Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Łódź szkodzi swoim mieszkańcom? Badanie Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi o wpływie warunków życia w Łodzi na zdrowie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Mieszkanie w Łodzi szkodzi zdrowiu?
Mieszkanie w Łodzi szkodzi zdrowiu? Krzysztof Szymczak
Mieszkanie w Łodzi szkodzi zdrowiu czy pomaga w jego zachowaniu? Sprawdzą to naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy.

Mieszkanie w Łodzi szkodzi czy pomaga zdrowiu? Badanie Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi

Ciekawe badanie na temat wpływu mieszkania w Łodzi na zdrowie i życie jej mieszkańców rozpoczyna Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. W ramach międzynarodowego projektu Expanse naukowcy sprawdzą jak życie w Łodzi, Barcelonie, Atenach, Bazylei oraz Amsterdamie przekłada się na choroby metaboliczne oraz układów krążenia i oddechowego.

Wiadomo, że oprócz czynników genetycznych znaczenie dla zdrowia ma też środowisko, styl życia, dostęp do infrastruktury a nawet kontakty społeczne. W mieście takich czynników jest mnóstwo. Na przykład osoba mieszkająca koło rynku Bałuckiego lub Górniaka prawdopodobnie częściej je warzywa i owoce niż ktoś, kto mieszka daleko od ryneczku, za to obok domu i pracy ma dużo barów z fastfoodami.

Ale liczy się też to, jak wygląda nasze miasto.

- Jeśli w miejscu zamieszkania mamy dostęp do terenów zielonych, będziemy chętniej z nich korzystali. Ale nawet widok zieleni za oknem może wpływać na nasze samopoczucie – mówi prof. Kinga Polańska z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, kierownik projektu badawczego.

Łódź do badania wybrano dlatego, że jest ona dużym miastem, a do tego dotychczasowe dane wskazują, że mieszkańcy regionu Łódzkiego żyją stosunkowo krótko i mają różne problemy zdrowotne. Projekt ma zbadać czy znaczenie ma zamieszkanie w Łodzi.

- Będziemy testować szereg hipotez badawczych, w tym dotyczących wpływu stylu życia tj. diety, aktywności fizycznej, jakości snu oraz zanieczyszczenia środowiska czy dostępu do infrastruktury na rozwój chorób kardiometabolicznych i układu oddechowego – wyjaśnia prof. Polańska.

Obecnie poszukiwanych jest tysiąc wolontariuszy, którzy wezmą udział w trwającym dwa miesiące badaniu. Uczestnicy będą musieli wypełniać kwestionariusze dotyczące swojego stylu życia, diety, najbliższego otoczenia. Przez dwa tygodnie będą też nosić opaskę GPS, która pokaże w jakim miejscu przebywają, część z nich dostanie dodatkowo zegarek rejestrujący aktywność fizyczną.

Kandydaci muszą być łodzianami, mieć powyżej 18 lat (połowa z nich ponad 50 lat) i mieć telefon typu smartfon z dostępem do internetu. Ankiety będą wypełniać online.

Zgłoszenia do badania i informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej projektu: Projekt Expanse

-Udział w badaniu jest dla nas bardzo cenny, pomoże po raz pierwszy w tak kompleksowy sposób ocenić wpływ miejskiego środowiska na zdrowie, co będzie stanowiło postawę celowanych rozwiązań prozdrowotnych. Będziemy mogli również porównać populację łódzką z mieszkańcami czterech miast europejskich. To także ciekawe wyzwanie dla uczestników badania– przekonuje prof. Polańska.

Z danych GUS wynika, że mieszkańcy Łódzkiego (nie ma danych dla samej Łodzi) żyją krócej niż w innych regionach Polski. Urodzone w 2021 roku kobiety przeżyją średnio 79 lat, co jest najniższą oczekiwaną długością życia w Polsce. Mężczyźni maja przeżyć 70,6 lat, wyprzedając jedynie mieszkańców Lubuskiego.

W 2021 roku co czwarty zgon łodzianina nastąpił z powodu chorób układu krążenia, niemal co piąty przez nowotwory. Choroby układu krążenia spowodowały około 7 proc. zgonów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki