Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Aquaparku Fala dyskryminują mężczyzn? Panie do sauny wchodzą pierwsze. To dyskryminacja samotnych mężczyzn?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Na ceremonie saunowe najpierw wchodzą kobiety samotne, potem te z partnerami, na końcu mężczyźni. To dyskryminacja - twierdzą męscy single.

Aquapark Fala w Łodzi

Łódzki Aquapark Fala wprowadził w ostatni czwartek (3 listopada) nowy regulamin zajmowania miejsc podczas ceremonii saunowych. Do sauny na kolejne poziomy ławek wchodzą najpierw same kobiety, później te z partnerami, na końcu samotni mężczyźni. Na regulaminie użytkownicy nie zostawili suchej nitki. Zwracają uwagę, że przychodzące na ostatnią chwilę kobiety mijają stojących w kolejce mężczyzn, a drugi przywilej dotyczy tylko par mieszanych. "A co z parami jednopłciowymi?" - pytają.

- Ten regulamin to bubel - denerwuje się jedna z bywalczyń saun. - Przez niego samotni mężczyźni nie będą mieć żadnych szans na zajęcie najlepszych miejsc na górnych półkach - ocenia.

Anna Duda z Aquaparku Fala podkreśla, że obiekt od dawna zachęca kobiety do korzystania z saun. Zapis o tym, że wchodzą one pierwsze był też w poprzednim regulaminie. Jednak teraz dołożono priorytet także dla par. To dlatego, że panie... zajmowały miejsca dla swoich partnerów, a to powodowało kłótnie między klientami. - Zdajemy sobie sprawę, że nie istnieją idealne rozwiązania. Wiemy, że niektórzy klienci są niezadowoleni z nowej praktyki, ale zdecydowana większość zmiany poparła - informuje Duda.

Kobiety są zachęcane do przychodzenia nie bez powodu. Część z nich czuje się niezręcznie w strefie nagości, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą im partnerzy.

- Uważamy, że większa liczba kobiet w saunowaniu łagodzi obyczaje. Stosujemy się do ogólnie przyjętych zasad savoir-vivre, obowiązujących w naszej kulturze według reguły: „Panie mają pierwszeństwo przed Panami” - informuje Fala.

Izabela Desperak, łódzka socjolożka i działaczka na rzecz praw kobiet ocenia, że regulamin saun wzbudza tak duże emocje, bo potencjalna dyskryminacja dotyka mężczyzn. – Tymczasem dyskryminacja kobiet na wielu polach nie wzbudza takich emocji – zauważa Desperak. Jak dodaje dużo większym problemem niż dostęp do saun są dla kobiet niższe zarobki i feminizacja biedy – zjawiska szczególnie widoczne w Łodzi.

Zupełnie inaczej widzi to Michał Owczarski, prezes chrześcijańskiej Fundacji Życie, która wspiera tradycyjny model rodziny i stosunków damsko-męskich.

- Nie mam nic przeciwko przepuszczaniu kobiet. Jeśli kobieta chce wejść pierwsza, to mężczyzna przepuszczając ją okazuje męskość i gotowość do służby – mówi Owczarski.

Aquapark Fala od dawna ma świadomość, że wspólne przebywanie nagich osób różnych płci w saunach może powodować konflikty i niezręczne sytuacje, dlatego regularnie uaktualnia regulamin strefy saun. Trzy lata temu wpisano do niego zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Zdarzało się bowiem, że użytkownicy nagrywali innych będących w negliżu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki