Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy trzeba będzie przebudować stadion żużlowy w Łodzi?

Marcin Bereszczyński
Tak może wyglądać stadion żużlowy, jeśli Miejska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych pozytywnie zaopiniuje projekt
Tak może wyglądać stadion żużlowy, jeśli Miejska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych pozytywnie zaopiniuje projekt mat. prasowe
Brak opinii Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych może opóźnić budowę stadionu żużlowego.

Prezydent Łodzi powołała komitet sterujący ds. budowy stadionu żużlowego, lada moment rozpisany zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji, ale projekt stadionu nie był opiniowany przez Miejską Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych. A bez pozytywnej opinii tej rady nie można w Łodzi przeprowadzić żadnej inwestycji.

- Projekt nie trafił do rady - mówi radny SLD Władysław Skwarka, członek Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Radny trzy tygodnie temu zwracał uwagę urzędnikom, że projekt stadionu musi mieć opinię, w dodatku pozytywną.

- Może zdarzyć się tak, że budowa stadionu żużlowego się rozpocznie, a później konieczne będzie wprowadzenie zmian w projekcie albo przebudowanie stadionu w taki sposób, aby był przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi radny Skwarka.

Istnieje też ryzyko, że inwestycja będzie zaawansowana, a później trzeba będzie przebudować stadion, jeśli okaże się, że nie spełnia wymogów rady ds. niepełnosprawności. To może podnieść koszt inwestycji, a co najgorsze, opóźnić termin jej ukończenia.

Budowa stadionu żużlowego Orła Łódź przy ulicy 6 Sierpnia 71 powinna rozpocząć się w tym roku. Obiekt ma zostać otwarty w 2017 roku. Koszt inwestycji to 40 mln zł. Obiekt ma pomieścić ponad 10 tysięcy kibiców. Zostanie zbudowany bliżej alei Włókniarzy, w pobliżu istniejącego boiska piłkarskiego. Dzięki temu nie trzeba będzie niszczyć starego stadionu Orła Łódź, na którym w trakcie inwestycji będzie można bez przeszkód rozgrywać wszystkie mecze żużlowe. Projekt obiektu zaprezentowano w lutym ubiegłego roku.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łodzi podjęto uchwałę o przeniesieniu 1 mln i 10 tys. zł z budżetu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do Biura ds. Inwestycji UMŁ, które ma zadanie przygotować i przeprowadzić przetarg. To zbyt duża inwestycja, aby prowadził ją MOSiR. Urzędnicy zapowiedzieli, że procedura przetargowa powinna rozpocząć się w czerwcu.

Z końcem maja prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała komitet sterujący ds. budowy stadionu żużlowego. Przewodniczącym komitetu został wiceprezydent Tomasz Trela. Komitet składa się z 11 urzędników i radnych. Jego zadaniem jest koordynacja prac, ocena postępów na budowie, opiniowanie harmonogramu prac, a także pilnowanie ich zakresu, terminów i kosztów inwestycji. Komitety sterujące powoływane są przez prezydent Łodzi w przypadku, gdy chodzi o ważne dla miasta inwestycje.

Dlaczego magistrat nie zatroszczył się o przekazanie projektu stadionu żużlowego Miejskiej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych? Takie pytanie wysłaliśmy do biura prasowego UMŁ we wtorek. Niestety, mimo ponagleń, odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki