Bilans zdrowia dziecka pomoże kontrolować jego rozwój
Wielu rodziców zastanawia się czy ich dziecko zdrowo się rozwija. Wątpliwości może rozwiać wykonywany regularnie bilans zdrowia dziecka. To kontrola wzrostu, wagi i zdrowia malucha, którą przeprowadza lekarz rodzinny, pediatra lub pielęgniarka.
Pierwszy bilans wykonywany jest zaraz po urodzeniu, jeszcze w szpitalu. Lekarz ocenia budowę ciała i zachowanie noworodka sprawdza wzrok, słuch, eliminuje wybrane choroby genetyczne i niedoczynność tarczycy. To tzw. bilans zero.
Na kolejne trzeba już dziecko umówić samodzielnie.
- Nie ma obowiązku ich odbywania, ale namawiam, by z nich korzystać, śledzić rozwój dziecka i na czas zareagować, jeśli ma jakieś deficyty – mówi Anna Leder z ŁOW NFZ.
Podczas bilansu można bowiem wykryć: zaburzenia wzrostu, nadwagę lub niedowagę. Wady postawy, wzroku i słuchu – warto wcześnie zdiagnozować także po to, by dziecko nie miało problemów w szkole. Lekarz może zdiagnozować problemy w rozwoju psychicznym czy zaburzenia psychosomatyczne. Bilans pozwala też ocenić zdolność dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej czy kształcenia kierunkowego. Natomiast u nastolatków pomoże ocenić przebieg dojrzewania płciowego.
Spotkanie bilansowe z lekarzem to też czas na zadawanie pytań i rozwiewanie obaw rodziców.
Bilans zdrowia dziecka. Gdzie go wykonać i jak przebiega?
Na bilans zdrowia najlepiej umówić się w poradni POZ do której zapisane jest dziecko. Ważne, aby było zdrowe w dniu badania. Na wizytę należy zarezerwować około godziny, zabrać książeczkę zdrowia dziecka i dokumentację medyczną. Po rozmowie wstępnej lekarz lub pielęgniarka zbadają, zważą i zmierzą dziecko. Wyniki pomiarów naniosą na tzw. siatki centylowe zawierające dane statystyczne dotyczące wzrostu i wagi polskich dzieci. To pokaże, jak dziecko rozwija się na tle równolatków.
Wyniki badań i pomiarów wpisywane są do książeczki zdrowia dziecka i stanowią podstawę do porównań przy kolejnych bilansach. Dlatego w badaniach ważna jest regularność. Od urodzenia do ukończenia 19. roku życia zalecanych jest 11 bilansów. Z tego aż cztery przeprowadzane są jeszcze pierwszym roku życia dziecka, a kolejne co dwa lub trzy lata aż do dorosłości. Do ukończenia 16. roku życia dzieci muszą być na badaniu z rodzicami lub opiekunami.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?