Piotrowicza./

G
Gość
2019-07-16T08:18:53 02:00, Gość:

Łódź kreuje. Magiczne miasto. Jaki pan (pani) taki kram.

2019-07-16T08:46:24 02:00, Gość:

Dziwne, że decyzję podjęto w ramach PiSdy w warszawie. Jaka Pisda, taka wagina w centrum miasta. To zwolennicy Pisdzielców maistu zafundowali.

Jaki PRezes, taka pisda.

2019-07-16T11:08:17 02:00, Gość:

Wymagasz wizyty u psychiatry.

Chętnie cię tam odprowadzę. Dostaniesz leki, albo należne 40g ołowiu i doł z wapnem.

G
Gość
2019-07-16T14:25:13 02:00, mko:

Zdanowska zlikwidowała około 15 szkół średnich ,technika i licea a teraz młodzież nie ma miejsc w szkołach ,łódzkiego metra też nie kopie

Łódzkie metro lumpie to kopie PKP PLK. To jest instytucja rządowa. Polecam się doinformować, a nie ujadać niczym kundel z Budy Pisdy.

m
mko

Zdanowska zlikwidowała około 15 szkół średnich ,technika i licea a teraz młodzież nie ma miejsc w szkołach ,łódzkiego metra też nie kopie

G
Gość
2019-07-16T08:18:53 02:00, Gość:

Łódź kreuje. Magiczne miasto. Jaki pan (pani) taki kram.

2019-07-16T08:46:24 02:00, Gość:

Dziwne, że decyzję podjęto w ramach PiSdy w warszawie. Jaka Pisda, taka wagina w centrum miasta. To zwolennicy Pisdzielców maistu zafundowali.

Jaki PRezes, taka pisda.

Wymagasz wizyty u psychiatry.

M
Makowa

Wystarczy wyjść na ulicę, żeby zobaczyć jak planuje się w Łodzi inwestycje... Wszystko rozgrzebane, terminy dawno przekroczone. Czy w umowach na wykonanie nie ma kar umownych? Ale z drugiej strony sami mieszkańcy to popierają, czemu dają wyraz w głosowaniach. Osobliwe to...

G
Gość
2019-07-15T21:05:50 02:00, Łodzianin:

No cóż, komentarze "Gościa" i "porzeczki" to typowa "mowa miłości" lemingów z Platformy UBywatelskiej… Można jedynie im zaproponować, aby zrobili sobie "dobrze" rogiem "Jednorożca skazanej Zdanowskiej", może trochę się odstresują...

2019-07-15T22:20:22 02:00, Prawdziwy Łodzianin:

Prawda boli?

2019-07-15T23:04:40 02:00, Gość:

100/100

200/200!!! Trafnie ujęte!

G
Gość
2019-07-16T05:27:17 02:00, Gazera:

Standardy łódzkie, bez pojęcia i bez nadzoru

100/100

G
Gość
2019-07-16T07:45:15 02:00, Ola:

Wiadukty się sypią, domy np. na Legionów się sypią. Ulice z dziurami. Ale pieniądze na centrum muszą się znaleźć. To jest platformerska polityka.

100/100

G
Gość
2019-07-16T08:18:53 02:00, Gość:

Łódź kreuje. Magiczne miasto. Jaki pan (pani) taki kram.

100/100

G
Gość
2019-07-16T07:45:15 02:00, Ola:

Wiadukty się sypią, domy np. na Legionów się sypią. Ulice z dziurami. Ale pieniądze na centrum muszą się znaleźć. To jest platformerska polityka.

Domy na legionów to są w części prywatne, a reszta kwalifikuje się do wyburzenia Tylko patologia nauczona wieczną darmochą nie jest skora sobie KUPIĆ mieszkania, a czeka, że inny podatnik zapłaci za ich miejsca do gżenia się.

Lumpenproletariat to niech do roboty się weźmie i kupi na wolnym rynku mieszkanie. Zamiast nowej plazmy. W końcu mamy od 30 lat demokrację i KAPITALIZM. A wy ścierwa chcielibyście demokracji i kapitalizmu, żeby ujadać jak kundle, ale komuny, żeby dostawać wszystko za darmo.

G
Gość
2019-07-16T07:07:55 02:00, Łodzianin:

Po raz kolejny Zdanowska wraz ze swą ekipą pokazała gdzie ma to miasto...

35% uwierzyło oszustce i jest jak jest :-( Poziom głupoty w społeczeństwie jest przeraźliwie wysoki

2019-07-16T08:07:18 02:00, Gość:

Czy w ostatnich wyborach na Prezydenta Miasta Łodzi dalej hasłem wyborczym było "KOCHAM ŁÓDŹ" ?????

A co ma Hanka, do ministerstwa? Czy PiSowskie trole to mają gooowno zamiast mózgu? Czy paciorku różańcowe z piachem zmieszane?

Dodaj ogłoszenie