Czy w Łodzi powinno powstać Muzeum Secesji?

  Czy w Łodzi powinno powstać Muzeum Secesji?

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Perła secesji, czyli willa Leopolda Kindermanna przy ul. Wólczańskiej
  1/2
  przejdź do galerii

  Perła secesji, czyli willa Leopolda Kindermanna przy ul. Wólczańskiej ©Krzysztof Szymczak

  Przewodnicy po Łodzi pragną, aby w mieście powstało Muzeum Secesji. Pyta o nie wielu zwiedzających zdziwionych, że nie ma takiej placówki, która stałaby się wizytówką.
  Łódź secesją stoi – to hasło jest popularne wśród łodzian i w całym kraju. Skąd się wzięło? Nie do końca wiadomo, bowiem typowo secesyjne wille i kamienice w naszym mieście można policzyć na palcach. Niemniej hasło to jest popularne i warto je wykorzystać.

  Tym bardziej, że w łódzkich magazynach muzealnych sporo jest secesyjnych eksponatów, które można by pokazać na jednej stałej wystawie. Do tego właśnie dążą łódzcy przewodnicy podkreślając, że taka ekspozycja stałaby się znakomitą promocją Łodzi.

  – Łodzianie nabrali apetytu na secesję podczas wystawy sprzed siedmiu lat „W kręgu łódzkiej secesji”, na którą przybywały tłumy zwiedzających. Także turyści krajowi i zagraniczni pytają nas o Muzeum Secesji i nie kryją rozczarowania, gdy słyszą, że taka placówka jest w Płocku, ale nie w Łodzi – mówi przewodnik Alina Jabłońska.

  – Łódź nie jest secesyjna, ale mamy w mieście wybitne przykłady secesji i warto to wykorzystać i uruchomić stałą wystawę secesyjną, która stałaby się jedną z atrakcji miasta – dodaje kustosz Wojciech Źródlak z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

  Utworzenie Muzeum Secesji popiera też Wisława Jordan, autorka znakomitej monografii o łódzkiej secesji, która jako nauczyciel akademicki ma kontakt ze studentami i podkreśla, że młodzi spragnieni są sztuki klasycznej, w tym secesyjnej, a nie współczesnej, na którą w Łodzi jesteśmy skazani.

  – Aż się prosi, by liczne obiekty secesyjne, które są ukryte w magazynach umieścić w jednym miejscu, by cieszyły oczy miłośników sztuki – mówi Wisława Jordan.

  Dodaje, że Łódź przegapiła moment na przełomie lat 60. i 70. XX w., gdy na fali zainteresowania sztuką secesyjną uruchomiono w 4-piętrowej kamienicy w Płocku Muzeum Secesji, którego połowa eksponatów – jak przyznaje Wisława Jordan – pochodzi z Łodzi.

  Stąd obecny pomysł, aby meble, obrazy, zegary, wazony, witraże, szkło, ceramikę, porcelanę, kafle z łazienek i inne obiekty secesyjne zebrać na stałej wystawie w willi Leopolda Kindermanna przy ul. Wólczańskiej 31, która jako perła secesji jest znana w całym kraju. Okazja jest dobra, bo jesienią skończy się w niej remont kapitalny. Trafiłyby tam nie tylko eksponaty ze wspomnianych piwnic, lecz tak_że – jako depozyty – od prywatnych kolekcjonerów oraz pozyskane drogą zakupu.

  – Jeśli to jedyny budynek secesyjny w rękach miasta, to można go przekształcić w Muzeum Secesji, z tym że jego ofertę chętnie bym poszerzyła o pokazanie innych stylów w łódzkiej architekturze, przez co miałoby większy walor edukacyjny – uważa radna miejska Urszula Janiak-Niziołek.

  Niestety, przedstawiciele magistratu gaszą zapał entuzjastów Muzeum Secesji. Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi, przyznaje, że koncepcja takiego muzeum jest interesująca, jednak pomysł, aby ulokować je w willi Kindermanna, nie jest korzystny. A to dlatego, że rezydencja, w której jest galeria sztuki, jest mała – ma cztery sale (prawie 250 mkw.) i nie jest przystosowana do dużej liczby zwiedzających. Ze względu na paradną klatkę schodową nie można tam zainstalować szatni i odpowiedniego zaplecza sanitarnego. Nie ma też zaplecza technicznego. Ponadto willa nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych i – z powodu ochrony konserwatorskiej – nic w tej sprawie nie można zrobić. Dlatego – konkluduje Marcin Masłowski – nie można ulokować muzeum w obiekcie, który nie spełnia w tym względzie podstawowych wymogów. I nie jest to tylko jego zdanie.

  – Inicjatywa utworzenia Muzeum Secesji jest wspaniała, ale jego lokalizacja jest niefortun_na – uważa Elżbieta Fuchs, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. – Po prostu willa Leopolda Kindermanna, której po_wie_rzchnia użytkowa jest dziesięć razy mniejsza niż w muzeum w Płocku, nie spełnia pod_stawowych warunków. Dla_tego musimy poszukać innego miejsca.

  Czy uda się je znaleźć? Miejmy nadzieję, że tak.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie, w Łodzi powinien przede wszystkim zrodzić się jakiś plan na to miasto,

  łodzianka na wewnątrzkrajowej emigracji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

  jakiś pomysł na to miasto. Nic temu miastu nie pomoże, jeżeli nie stworzy się dla dzięki któremu w pierwszej kolejności stworzy się normalne miejsca pracy jak w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy...rozwiń całość

  jakiś pomysł na to miasto. Nic temu miastu nie pomoże, jeżeli nie stworzy się dla dzięki któremu w pierwszej kolejności stworzy się normalne miejsca pracy jak w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. No chyba, że Łódź ma zostać prowincjonalnym miastem z prowincjonalnymi muzeami. Łódź secesyjna? Nie bardziej niz np. Kraków, Lublin, czy Bielsko-Biała. I co? Pożyczycie Wyspiańskiego albo Mehoffera z Krakowa?Taki Kraków ma 5 razy więcej secesji niż Łódź! O miastach typu Wiedeń, Berlin czy np. Odessa już nawet nie warto wspominać.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak na marginesie

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

  Łódź jest II miastem w Europie pod względem ilości secesyjnych willi i pałacy.....to tak jakbyś nie wiedział

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  secesja w ec 1

  wazi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

  No przeciez mamy prawie gotowe ec 1, tam jest tyle miejsca że można zrobic kilka muzeów secesji.
  Idealne miejsce na strefę sztuki !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Secesja w Łodzi -proszę bardzo!

  Miłośnik secesji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  Oczywiście, że tak, oczywiście, że w pięknym, klimatycznych miejscu...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TAK, TAK, TAK

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 9

  Jak najbardziej tak.....Jestem zdecydowanie za....tematyka muzeum w mieście o zabudowie secesyjnym jak najbardziej na miejscu....Ponawiam apel o zastanowienie się nad parkiem miniatur..... łódzkich...rozwiń całość

  Jak najbardziej tak.....Jestem zdecydowanie za....tematyka muzeum w mieście o zabudowie secesyjnym jak najbardziej na miejscu....Ponawiam apel o zastanowienie się nad parkiem miniatur..... łódzkich pięknych zabytków.....może w ogrodzie takowego muzeum?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 10

  Nie wiem jak inni, ale ja wolę jedno duze muzeum niż pare małych, a wy jak?.
  Dajcie łapkę w gore jesli sie zgadzacie i łapke w dol jesli nie,bo jestem ciekawy jak wuazaja inne osoby

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo