Czy jest szansa na świat bez odpadów? Gospodarka obiegu zamkniętego.

Materiał informacyjnyFunkcjonujemy dzisiaj według modelu wzrostu produkcji i konsumpcji. A im więcej wytwarzamy i im więcej produktów kupujemy, tym zużywamy coraz więcej zasobów i wytwarzamy coraz więcej odpadów. W takich okolicznościach, mając na uwadze zachodzące zmiany klimatyczne i ograniczenie wpływu działalności człowieka na środowisko, optyka rozwoju i korzystania z zasobów musi ulec zmianie.

Wszyscy powinniśmy współpracować na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia, efektywnie korzystać z zasobów i ich nie marnować, a wręcz odzyskiwać i wykorzystywać je ponownie w procesie produkcji, w tym energii i ciepła. Filozofia firm przemysłowych powinna iść w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, a stanem idealnym jest osiągnięcie sytuacji, w której odpadów, zgodnie z filozofią zero waste, po prostu nie będzie. W dobie wyczerpujących się zasobów naturalnych i postępującej urbanizacji, gospodarka obiegu zamkniętego staje się podstawowym kierunkiem zrównoważonego rozwoju świata.

Gospodarka obiegu zamkniętego to nie tylko dbałość o możliwie najmniejsze zużycie zasobów ale również dbałość o ich regenerację.Ten sposób myślenia musi przełożyć się na każdy etap życia produktów: od ich projektowania z wykorzystaniem wyłącznie materiałów, które mogą zostać ponownie użyte, poprzez produkcję opartą w jak największym stopniu o odnawialne źródła i zasoby, po konsumpcję szanującą środowisko i zagospodarowującą ponownie przetwarzane surowce.

Wyzwania producentów i konsumentów

Wyzwania jakie stawia gospodarka obiegu zamkniętego są celem, którego osiągnięcie zależy od spełnienia szeregu warunków.
Część z nich leży po stronie producentów – z czego będą wytwarzać oni swoje produkty, na ile będą one możliwe do naprawy czy regeneracji, jak łatwo będzie można z nich odzyskać pełnowartościowe surowce wtórne. Wiele zależy również od postawy konsumentów – zaczynając od tego, jak będą zmieniać się nawyki zakupowe, poprzez to czy będziemy potrafili nie marnować zasobów i konsekwentnie segregować odpady.Na koniec, nie bez znaczenia, jest rozwój całej sfery zajmującej się zagospodarowaniem odpadów.

Nowa Energia dla Łodzi

Wyzwania środowiskowe stawiane przedsiębiorstwom branży ciepłowniczej oraz zmieniający się rynek ciepła powodują, że firmy przeobrażają się pod względem technologicznym i organizacyjnym. Wdrażane są projekty mające na celu systematyczne ograniczanie wpływu ich działalności na środowisko naturalne. Kluczowy jest proces stopniowego odchodzenia od spalania węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i zastosowania alternatywnych paliw w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej.

W obliczu tych wyzwań, Veolia Energia Łódź tworzy i wdraża rozwiązania, których celem jest poprawa dostępu do zasobów, przy jednoczesnym zapewnieniu ich ochrony i odnowy. W ramach projektu Nowa Energia dla Łodzi firma rozważa różne warianty produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej dla miasta, dzięki którym wyeliminowane zostanie spalanie węgla w łódzkich elektrociepłowniach i tym samym znacząco ograniczone zostaną emisje. W ramach dywersyfikacji paliwowej Veolia prowadzi analizy projektów, dzięki którym będzie możliwe zastąpienie węgla gazem, odnawialnymi źródłami energii i paliwami alternatywnymi. Celem jest zero węgla w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej dla miasta.

Realizacja projektu Nowa Energia dla Łodzi zagwarantuje spełnienie wymagań środowiskowych określanych na poziomie ustawodawstwa krajowego i unijnego oraz pozwoli poprawić efektywność instalacji i urządzeń w łódzkim systemie ciepłowniczym.

Energia powinna wracać

Dzisiaj znajdujemy się na swego rodzaju etapie przejściowym. Będziemy w tym czasie wykorzystywać coraz więcej surowców wtórnych z odpadów, nie unikniemy jednak takich, z których nie jesteśmy w stanie nic odzyskać poza zgromadzoną w nich energią. Wobec tego termiczne wykorzystanie odpadów nie nadających się do ponownego wykorzystania, zagospodarowanie ich frakcji kalorycznej, która powstaje w procesie sortowania i recyklingu, wpisuje się w schemat gospodarki obiegu zamkniętego.A odzyskana z odpadów energia, jak i pozostałe surowce z nich pochodzące, powinny być wykorzystywane w tym samym obiegu do produkcji nowych produktów.

Zerowasterem może być każdy!
www.zerowasterzy.pl


Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3