Czyste powietrze w mieście? Z ciepłem systemowym to możliwe

Materiał informacyjny VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A.
Udostępnij:
Jak i gdzie powstaje ciepło systemowe? Jak to się dzieje, że dociera ono do naszych mieszkań i miejsc pracy? Czy dzięki ciepłu z sieci można ograniczyć smog oraz jak w przyszłości może być produkowane ciepło i prąd w elektrociepłowni bez wykorzystania węgla?

Skąd się bierze ciepło w naszych domach?

Droga ciepła systemowego dostarczanego do mieszkań, domów i miejsc pracy rozpoczyna się w elektrociepłowni. Wytwarzanie ciepła systemowego może odbywać się w drodze różnych procesów: spalania węgla, gazu, biomasy, przetwarzania energii słonecznej czy wiatrowej, geotermii i wykorzystania paliw alternatywnych.

Często produkcja ciepła odbywa się w kogeneracji, czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. Tak właśnie jest w Łodzi.

Obecnie w elektrociepłowniach EC3 i EC4, zarządzanych przez łódzką spółkę Veolii, paliwami wykorzystywanymi do produkcji ciepła i energii elektrycznej są węgiel i biomasa. W przyszłości, po realizacji kolejnych instalacji na inne paliwa, takie jak pre-RDF, gaz, a może również wodór, elektrociepłownia stanie się hybrydową.

Sieć ciepłownicza zamiast kopciucha

Główną przyczyną niebezpiecznego dla zdrowia zjawiska tzw. niskiej emisji, czyli smogu, jest ogrzewanie domów słabej jakości paliwami i wszelkiego rodzaju odpadami oraz korzystanie z przestarzałych technologicznie pieców.

Sektor energetyki ma obecnie znikomy wpływ na zanieczyszczenie polskich miast. Dzieje się tak dzięki systematycznym modernizacjom przeprowadzanym w elektrociepłowniach, takich jak EC3 i EC4, oraz rozwojowi sieci ciepłowniczych. Likwidacja, a przynajmniej znaczące ograniczenia niskiej emisji jest w wielu wypadkach w zasięgu ręki, a właściwie sieci ciepłowniczej, do której wystarczy podłączyć budynek i korzystać z ciepła systemowego, najlepiej wyprodukowanego w kogeneracji. Proces ten podlega rygorystycznym normom środowiskowym, a cała infrastruktura ciepła systemowego – elektrociepłownie i sieć ciepłownicza – przez całą dobę jest monitorowana przez specjalistów. Poza względami środowiskowymi ciepło systemowe z sieci to gwarancja i bezpieczeństwo dostaw właściwie nieprzerwanie przez cały rok. W systemowej walce z niską emisją Veolia Energia Łódź współpracuje z Urzędem Miasta Łodzi w projekcie rewitalizacji. Opracowuje koncepcje zasilania poszczególnych obszarów rewitalizowanych, projektuje i buduje sieci ciepłownicze, umożliwiając zasilenie wyremontowanych budynków ciepłem systemowym. Dzięki przyłączeniom do sieci ciepłowniczej budynków w centrum miasta stopniowo poprawia się jakość życia mieszkańców – komfort i bezpieczeństwo użytkowania, w tym m.in. pożarowe, a także stan jakości powietrza dla samych użytkowników i otoczenia. Im bardziej rozbudowana sieć ciepłownicza, tym skuteczniej możemy zadbać o czystsze powietrze w mieście, ograniczając niebezpieczną niską emisję.

Nowa Energia dla Łodzi, czyli zero węgla

Veolia Energia Łódź, producent i dostawca ciepła systemowego dla Łodzi, od wielu lat prowadzi działania optymalizujące funkcjonowanie firmy w obszarze technologicznym i organizacyjnym. Jednym z kluczowych elementów strategii Veolii Energii Łódź jest dywersyfikacja paliw stosowanych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji.

Zgodnie z misją i strategią Grupy Veolia, mając na uwadze wyzwania środowiskowe, jakie są stawiane przed sektorem energetycznym, firma konsekwentnie realizuje swoją strategię poprawy efektywności energetycznej, w tym dekarbonizację łódzkiego systemu ciepłowniczego i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz paliw alternatywnych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w łódzkich elektrociepłowniach.

W nawiązaniu do wyzwań środowiskowych, ogłoszonych w „Ekopakcie dla Łodzi”, Veolia przygotowała projekt Nowa Energia dla Łodzi, dzięki któremu będzie możliwe systematyczne ograniczanie spalania węgla w łódzkich elektrociepłowniach aż do jego pełnego wyeliminowania w 2030 roku, dzięki czemu emisja CO2 zostanie zmniejszona o 65%.

Odpowiedzialnie z odpadami

Misja Veolii „Odnawiamy zasoby świata” opiera się na wizji świata, w którym nie marn je się zasobów i wykorzystuje się je w sposób zrównoważony. Odpady również mają wartość, a kiedy są ponownie wykorzystywane i efektywnie zarządzane, są alternatywnym źródłem energii.

W obecnych warunkach rosnących problemów związanych z gospodarką odpadami Veolia przygotowała projekt rozbudowy elektrociepłowni EC4 o Zakład Odzysku Energii (ZOE), czyli nowoczesną instalację termicznego przekształcania odpadów na paliwo alternatywne, tzw. pre-RDF (skrót od ang. Refuse Derived Fuel). Pre-RDF obok biomasy dla elektrociepłowni może stanowić substytut węgla kamiennego. Wykorzystanie pre-RDF, czyli frakcji resztkowej powstałej w procesach odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, której nie można składować, u upełni miks paliwowy, z którego będzie mogła korzystać elektrociepłownia w procesie odchodzenia od spalania węgla.

Dywersyfikacja paliwowa w Veolii Energii Łódź obejmuje również w przyszłości zastąpienie węgla gazem oraz biomasą toryfikowaną. Wszystkie projekty, dzięki którym w procesie produkcji energii ograniczone zostanie wykorzystanie węgla, pozwolą uzyskać rzeczywiste efekty środowiskowe dekarbonizacji. Zagwarantuje to spełnienie wymagań środowiskowych, poprawi efektywność zarządzanych instalacji i urządzeń oraz zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła do odbiorców.

Efektywnie produkować i edukować

Ważnym wymiarem działalności na rzecz efektywności energetycznej jest kształtowanie postaw i nawyków odbiorców energii elektrycznej i ciepła. Efektywne korzystanie z energii jest kluczowym elementem odpowiedzialności każdego z nas za aktualny stan i przyszłość naszej planety. Każdego dnia, w każdej sferze naszego życia, dzięki zmianie nieistotnych z pozoru zachowań, możemy oszczędzać ciepło i energię elektryczną oraz redukować emisję gazów cieplarnianych, a przez to mieć swój wkład w ochronę środowiska naturalnego. Z zasadami efektywnych zachowań przy korzystaniu z ogrzewania, ciepłej wody i energii elektrycznej można zapoznać się na www.energiadlalodzi.pl/jak-placic-mniej/jak-oszczedzac-energie Edukacją środowiskową jest także obserwowanie wskazań czujników jakości powietrza, których 40 Veolia we współpracy z firmą Airly oraz klientami ciepła systemowego i Urzędem Miasta Łodzi, zamontowała na terenie miasta. Dzięki nim mieszkańcy mogą szybko i łatwo sprawdzać jakość powietrza i zdecydować na przykład, czy warto wybrać się na spacer, czy jednak lepiej pozostać w domu. Wyniki pomiarów z poszczególnych czujników znajdują się na stronie internetowej https://airly.eu/map/pl/ oraz w aplikacjach mobilnych na system Android i iOS.

Stan jakości powietrza można też zobaczyć bezpośrednio na czujniku w postaci koloru: zielony oznacza czyste powietrze, zaś czerwony – bardzo zanieczyszczone. Są też kolory pośrednie, odpowiadające stopniowi zanieczyszczenia powietrza w europejskiej skali CAQI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie