MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Camerimage wróci do Łodzi? (ZDJĘCIA)

Anna Pawłowska
Marek Żydowicz w środę przedstawił w Łodzi program XVIII edycji festiwalu Camerimage. W tym roku odbędzie się on w Bydgoszczy. Ale konferencja prasowa stała się też pretekstem do rozmowy z kandydatami na prezydenta miasta - czy widzą przyszłość festiwalu w Łodzi.

Polityków ponaglają zbliżające się wybory, Marka Żydowicza, termin, 15 stycznia 2011 roku, do kiedy ma dać odpowiedź Bydgoszczy jak długo u nich zostanie Camerimage.

- W Bydgoszczy powiedziałem, że festiwal będzie organizowany tam, gdzie otrzyma najlepszą ofertę - mówił Żydowicz. Organizacja festiwalu wiąże się z budową Camerimage Łódź Center, a Bydgoszcz rozważa budowę obiektu kongresowego obok Opery Nova.

Spośród kandydatów na prezydentów Łodzi powrót Marka Żydowicza i festiwalu Camerimage, a także budowę Camerimage Łódź Center poparli były wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski, posłanka Zdzisława Janowska, oboje kandydujący jako niezależni, Adam Fronczak PSL, były wiceminister zdrowia oraz Janusz Rutkowski reprezentujący ruch Nowy Styl Życia "Zdrowo, komfortowo, smacznie i wesoło".

Na sali obecna była, choć nie zabrała głosu, Teresa Białecka - Krawczyk, także kandydatka niezależna. Spośród tuzów wyborów prezydenckich zabrakło Hanny Zdanowskiej z PO i Dariusza Jońskiego z SLD.

Marek Żydowicz po raz kolejny zaznaczył, że przy obecnych komisarycznych władzach Łodzi nie widzi możliwości powrotu festiwalu.

'- Dwa tygodnie temu, kiedy spotkałem się z komisarzem Sadzyńskim usłyszałem trzy razy "nie". ''Nie'' dla kontynuowania pracy spółki Camerimage Łódź Center, ''nie'' dla projektu Franka Gehrego i ''nie'' dla EC1 Davida Lyncha - relacjonował Żydowicz.

Zdradził także, że złożył władzom miasta pisemną propozycję odkupienia miejskich udziałów w spółce Camerimege Łódź Center za 1 mln dolarów. Spółka CŁC, powstała w celu wybudowania Camerimage Łódź Center według projektu Franka Gehrego. 51% udziałów w niej mają dwie fundacje Marka Żydowicza - Fundacja Tumult, organizująca festiwal Camerimage i Fundacja Sztuki Świata, obecnie zajmująca się projektem studia Davida Lyncha w EC1 Wschód. 49 % udziałów w spółce posiada miasto.

Na pytanie skąd pochodziły by deklarowane środki, Żydowicz odpowiedział, że wiele miast jest zainteresowanych odkupieniem projektu centrum Camerimage, razem z koncepcją architektoniczną Gehrego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki