Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy dieta wegańska może być zdrowa?

Dorota Domienik
Weganizm to styl życia. Stara się on wykluczyć wszystkie formy eksploatacji i okrucieństwa wobec zwierząt dla celów produkcji żywności, odzieży czy jakichkolwiek innych.

Dieta wegańska wymaga eliminacji z codziennego menu wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mleka, serów, ryb, owoców morza, jaj, miodu i żelatyny. Podstawę odżywiania stanowią tutaj: warzywa i owoce, zboża i produkty zbożowe, najlepiej z pełnego przemiału (np. kasze, makarony, pieczywo), rośliny strączkowe (np. fasola, soja, soczewica, bób), orzechy, grzyby, nasiona i oleje roślinne.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy dieta eliminująca wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego może być zdrowa dla organizmu. Naukowcy są przekonani, że odpowiednio skomponowana - a przede wszystkim różnorodna - jest w stanie zaspokoić nasze zapotrzebowanie na minerały oraz witaminy.

Podobnie jest z innymi dietami - osoby, które odżywiają się głównie mięsem albo serami będą cierpieć na niedobory ważnych dla organizmu pierwiastków.

Rezygnacja z mięsa powoduje jednak niedobór witaminy B12, dlatego konieczna jest jej suplementacja - tabletki można kupić w aptece.

Weganie powinni kontrolować także poziom wapnia i witaminy D we krwi - w niektórych przypadkach również może być konieczna suplementacja.

W opinii Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, dobrze zaplanowane diety wegetariańskie i wegańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania oraz dla sportowców.

W tej kwestii głosy są jednak podzielone i w okresie ciąży oraz dzieciństwa często zaleca się jednak spożywanie białka zwierzęcego jako pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego.

Zdaniem wielu specjalistów, dieta wegańska niesie ze sobą bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Dr Caldwell Esselstyn, w książce na temat profilaktyki chorób serca (Prevent and Reverse Heart Disease), promuje dietę roślinną w celu ochrony organizmu przed chorobami, nie tylko serca.

Z kolei dr Charles Huebner, reumatolog, przetestował jej skuteczność na sobie i zaobserwował: wzrost energii, dużo lepszą jasność umysłu, większą wytrzymałość na ćwiczenia. Jednocześnie przyznaje, że zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa. O przestawieniu organizmu na nową dietę mógł mówić dopiero po upływie miesiąca. Receptę na pokonanie własnych słabości widzi w odpowiednim przygotowaniu a konkretnie w przepisach, które pozwalają ugotować wiele smacznych posiłków.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

W swoich badaniach dr Huebner zaobserwował także dobroczynny wpływ diety wegańskiej m.in. u osób cierpiących na choroby zapalne, np. toczeń lub artretyzm.

Dieta wegańska jest bogatym źródłem witamin E oraz C i minerałów o działaniu antyoksydacyjnym i karotenoidów. Zapobiegają one chorobom układu krążenia oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

Ważnym składnikiem produktów w diecie wegańskiej jest potas, który reguluje gospodarkę wodną i odpowiada za prawidłową pracę nerek. Weganie mają niższe ciśnienie krwi i mniejsze jest u nich ryzyko zawału serca.

Wbrew pozorom, dania wegańskie nie różnią się tak bardzo od tradycyjnych. Powszechnie stosowane produkty pochodzenia zwierzęcego trzeba jedynie zastąpić ich roślinnymi substytutami, np. mleko krowie mlekiem sojowym. Ze względu na duże ilości błonnika, soja jest doskonałym zamiennikiem dla mięsa. Może być też składnikiem wielu potraw, np. kotletów. Goszczące często na polskich stołach mięso mielone z powodzeniem zastąpimy marchewką, ryżem czy płatkami owsianymi.

Do wielu potraw można też wykorzystać parówki sojowe czy tofu. Dużym wyzwaniem dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w weganizmie, jest znalezienie zamienników dla produktów pochodzenia zwierzęcego, np. jajek - niezbędnego składnika ciast, naleśników czy panierki.

W wypiekach weganie zastępują jaja 1-2 łyżkami wody lub oleju, puree z dyni lub dojrzałego banana, ziemniakami lub zmielonym tofu. Jak twierdzą, w przypadku ciasta na pierogi, rezygnacja z jajek jest wręcz wskazana - będzie delikatniejsze i bardziej miękkie.

Gorzej z panierką. Można poprzestać na obtoczeniu kotletów bułką tartą lub mąką albo przyrządzić miksturę z wody, mąki kukurydzianej i odrobiny soli.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki