Czy Egipt jest już bezpieczny na wakacje?

Materiał informacyjny
Egipt usytuowany jest w północno - wschodniej części Afryki, a także po części na półwyspie Synaj, w Azji. Teren republiki podzielony jest na cztery regiony: Pustynia Zachodnia, Pustynia Arabska (Wschodnia), Delta oraz dolina Nilu, półwysep Synaj. Zakątek ten od lat przyciąga turystów wspaniałą pogodą, ciepłymi wodami Morza Czerwonego oraz zabytkami.

Egipt to nie tylko wypoczynek na plaży, to także piramidy, rejs po Nilu, safari na wielbłądach w asyście beduińskich przewodników. Polscy turyści upodobali sobie to miejsce głównie ze względu na przystępną cenę wycieczek oraz gwarancję dobrej pogody (aktualne ceny wycieczek do Egiptu można sprawdzić na wielu serwisach turystycznych m.in. tu http://www.fostertravel.pl/wycieczki/egipt/ ).

Egipt od lat znajduje się w czołówce najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków wyjazdów, mimo że od pewnego czasu w tamtym rejonie trwa napięta sytuacja polityczna. Chętni do podróży w tamte rejony śledzą na bieżąco komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl), dzięki czemu mają niezbędne wiadomości, gdzie jest bezpiecznie.

Nad bezpieczeństwem turystów dbają odpowiednie służby - na ulicach miejscowości turystycznych widoczne są patrole policji, ochrony, jest także sporo patroli poruszających się samochodami. W Kairze w miejscach przeznaczonych do zwiedzania przeprowadzane są kontrole, prześwietlanie plecaków.

Najchętniej odwiedzane kurorty:

Hurghada to jeden z największych ośrodków turystycznych na Riwierze Morza Czerwonego. Miasto powstało nad Zatoką Sueską, początkowo było wioską rybacką. Turyści upodobali sobie to miejsce przez wzgląd na pogodę (klimat podzwrotnikowy - suchy) - przez cały rok świeci tutaj słońce. Do największych atrakcji Hurghadzy należą rafy koralowe, jedne z najpiękniejszych na świecie.

Sharm el Sheikh

Obecnie jest to najpopularniejszy kurort turystyczny w Egipcie. Niegdyś była to beduińska wioska rybacka. Miasto usytuowane jest pomiędzy rezerwatami przyrody oraz parkiem narodowym Ras Muhammad i podzielone jest na kilka dzielnic. Turystów przyciągają tu głównie piaszczyste plaże oraz szmaragdowe wody Morza Czerwonego.

El Gouna

To skąpana w słońcu miejscowość oferująca ośrodki wypoczynkowe, salony spa oraz pola golfowe. Popularne są tutaj pustynne wycieczki na quadach. Wśród atrakcji znajdują także morskie bądź lądowe wyprawy. Amatorzy sportów wodnych znajdą tutaj coś dla siebie, to idealne miejsce do wakeboardingu, nart wodnych, nurkowania.

Safaga
Jest niedużym kurortem usytuowanym we wschodniej części Egiptu. To idealne miejsce dla osób lubiących ciszę i spokój. Przez wzgląd na dużą ilość dni wietrznych, miejsce to jest idealne dla miłośników sportów wodnych (m.in. windsurfing, kitesurfing). Znajduje się tutaj piękna piaszczysta plaża oraz malownicza rafa koralowa, zachęcająca do podziwiania podwodnego raju.

Aktywny wypoczynek - zwiedzanie

Wielu turystów odwiedzających Egipt stawia na aktywny wypoczynek i zwiedzanie. Do najciekawszych miejsc należy:

Kair

Stolica Egiptu jest jednym z najludniejszych miast na świecie. Przyciąga cennymi zabytkami z okresu faraonów, ponadto koptyjskimi oraz islamskimi. Muzeum Kairskie - założone w 1835 roku, posiada najbogatszą na świecie kolekcję eksponatów okresu starożytnego. Wśród zbiorów znajduje się m.in. wyposażenie grobowca faraona Tutenchamona ze słynną złotą maską oraz królewskie mumie. Wielka Piramida (Piramida Cheopska) w Gizie, która wchodzi w skład Kairu - jest miejscem pochówku faraona Cheopsa. Grobowiec pochodzi z 2560 roku p.n.e. Sfinks - rzeźba znajdująca się u stóp piramidy Chefrena, przedstawiająca postać o ludzkiej twarzy z tułowiem lwa. Przypuszcza się, że może to być twarz faraona. Cytadela Saladyna, została wzniesiona w XII w. Kompleks tworzą budynki górujące nad Kairem, w których skład wchodzi pałac, meczety, muzea, więzienie.

Asuan
Leży na wschodnim wybrzeżu Nilu. Jest to wysunięte najdalej na południe miasto w kraju. Jedną z największych atrakcji jest wyspa Elefantyna z ruinami starożytnego miasta Abu oraz jedna z trzech wiosek nubijskich. Ponadto znajduje się tutaj Muzeum Asuańskie i Mauzoleum Agi Chana, a także Klasztor świętego Szymona z XVII w.

Luksor

Nazywany jest „muzeum pod gołym niebem”. Znajdują się tutaj świetnie zachowane świątynie oraz kamienne budowle, które potwierdzają swoim pięknem potęgę faraonów. Luksor położony jest w miejscu południowej części starożytnych Teb, która była dawną stolicą Egiptu z okresu nowego Państwa.

Wakacje w Egipcie nie będą należeć do nudnych, zapraszamy!