Czy tak będą wyglądali żołnierze przyszłości? Oto robot...

  Czy tak będą wyglądali żołnierze przyszłości? Oto robot ATLAS [ZDJĘCIA+VIDEO]

  Rhys Blakely

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Czy tak będą wyglądali żołnierze przyszłości? Oto robot ATLAS [ZDJĘCIA+VIDEO]
  1/6
  przejdź do galerii
  Wygląda jak kolega Terminatora. Nowy robot humanoidalny amerykańskiej armii ma służyć w pokojowych sytuacjach kryzysowych, np. podczas katastrof. Jednak nietrudno będzie go wykorzystać także na polu walki - pisze Rhys Blakely.
  Amerykańska armia zaprezentowała żołnierza przyszłości: humanoidalnego robota, który w powieści Issaca Asimowa lub na planie "Terminatora" czułby się jak u siebie w domu.

  ATLAS mierzy 188 cm, waży 146 kg i uchodzi za "jednego z najbardziej zaawansowanych robotów humanoidalnych, jakie udało się dotąd zbudować". Zaprojektowano go do pracy w miejscach niebezpiecznych dla człowieka, np. w regionach skażonych opadem radioaktywnym.
  Posiada ramiona, za pomocą których będzie mógł wykonywać różnego rodzaju zadania. Porusza się na dwóch nogach, posiada 28 "stawów" napędzanych przez hydrauliczne siłowniki. Posiada również tors i głowę. Jego sylwetka do złudzenia przypomina ludzką. Wyposażony został w specjalny system komputerowy, umożliwiający zdalne sterowanie. W jego głowie znajdują się urządzenia audiowizualne, które pozwalają nie tylko obserwować to wszystko, co znajduje się wokół robota, lecz również zapisywać te dane na twardym dysku.

  Pentagon, który sfinansował cały projekt, tłumaczy, że Atlas będzie pomocny w operacjach ratunkowych. Jednak wielu analityków uważa, że robot, którego oprogramowanie przewiduje wykonywanie skomplikowanych zadań, od przeczesywania trudnego terenu po obsługę urządzeń mechanicznych, jest prekursorem przyszłych plutonów zautomatyzowanej piechoty, które będą wysyłane na linię ognia.  Twórcy Atlasa zapewniają, że został on stworzony do bardziej pokojowych celów. Zdaniem Gilla Pratta z Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA), agencji, która na zlecenie amerykańskiej armii prowadzi badania i wspiera obiecujące projekty naukowe, już wkrótce widok maszyn takich jak ATLAS nie będzie niczym niezwykłym. - Przypuszczam, że roboty, które się tu konstruuje, w bardzo niedalekiej przyszłości trafią do naszych domów, choć być może w nieco innej formie, np. jako pomoc dla osób w podeszłym wieku - mówi Pratt.

  Przed laty DARPA miała swój wkład w kształtowanie wczesnych wersji internetu, ale jej głównym obiektem zainteresowania jest pole walki. Agencja uczestniczyła m.in. w pracach nad F-117, bombowcem taktycznym wykonanym w technologii stealth, czy karabinem M16. DARPA koordynowała prace sześciu zespołów wybitnych ekspertów. Wśród nich znaleźli się między innymi specjaliści z NASA, a także z prestiżowych, amerykańskich uczelni technicznych.

  Robot Atlas powstał w laboratoriach firmy Boston Dynamics i obecnie jest tematem konkursu DARPA Robotics Challenge, którego celem jest przekraczanie granic technologicznych. Siedem zespołów naukowych próbuje tchnąć w robota inteligentne "życie" i nauczyć go wykonywania zadań przewidzianych w scenariuszach reagowania podczas klęsk i katastrof. Konkurs trwa do grudnia, zwycięska ekipa otrzyma nagrodę w wysokości 2 mln dol.

  - ATLAS to jeden z najbardziej zaawansowanych robotów humanoidalnych, jakie dotąd zbudowano, choć na razie to w zasadzie fizyczna obudowa dla mózgu i nerwów, czyli oprogramowania, które próbują udoskonalić zespoły naukowców - informuje DARPA.

  Na filmiku demonstracyjnym, zamieszczonym w internecie, stojący na jednej nodze robot utrzymuje równowagę podczas testu, polegającego na zderzeniu z 9-kilogramową stalową kulą, stosowaną przy robotach rozbiórkowych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przepraszam za błędy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To nie lepiej zrobić maszyne zailaną energią w kturej by siedział człowiek i sterował bu ją odzirotka i niedawać tej sztucznej inteligęcij

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo ludzIE CHCOM DORÓWNAĆ

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 57

  BOGU .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  leniu

  leniu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 82 / 67

  Ale po co robot ma kształtem przypominać człowieka?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  żeby móc obsługiwać wszelkie maszyny i narzędzia projektowane dla ludzi.

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny