Czyste Powietrze – od 2022 r. dotacje także dla budynków wielorodzinnych. A kiedy dofinansowanie do wymiany pieca dla uboższych?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dotacja na wymianę kopciucha wkrótce stanie się szerzej dostępna, co powinno pomóc w walce o jakość powietrza w Polsce.
Dotacja na wymianę kopciucha wkrótce stanie się szerzej dostępna, co powinno pomóc w walce o jakość powietrza w Polsce. Waldemar Wylegalski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Już w przyszłym roku możliwe będzie uzyskanie pieniędzy na wymianę pieca w budynku wielorodzinnym. To jednak nie koniec planowanych zmian.

„Czyste Powietrze” zostanie rozszerzone na budynki wielorodzinne. Jak podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już na początku 2022 r. pojawi się możliwość uzyskania dofinansowania do wymiany pieca w takich obiektach. Trwają też prace mające sprawić, że z programu „Czyste Powietrze” skorzystają również osoby mniej zamożne.

„Czyste Powietrze” dla budynków wielorodzinnych w 2022 r.

Rozszerzenie programu „Czyste Powietrze” na budynki wielorodzinne zapowiadano od dawna, jednak dopiero teraz padły konkretne deklaracje. Jak informuje NFOŚiGW, taki krok nastąpi już „na początku 2022 r.”, a budżet programu wyniesie ok. 2 mld zł.

– Wiadomo, że smog powstaje nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale i wielolokalowej. Pracujemy więc nad programem dla takich budynków. Wprowadziliśmy już dwa pilotaże w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim na wymianę „kopciuchów” w zabudowie wielolokalowej – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Pilotaże mają sprawdzić, jak duże będzie zainteresowanie dotacjami oraz przetestować różne rozwiązania. Oba potrwają od 2021 do 2024 r.

Jakie będą zasady nowych dotacji?

Na razie podano niewiele szczegółów na temat tego, jakie będą zasady rozszerzonej wersji „Czystego Powietrza”. Jak informuje biznes.wprost.pl, w przypadku budynków wielorodzinnych dotacje będzie można uzyskać na:

  • wymianę indywidualnych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w mieszkaniach,
  • wykonanie instalacji CO i CWU,
  • wykonanie wentylacji mechanicznej,
  • wymianę okien i drzwi.

Jeżeli w rozszerzonej wersji „Czystego Powietrza” będą obowiązywały te same zasady co w pilotażu na Dolnym Śląsku, to beneficjentami będą mogli zostać zarówno właściciele mieszkań, jak i wspólnoty mieszkaniowe.

Dotacje na termomodernizację także dla uboższych

Dziś w ramach programu „Czyste Powietrze” dostępne są dwa poziomy dofinansowania: podstawowy (pozwalający uzyskać do 30 tys. zł) oraz podwyższony (dotacja do 37 tys. zł). Od dawna zapowiadano jednak również trzeci, najwyższy poziom, przeznaczony dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Po długim milczeniu ze strony rządu pojawiły się wreszcie na ten temat jakiekolwiek informacje.

Jak informuje bankier.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW pracują nad tym, by „Czyste Powietrze” stało się dostępne także dla mniej zamożnych. Cytowany już wiceprezes NFOŚiGW zdradził, że ma się m.in. pojawić możliwość prefinansowania inwestycji. Chodzi o to, by można było najpierw otrzymać pieniądze na wymianę pieca czy ocieplenie budynku, a dopiero potem zrealizować te prace (dzisiaj jest odwrotnie – najpierw realizuje się inwestycję, a potem państwo zwraca jej koszty). Dzięki takiemu rozwiązaniu z „Czystego Powietrza” mogłyby skorzystać również osoby, których nie stać na termomodernizację z własnych środków.

Program wymiany pieców węglowych przyspiesza

Można się spodziewać, że zainteresowanie rozszerzoną wersją „Czystego Powietrza” będzie duże. Już teraz liczba wniosków składanych w ramach programu wyraźnie wzrosła. Pomogła m.in. współpraca z gminami, których dzięki systemowi zachęt zgłosiło się do programu blisko 2000. Sam program jest też stale ulepszany.

– Wcześniej tygodniowo było składanych około 2 tys. wniosków, teraz praktycznie co tydzień mamy ich od 4 do 4,5 tys. – wylicza Mirowski. – Znacznie usprawniliśmy proces składania wniosków o dofinansowanie, uprościliśmy też sam wniosek. Bazujemy teraz na oświadczeniach beneficjentów, nie wymagamy dodatkowych zaświadczeń. Dodatkowo wnioski można składać tylko w formie elektronicznej, poprzez portal Gov.pl.

[QUIZ] Czy wiesz, co cię truje? Sprawdź swoją wiedzę o smogu

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czyste Powietrze – od 2022 r. dotacje także dla budynków wielorodzinnych. A kiedy dofinansowanie do wymiany pieca dla uboższych? - RegioDom.pl

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AB
węgiel drogi, gaz drogi najtaniej to chyba będzie palić oponami
W
Winc.
Największe efekty ekologiczne i ekonomiczne daje zadbanie o budynki wielorodzinne gdzie mieszka uboższa część społeczeństwa. Jednak w regionie podlaskim jako jedynym w kraju nie było żadnych dotacji do ocieplenia czy modernizacji instalacji w tych obiektach. Całe unijne dofinansowanie zostało skierowane do wybranych i tak bogatych samorządów.
G
Gość
Tak inwestujcie w piece gazowa, bo rząd już zadbał o wysokie ceny gazu. Ekologia po PiSiorkowemu. Węgiel brunatny i 3 podwyżki cen gazu w ciągu tego roku
G
Gość
jak dopłacą mi 50% do rachunków za gaz to do jutra ogrzewam dom gazem. A jak narazie palę w piecu eleganckim i tanim węgielkiem:)
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie