18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Łodzi będzie ulica imienia Marii Kwaśniewskiej?

Marek Kondraciuk
Maria Kwaśniewska zmarła w 2007 roku
Maria Kwaśniewska zmarła w 2007 roku Krzysztof Szymczak
15 sierpnia minęło 100 lat od chwili narodzin Marii Kwaśniewskiej, wybitnej lekkoatletki ŁKS, z sukcesami grającej również w hazenę, siatkówkę i koszykówkę, a po zakończeniu kariery wieloletniej działaczki ruchu olimpijskiego.

Była olimpijską z Berlina 1936 i pierwszą łódzką medalistką igrzysk (brąz w rzucie oszczepem 41,80). Zostałą odznaczona brązowym i złotym medalem Orderu Olimpijskiego MKOL. Jej imię nosi Park Pokoleń Mistrzów Sportu w Spale. Podczas okupacji niemieckiej brała czynny udział w ruchu oporu. Jej mieszkanie w Podkowie Leśnej było schronieniem dla głodujących Żydów. Zmarła 17 października 2007 w Warszawie i spoczywa na Starych Powązkach.

Stulecie urodzin to właściwy moment, żeby upamiętnić postać wielkiej łodzianki i wielkiej patriotki nadaniem jej imienia jednej z ulic Łodzi. - Taka inicjatywa została już podjęta - informuje nas Sebastian Glica, kierownik Oddziału Sportu i Turystki Muzeum Miasta Łodzi. - Wydaje się, że jest duża szansa, aby Maria Kwaśniewska miała ulicę w rodzinnym mieście.

Z okazji 100-lecia urodzin w salach muzeum przy ul. Skorupki 21 (Pałac Sportowy) otwarta została wystawa poświęcona Marii Kwaśniewskiej-Tryko-Koźmińskiej-Maleszewskiej, pseudonimy "Maryla" i "Orlicka".

Wśród gości uroczystości otwarcia wystawy byli m.in. olimpijczycy: Barbara Niemczyk, Grażyna Rabsztyn, Zygfryd Kuchta, znakomici w przeszłości kolarze Henryk Czyż i Leszek Fabian, kapelan sportowców regionu łódzkiego ks. Paweł Miziołek oraz Iwona Grys z Muzeum Sportu w Warszawie.

Sebastian Glica przedstawił sylwetkę Marii Kwaśniewskiej i w zajmujący sposób opowiedział o historii sportu kobiecego w Łodzi. Sportowcy, którzy znali Panią Marysię, jak powszechnie o niej mówiono, a także Jacek Bogusiak z muzeum wspominali epizody z jej życia.

Na wystawie można obejrzeć zdjęcia Marii Kwaśniewskiej z lat kariery sportowej, m.in. z olimpiady w Berlinie 1936, z pierwszym trenerem Wacławem Robakowskim i z odkrywcą jej talentu Ludwikiem Szumlewskim. Są bambusowe oszczepy, którymi rzucała i niektóre trofea. Nie ma wśród nich medalu olimpijskiego. Oddała go jako votum do klasztoru jasnogórskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki