MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Sprawdzić to można podczas bilansu zdrowia dziecka

Matylda Witkowska
Regularnie prowadzone bilanse zdrowia dziecka pozwolą ustalić czy rośnie ono i rozwija się prawidłowo
Regularnie prowadzone bilanse zdrowia dziecka pozwolą ustalić czy rośnie ono i rozwija się prawidłowo 123RF
Bilans zdrowia dziecka to badanie, które pozwala ocenić jego rozwój i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Nie jest obowiązkowe, ale warto regularnie je wykonywać.

Bilans zdrowia dziecka pomoże kontrolować jego rozwój

Wielu rodziców zastanawia się czy ich dziecko zdrowo się rozwija. Wątpliwości może rozwiać wykonywany regularnie bilans zdrowia dziecka. To kontrola wzrostu, wagi i zdrowia malucha, którą przeprowadza lekarz rodzinny, pediatra lub pielęgniarka.

Pierwszy bilans wykonywany jest zaraz po urodzeniu, jeszcze w szpitalu. Lekarz ocenia budowę ciała i zachowanie noworodka sprawdza wzrok, słuch, eliminuje wybrane choroby genetyczne i niedoczynność tarczycy. To tzw. bilans zero.

Na kolejne trzeba już dziecko umówić samodzielnie.

- Nie ma obowiązku ich odbywania, ale namawiam, by z nich korzystać, śledzić rozwój dziecka i na czas zareagować, jeśli ma jakieś deficyty – mówi Anna Leder z ŁOW NFZ.

Podczas bilansu można bowiem wykryć: zaburzenia wzrostu, nadwagę lub niedowagę. Wady postawy, wzroku i słuchu – warto wcześnie zdiagnozować także po to, by dziecko nie miało problemów w szkole. Lekarz może zdiagnozować problemy w rozwoju psychicznym czy zaburzenia psychosomatyczne. Bilans pozwala też ocenić zdolność dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej czy kształcenia kierunkowego. Natomiast u nastolatków pomoże ocenić przebieg dojrzewania płciowego.

Spotkanie bilansowe z lekarzem to też czas na zadawanie pytań i rozwiewanie obaw rodziców.

Bilans zdrowia dziecka. Gdzie go wykonać i jak przebiega?

Na bilans zdrowia najlepiej umówić się w poradni POZ do której zapisane jest dziecko. Ważne, aby było zdrowe w dniu badania. Na wizytę należy zarezerwować około godziny, zabrać książeczkę zdrowia dziecka i dokumentację medyczną. Po rozmowie wstępnej lekarz lub pielęgniarka zbadają, zważą i zmierzą dziecko. Wyniki pomiarów naniosą na tzw. siatki centylowe zawierające dane statystyczne dotyczące wzrostu i wagi polskich dzieci. To pokaże, jak dziecko rozwija się na tle równolatków.

Wyniki badań i pomiarów wpisywane są do książeczki zdrowia dziecka i stanowią podstawę do porównań przy kolejnych bilansach. Dlatego w badaniach ważna jest regularność. Od urodzenia do ukończenia 19. roku życia zalecanych jest 11 bilansów. Z tego aż cztery przeprowadzane są jeszcze pierwszym roku życia dziecka, a kolejne co dwa lub trzy lata aż do dorosłości. Do ukończenia 16. roku życia dzieci muszą być na badaniu z rodzicami lub opiekunami.

Czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Sprawdzić to można podczas bilansu zdrowia dziecka
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki