MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąb papieski w Łodzi. Leśnicy ocenili, w jaki stanie jest drzewo rosnące przed katedrą. Czy da się je jeszcze uratować?

Magdalena Rubaszewska
Według oceny łódzkich leśników dąb obumiera.
Według oceny łódzkich leśników dąb obumiera. Grzegorz Gałasiński
Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi w ostatnich dniach obejrzeli dąb zwany papieskim rosnący przed łódzką bazyliką archikatedralną. Orzekli, że, niestety, stan drzewa jest zły i prawdopodobnie rośliny nie da się już odratować.

Łódzki dąb papieski obumiera. Nie ma ratunku?

Przypomnijmy, że dąb wygląda jakby usychał. Z pnia odpada kora, wchodzą pod nią owady. Większość korony jest pozbawiona liści. Te, które drzewo wypuściło wiosną, są pozwijane, rachityczne.
- Obumieranie drzewa nie jest naturalne. W 2016 roku została zlecona ekspertyza. Wynikało z niej, że prawdopodobnie rok wcześniej doszło do skażenia dębu glifosatem, który jest np. składnikiem Roundupu, środka chemicznego - informuje Łukasz Rymszewicz, p.o. kierownika ds. promocji, mediów i edukacji przyrodniczo - leśnej.

Wówczas podjęto próby ratowania drzewa. Podlewano je, by zmniejszyć stężenie toksycznego związku. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi dostarczała łódzkiej kurii nawozów organicznych, które miały wzmocnić roślinę. Był to jedyny sposób "neutralizacji" tego związku, ponieważ nie ma antidotum na glifosat.

Więcej

Kilkunastoletni dąb szypułkowy sprzed katedry usycha.

Usycha dąb papieski sprzed katedry posadzony dla upamiętnien...

Dąb papieski do wycięcia?

Także w 2023 roku ponownie próbowano pomóc drzewu w regeneracji. Wymieniono podłoże, przycięto gałęzie, zasilono nawozem.
Jednak leśnicy uważają, że najprawdopodobniej drzewo trzeba będzie usunąć, najlepiej z karpą, czyli bryłą korzeniową, by wyeliminować wszystkie części rośliny, które ewentualnie mogłyby być nadal skażone.
Teren, na którym w 2006 roku posadzono dąb szypułkowy z okazji rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi, należy do miasta. Zarządowi Zieleni Miejskiej, któremu podlega utrzymanie terenów zielonych, jest znany stan fitosanitarny dębu. Zdaniem zarządu, roślina nie stwarza jednak zagrożenia dla otoczenia. Specjaliści będą obserwować ją i podejmować decyzje co do jej przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dąb papieski w Łodzi. Leśnicy ocenili, w jaki stanie jest drzewo rosnące przed katedrą. Czy da się je jeszcze uratować? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki