MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy kot jest zdrowy dla człowieka? Tak! I to bardziej niż myślisz. Sprawdź, kiedy obchodzi się Dzień Kota i doceń swojego przyjaciela

Marta Siesicka-Osiak
Obecność kota pomaga m.in. w obniżeniu poziomu stresu.
Obecność kota pomaga m.in. w obniżeniu poziomu stresu. Freepik
Według szacunków, 44 proc. Polaków posiada kota w swoim domu. Naukowcy twierdzą, że mają oni powód do radości. Wyniki badań jasno wskazują, że obecność kotów ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Odkryj, na co pomaga kot w domu. Sprawdź przy okazji, kiedy obchodzimy Dzień Kota i uczcij go ze swoim futrzanym przyjacielem.

Spis treści

Na jakie choroby pomagają koty?

Liczne badania wykazują, że koty mogą poprawiać ludziom nastrój, dawać wsparcie emocjonalne i podnosić morale. Zwierzęta domowe są szczególnie doceniane za wspomaganie socjalizacji osób starszych, dzieci oraz osób chorujących zarówno umysłowo, jak i fizycznie.

Nie do przecenienia jest też wpływ zwierząt na nasze samopoczucie w sytuacjach kryzysowych. Od czasu pandemii COVID-19 relacja ludzi ze zwierzętami domowymi jeszcze bardziej zyskała na jakości.

– Pandemia umocniła rolę więzi człowiek-zwierzę w życiu ludzi, a nasze dane pokazują, że jest to odczuwalne w skali globalnej, z niesamowitymi konsekwencjami, które mogą przynieść korzyści zdrowiu ludzi i zwierząt domowych na całym świecie – mówi dr weterynarii Mike McFarland, globalny dyrektor medyczny Zoetis, ogólnoświatowej spółki działającej w dziedzinie ochrony zdrowia zwierząt.

Dowiedz się więcej:

Kiedy obchodzi się Dzień Kota?

Światowy Dzień Kota to w naszym kraju stosunkowo nowe święto, obchodzone od 2006 roku. W tym samym terminie co my, czyli 17 lutego, świętują także Włosi i Węgrzy. W innych krajach celebracja tego dnia odbywa się w różnych terminach np. 22 lutego w Japonii, 1 marca w Rosji, a 29 października w USA. W Polsce obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Kota, który przypada na 8 sierpnia.

W Polsce obchody Dnia Kota zostały zorganizowane po raz pierwszy z inicjatywy miesięcznika „Kot” i Cat Club Łódź. Pomysłodawcą ustanowienia kociego święta był Wojciech Albert Kurkowski – pełnomocnik ministra rolnictwa i rozwoju wsi ds. zwierząt oraz vice prezydent World Cat Federation. Skąd wybór akurat lutowej daty?

– Tego dnia już od wielu lat w rzymskim Koloseum kociarze dokarmiają koty. Siedem lat temu brałem udział w takim wydarzeniu. Wtedy wpadłem na pomysł, aby przenieść akcję na polski grunt – tłumaczył Wojciech Albert Kurowski w 2011 roku w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Dzień Kota to dla organizacji prozwierzęcych i schronisk okazja zarówno do przeprowadzania zbiórek na rzecz zwierząt, jak i możliwość promowania ich adopcji. Aktywnie do akcji włączają się także szkoły i przedszkola w całym kraju, które nie tylko zbierają fundusze i pożywienie dla schronisk oraz fundacji, ale także zajmują się edukacją najmłodszych w zakresie opieki nad zwierzętami.

Akcesoria dla Twojego pupila!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki