Czy wiesz skąd naprawdę jest Twój samochód? Cała prawda o moto handlu w Polsce!

Materiał powstał we współpracy z Neptis S.A.
Udostępnij:
Handlarze samochodów mają swoje sprawdzone miejsca, z których sprowadzają auta do Polski. Działając według klasycznej zasady: jest popyt, jest podaż, wybierają modele warte importowania do Polski, które szybko się sprzedadzą. Czy wiesz skąd tak naprawdę pochodzi Twój samochód?

Ponad 35% Polaków ma w planie zakup samochodu w ciągu najbliższych dwóch lat. Szukając przyszłego auta rozglądają się za najkorzystniejszymi ofertami, w których znajdą nie tylko świetną cenę, ale również pojazd w dobrym stanie, z odpowiednim przebiegiem. Nierzadko decydują się na zakup samochodu, który jest sprowadzany z zagranicy, bo przekonuje ich jego cena. Jednak nie wiedzą o dodatkowych kosztach, które wiążą się z tym procesem. Skąd pochodzi samochód, który kupujemy? Jakie są metody handlarzy na znalezienie kupca?

Skąd sprzedawcy pozyskują auta?

Najważniejszym kryterium wyboru auta przez handlarza jest to, by tanio kupić i drożej sprzedać. Odpowiednia marża zapewnia zysk, nawet gdy towar jest niskiej jakości i został wcześniej dobrze przygotowany do sprzedaży, co wiązało się z małą inwestycją.

Większość samochodów, które trafiają do handlu pochodzi z zagranicy, głównie z Unii Europejskiej. Według danych SAMAR w 2019 roku do Polski sprowadzono 1 009 184 pojazdy używane z UE. To wzrost o 0,59% w porównaniu z 2018 rokiem.

Niektóre modele samochodów sprowadzane są również z USA. Jednak są to głównie modele luksusowe, ponieważ import aut ze Stanów Zjednoczonych niesie za sobą ogromne opłaty. Nie zapominajmy również o tym, że auta sprowadzone z USA muszą zostać dopasowane do polskich wymogów, czyli trzeba w nich zmienić np.: lampy obrysowe.

Z jakiego źródła pochodzą sprowadzane samochody?

Sprzedawcy w dużej mierze pozyskują auta od osób prywatnych, które zamieszczają ogłoszenia w serwisach motoryzacyjnych. Nierzadko wybierane są samochody, które są po kolizji, bez przeglądu, wymagające remontu lub serwisu, a także takie, które są mocno wyeksploatowane.

Innym źródłem jest zakup pojazdu z placów i szrotów, w których znajdzie się auta uszkodzone, powypadkowe, zardzewiałe.

Ponadto kupuje się jeszcze samochody od firm ubezpieczeniowych, które często wystawiają na aukcjach pojazdy uszkodzone lub po wypadku. Licytacje prowadzą również specjalistyczne firmy, które sprzedają auta wyłącznie zarejestrowanym użytkownikom.

Na co uważać przy zakupie używanego auta?

Przede wszystkim nie wierz we wszystko, co mówi sprzedawca. Zawsze sprawdzaj historię samochodu, który Cię interesuje. W autoryzowanych serwisach, zajmujących się sprzedażą używanych aut, sprawdzisz dokładnie historię i pobierzesz raport. Możesz to zrobić, np.: na Autoplac – platformie sprzedażowej, która należy do Yanosika.

Pamiętaj, aby przed sfinalizowaniem transakcji zabrać samochód do stacji kontroli pojazdów, gdzie specjaliści dokładnie sprawdzą, czy faktycznie jest bezwypadkowe i nieuszkodzone.

Dodaj ogłoszenie