Czyste powietrze w mieście? – Z ciepłem systemowym to możliwe.

Materiał informacyjny
Powietrze, którym oddychamy, wyznacza jakość naszego życia i wpływa na stan naszego zdrowia. Komfort oddychania zależy od pory roku – w okresie wiosny i lata oddycha się na ogół lżej niż jesienią i zimą, kiedy trwa tzw. sezon grzewczy i mieszkańcy używają indywidualnych pieców często nie spełniających obecnie obowiązujących norm lub spalających nie tylko węgiel. Sytuacje można jednak zmieniać między innymi poprzez podłączanie budynków do ciepła systemowego, które w Łodzi dostarczane jest przez Veolię Energię Łódź. Zależność jest prosta: im bardziej rozbudowana sieć ciepłownicza, tym skuteczniej możemy zadbać o czystsze powietrze w mieście ograniczając niebezpieczną niską emisję.

Emisja niska, czyli jaka
Chcąc się dowiedzieć o stopniu zanieczyszczenia powietrza, prędzej czy później natkniemy się na pojęcie emisji niskiej. Pojęcie to jest trochę mylące, gdyż kojarzy się z niskim, czyli bezpiecznym poziomem zanieczyszczeń – tymczasem nie chodzi o ich natężenie czy o ich poziom. Niska emisja to taka, którą emitują przede wszystkim indywidualne piece grzewcze oraz transport i która koncentruje się na niskiej wysokości, do ok. 40 metrów, głównie w centrach miast.

W związku z tym, o jaki czynnik emisyjny chodzi? Prawidłowa odpowiedź brzmi: chodzi o emisję pyłu zawieszonego, którego głównym źródłem są domowe piece i inne paleniska wykorzystywane do ogrzewania. To właśnie pył zawieszony, oznaczony symbolem PM10, daje nam się we znaki, powodując takie objawy jak drapanie w gardle, kaszel, kichanie. Jednak najbardziej niebezpieczną jego część stanowią najdrobniejsze cząstki oznaczone jako PM2,5. Są to drobiny o średnicy nie przekraczającej 2,5 mikrometrów. Zazwyczaj stanowią one największą część pyłu zawieszonego. Podsumowując, im większe stężenie pyłu zawieszonego, tym większe niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

Czym jest smog i dlaczego nam zagraża
Przyczyny niskiej emisji to m.in. ogrzewanie domów słabej jakości paliwami i wszelkiego rodzaju odpadami oraz korzystanie z przestarzałych technologicznie pieców. Do tego dołącza się także emisja komunikacyjna, związana z ruchem samochodowym. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza różne ilości zanieczyszczeń. W sumie tworzą one niebezpieczną dla zdrowia zawiesinę pyłową powszechnie nazywaną smogiem.

Ciepło systemowe kontra smog
Długoletnie działania prowadzone przez producentów ciepła i energii elektrycznej dają pozytywne skutki jeśli chodzi o systematyczne ograniczenia emisji, a tym samym poprawę jakości powietrza. Sektor energetyki i przemysłu ma obecnie znikomy wpływ na zanieczyszczenie polskich miast. Stało się tak dzięki modernizacjom przeprowadzanym w elektrociepłowniach, takich jak zarządzane przez Veolię elektrociepłownie: EC3 przy ulicy Pojezierskiej i EC4 na łódzkim Widzewie oraz dzięki rozwojowi sieci ciepłowniczych. Teraz głównymi „dostawcami” smogu są transport i gospodarstwa domowe, do których ciepło trafia z lokalnych kotłowni lub gdzie mieszkania i domy ogrzewane są piecami indywidualnymi. Należy jednak zaznaczyć, że likwidacja niebezpiecznej niskiej emisji jest w wielu wypadkach w zasięgu ręki. Wystarczy podłączyć budynek do sieci ciepłowniczej i korzystać tą drogą z ciepła systemowego, najlepiej wyprodukowanego w kogeneracji czyli procesie jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Proces ten podlega określonym, rygorystycznym normom środowiskowym, a cała infrastruktura ciepła systemowego przez całą dobę jest kontrolowana i monitorowana przez specjalistów, którzy czuwają nad jej prawidłową pracą. Poza względami środowiskowymi ciepło systemowe z sieci to przede wszystkim gwarancja i bezpieczeństwo dostaw właściwie nieprzerwanie przez cały rok. Dzisiaj to klient decyduje kiedy ciepło ma być dostarczane do jego budynku.

Ciepło z Veolii
Veolia Energia Łódź - dostawca ciepła systemowego dla miasta systematycznie modernizuje i rozbudowuje elektrociepłownie oraz rozwija sieć ciepłowniczą, która dzisiaj liczy ponad 820 km i jest jedną z największych w Polsce. Mimo tego, ok. 40% lokalnego rynku odbiorców ciepła nie korzysta z zasilania ciepłem systemowym. Aby to zmienić Veolia między innymi współpracuje z Urzędem Miasta Łodzi w projekcie rewitalizacji. W ramach projektu opracowuje koncepcje zasilania poszczególnych obszarów rewitalizowanych, projektuje i buduje sieci ciepłownicze umożliwiając zasilenie wyremontowanych budynków ciepłem systemowym. Dzięki przyłączeniom do sieci ciepłowniczej budynków w centrum miasta możemy stopniowo poprawiać jakości życia mieszkańców poprzez ograniczenie niskiej emisji oraz poprawę bezpieczeństwa w gospodarstwach domowych (eliminując na przykład zagrożenia pożarowe).

Jeśli chodzi o edukację środowiskową to warto wspomnieć, że w 2019 roku, Veolia we współpracy z firmą Airly i klientami ciepła systemowego, zamontowała na terenie miasta 20 czujników pomiaru jakości powietrza. Wyniki pomiarów można sprawdzać na stronie www.airly.eu oraz w aplikacjach mobilnych.

Łódzki system ciepłowniczy

Czyste powietrze w mieście? – Z ciepłem systemowym to możliwe.

Jak przyłączyć ciepło systemowe z sieci Veolii Energii Łódź można sprawdzić w „strefie klienta” na stronie www.energiadlalodzi.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3