Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Księża odpowiadają na to ważne pytanie. Środa Popielcowa zaczyna Wielki Post

a.w.
Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Księża zalecają.
Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Księża zalecają. Krzysztof Szymczak
Środa Popielcowa: czy trzeba iść do kościoła? Wielkanoc to najważniejsze dla katolików święto, a Środa Popielcowa rozpocznie okres Wielkiego Postu. Wiele katolików zastanawia się, czy to święto nakazane, czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Na ten temat wypowiadają się księża. Odpowiedź na pytanie „czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?” znajdujemy także w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Środa popielcowa 2019 zakończy długi karnawał a rozpocznie Wielki Post. Kiedy wypada Środa Popielcowa w 2019? Co to święto oznacza dla katolików? Czy w Środę Popielcową obowiązuje post zupełny?

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Środa Popielcowa to święto kościelne, które nie należy do grupy świąt nakazanych. To oznacza, że w Środę Popielcową nie trzeba iść do kościoła, ne ma takiego obowiązku. Długoletnia tradycja, zalecenia księży i symbolika tego święta sprawiają, że, choć to środek tygodnia, kościoły w Środę Popielcową są pełne.

Środa Popielcowa 2019: kiedy wypada Środa Popielcowa?

Środa popielcowa, podobnie jak cała Wielkanoc to święta ruchome. W każdym roku wypadają w inną datę. Środa Popielcowa zwykle wypada w dniach od 5 lutego do 10 marca. W tym roku Popielec będzie bliżej górnej granicy. W ubiegłym roku Środa Popielcowa wypadała prawie miesiąc wcześniej, bo 14 lutego.
W tym roku Środa Popielcowa wypada 6 marca.
Środa popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu i ostatecznie kończy karnawał, ponieważ przypada na następny dzień po ostatkach.

Po co jest Środa Popielcowa?

Ks. Piotr Pawlukiewicz odpowiada na to ważne dla katolików pytanie. Proch, który czyści srebro. Proch, który oczyszcza. Środa Popielcowa oczyszcza z głupoty, iluzji, wyobrażeń, kłamstw, masek.

Środa Popielcowa: symbolika

Tradycja związana ze Środą Popielcową trwa już prawie IX wieków. Wierni posypują głowę popiołem na znak pokuty. Pod pewnymi warunkami w tym dniu możemy uzyskać odpust zupełny.
Posypywanie głowy popiołem: skąd to się wzięło?
Popiół, którym posypujemy głowę w Środę Popielcową pochodzi z palm poświęconych w poprzednią Niedzielę Palmową. Kościół katolicki rozpowszechnił tradycję Środy Popielcowej w 1099 roku.

„Prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3, 19).

Środa Popielcowa i ścisły post: co można jeść?

„Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową.”

Dodatkowo w Środę Popielcową wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. Co to takiego? Według zasad zapisanych w Katechizmie Kościoła Katolickiego „Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki