Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy szkoła ma urlop w Wigilię? Łódzki kurator oświaty uważa, że okres okołoświąteczny to nie laba

Maciej Kałach
Przerwa w lekcjach potrwa od 22 grudnia do 1 stycznia. 2 stycznia i 5 stycznia także mogą być wolne od lekcji, jeśli dyrektor przeznaczy na to dni ze specjalnej puli szefa szkoły. Co do tych dwóch dat nie ma wątpliwości - świetlica ma pracować
Przerwa w lekcjach potrwa od 22 grudnia do 1 stycznia. 2 stycznia i 5 stycznia także mogą być wolne od lekcji, jeśli dyrektor przeznaczy na to dni ze specjalnej puli szefa szkoły. Co do tych dwóch dat nie ma wątpliwości - świetlica ma pracować Mikołaj Suchan
Nauczyciele nie mają urlopu w okresie świątecznym i tylko dni wynikające z ustawy (obejmujące święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok) są dla nich wolnymi. W pozostałe dni bez lekcji, jeśli istnieje taka potrzeba, szkoła ma zapewnić opiekę dzieciom, np. pracujących rodziców.

Takie stanowisko, po analizie listów od minister edukacji narodowej, zajął Jan Kamiński, łódzki kurator oświaty, reprezentujący MEN w województwie.

- Wynika to z Karty nauczyciela, w której zapisano, że urlop obowiązuje w okresach ferii zimowych i letnich - tłumaczy Kamiński.

Kontrowersje rozpoczęły się w minionym tygodniu, od dwóch listów od Joanny Kluzik-Rostkowskiej, minister edukacji. W pierwszym liście pani minister pouczyła dyrektorów szkół na temat organizacji opieki dla uczniów podczas przerwy świątecznej, która rozpoczyna się 22 grudnia, a kończy w Nowy Rok.

"Dyrektor może zaplanować, aby nauczyciele w tym czasie poza doskonaleniem lub innymi czynnościami związanymi z przygotowaniem się do zajęć prowadzili, również zajęcia z dziećmi" - napisała minister edukacji w liście do dyrektorów.

Natomiast dyrektorzy zwracają uwagę, że list do rodziców, opublikowany na witrynie internetowej MEN, brzmi inaczej: "Na obowiązek zaopiekowania się Waszymi dziećmi w dniach wolnych od nauki zwróciłam uwagę w listach do dyrektorów" - podpowiada rodzicom minister Kluzik-Rostkowska.

Agnieszka Błażejczyk, dyrektor SP nr 34, zwróciła uwagę, że odmienne listy z MEN wzbudziły chaos.

- Z listu do dyrektorów wynika, że dyrektor "może"zorganizować opiekę, a z listu do rodziców wynika "obowiązek". Jeżeli ma to być obowiązek, dyrektorzy powinni otrzymać go, np. w formie rozporządzenia - twierdzi Agnieszka Błażejczyk.

Dyrektor SP nr 34 podkreśla, że jej nauczyciele są do dyspozycji w okresie świątecznym, jeśli rodzic będzie potrzebował przyprowadzić dziecko do szkoły przed Bożym Narodzeniem czy przed sylwestrem, ale z drugiej strony Błażejczyk boi się odszkodowań. Bo - zdaniem dyrektorki - nauczyciele pracujący w okresie świątecznym mogliby wnosić pozwy do sądu, odczuwając własną krzywdę wobec tych niepracujących.

Zaś dodatkowo kadra, np. ogólniaków, też objęta Kartą nauczyciela, zamieszaniem przejmować się nie musi: żaden rodzic nie przyprowadzi przecież do szkoły licealisty...

Kurator Jan Kamiński dowodzi, że nie ma mowy, aby cała kadra przychodziła do szkoły w okresie okołoświątecznym bez normalnych lekcji.

- Wystarczy np., po konsultacji z rodzicami, tak rozplanować grafik, aby na nauczyciela przypadał jeden kilkugodzinny dyżur - sugeruje kurator.

Przedświąteczny spór ma jeszcze inny aspekt. Ministerstwo uruchomiło specjalny numer telefonu i e-mail dla rodziców, zgłaszających uwagi do pracy szkół w czasie przerwy. Zdaniem ZNP to promowanie donosicielstwa.

Przepisy są jasne wobec dni 2 stycznia (piątek między Nowym Rokiem a weekendem) oraz 5 stycznia (poniedziałek przed świętem Trzech Króli). Jeśli dyrektor zarządził dzień bez lekcji ze swojej puli (w przypadku podstawówek pula wynosi 6 dni), to istnieje obowiązek zapewnienia opieki przyprowadzonym do szkoły dzieciom.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki