1/7
Pobyt na wakacjach może zakończyć się zatruciem lub...
fot. Povozniuk/Getty Images

Pobyt na wakacjach może zakończyć się zatruciem lub infekcją. Sprawdź, na jakie choroby trzeba szczególnie uważać nocując poza domem. Poznasz je na kolejnych slajdach, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

2/7
Świerzb to choroba pasożytnicza, wywoływana przez...
fot. Engin Akyurt / Pexels

Świerzb

Świerzb to choroba pasożytnicza, wywoływana przez świerzbowce. Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 2 do 4 tygodni od zakażenia. Symptomami są: silne swędzenie skóry (nasilające się po jej rozgrzaniu np. po kąpieli lub nocnym odpoczynku) oraz grudki i pęcherzyki. Najczęściej występuje na dłoniach, stopach stóp, między palcami, w pachwinach i w okolicy pępka i brodawek sutkowych.

Do zakażenia dochodzi przede wszystkim przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, ale źródłem choroby mogą być także brudne pościele i ręczniki, ponieważ pasożyt jest zdolny do przeżycia na przedmiotach nawet do 4 dni. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby z obniżoną odpornością i dzieci.

3/7
Dermatofity oraz rzadziej drożdżaki są zazwyczaj...
fot. Pixabay

Grzybica

Dermatofity oraz rzadziej drożdżaki są zazwyczaj odpowiedzialne za grzybicze choroby skóry. Grzybica najczęściej pojawia się na zewnętrznej powierzchni ciała m.in. na stopach, w pachwinach i na skórze głowy oraz na wilgotnych błonach śluzowych, czyli w jamie ustnej czy pochwie. Grzybica skóry objawia się często okrągłymi zmianami o zaognionych brzegach, mogą wystąpić sączące się pęcherze oraz świąd i pieczenie.

Siedliskiem grzybów są ciepłe i wilgotne miejsca, czyli podgrzewane baseny, jacuzzi oraz sauny, a także publiczne prysznice. Choroba jest bardzo zaraźliwa, często, aby doszło do infekcji, wystarczy kontakt z ręcznikiem, którego użyła zakażona osoba lub przejście boso po podsadzce, w której bytują grzyby.

4/7
Do zatrucia pokarmowego dochodzi w wyniku spożycia pokarmu...
fot. Vidal Balielo Jr. / Pexels

Zatrucie pokarmowe

Do zatrucia pokarmowego dochodzi w wyniku spożycia pokarmu zakażonego bakteriami, wirusami, pasożytami lub grzybami. Jego główne objawy to wymioty, ból brzucha i biegunka oraz gorączka. W przypadku zatrucia jadem kiełbasianym mogą pojawić się także bóle i zawroty głowy oraz niedowład mięśni twarzy.

Drobnoustroje rozmnażają się na produktach, które były źle przechowywane lub przekroczyły termin przydatności do spożycia. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj, jeśli w miejscu przygotowania posiłku nie są przestrzegane odpowiednie zasady higieny.

Najbardziej znaną chorobą układu pokarmowego wśród podróżnych jest tzw. „zemsta faraona”, czyli ostra biegunka wywołana przede wszystkim przez bakterie E. coli. Wysokie ryzyko zachorowania dotyczy osób odwiedzających kraje afrykańskie, Amerykę Łacińską oraz Azję Południową i Bliski Wschód.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Największe skandale podczas finałów Pucharu Polski na Narodowym

Największe skandale podczas finałów Pucharu Polski na Narodowym

Zobacz, co te gimnastyczki potrafią zrobić ze swym ciałem

Zobacz, co te gimnastyczki potrafią zrobić ze swym ciałem

1 maja Widzew wygrał 4:0, zbliżył się do pierwszego sukcesu. Kibice pomogli. Zdjęcia

1 maja Widzew wygrał 4:0, zbliżył się do pierwszego sukcesu. Kibice pomogli. Zdjęcia

Zobacz również

Horoskop na czwartek dla wszystkich znaków zodiaku

Horoskop na czwartek dla wszystkich znaków zodiaku

Piękna pogoda zachęciła łodzian do aktywności poza domem

Piękna pogoda zachęciła łodzian do aktywności poza domem