Dane osobowe na kopercie z ZUS?

Alicja Zboińska
Łodzianin skarży się, że ZUS podał na kopercie jego numer PESEL
Łodzianin skarży się, że ZUS podał na kopercie jego numer PESEL Jakub Pokora
- Jakim prawem ZUS podał na kopercie oprócz mojego imienia, nazwiska i adresu także numer PESEL - irytuje się pan Marian z Łodzi. - Stało się tak dwa razy, a pracownicy Zakładu zamiast mnie przeprosić, jeszcze mnie obrażają. Zgłosiłem sprawę na policję. Tymczasem przedstawiciele ZUS twierdzą, że do złamania prawa nie doszło.

Łodzianin dostarczył na policję dwie koperty z tego roku, na których pod imieniem, nazwiskiem i adresem łodzianina ktoś odręcznie napisał jego numer PESEL. Mężczyzna tłumaczy, że kilkakrotnie prosił pracowników ZUS-u, by nie podawały tego numeru, ale bezskutecznie.

- Rozmawiałem też telefonicznie z dyrektorką ZUS-u, miała mi przysłać pismo, ale się go nie doczekałem - mówi pan Marian. - Dopiero gdy wysłałem pisemną prośbę otrzymałem odpowiedź, ale uznałem ją za kpiny. Z pisma wynikało bowiem, że do żadnych nieprawidłowości nie doszło. Dlatego zgłosiłem się z tym na policję.

Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych tłumaczy, że ZUS ma obowiązek przestrzegania tzw. tajemnicy zakładu ubezpieczeń społecznych.

- Obejmuje ona także indywidualne dane osób - mówi rzecznik GIODO.

Oznacza to, że nie można udostępniać osobom postronnym informacji pochodzących z dokumentów składanych przez ubezpieczonych i płatników składek, a do takich danych należy niewątpliwie numer PESEL. Dostarczanie korespondencji, które umożliwia osobom nieuprawnionym zapoznanie się z tak szczegółowymi danymi osobowymi jak numer PESEL adresata stanowi bowiem przykład niewłaściwego wykonywania jednego z najważniejszych obowiązków spoczywających na administratorze danych - obowiązku zabezpieczenia danych przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym.

Monika Kiełczyńska, rzecznik I Oddziału ZUS zaprzecza zarzutom łodzianina.

- Umieszczanie numeru PESEL na korespondencji wysyłanej przez organ rentowy w żadnym wypadku nie jest praktykowane przez Zakład - podkreśla Kiełczyńska. - Pisma wysyłane przez oddział nie są adresowane odręcznie, tym trudniej jest zrozumieć, w jakim celu pracownik miałby ołówkiem dokonywać dodatkowych adnotacji na kopercie.

Przedstawicielka ZUS-u tłumaczy też, że pan Marian jest znany w instytucji z aroganckiego i wulgarnego zachowania w stosunku do pracownic oraz stosowania gróźb.

- Nie możemy wykluczyć, iż działanie ubezpieczonego jest prowokacją wymierzoną przeciwko oddziałowi zakładu ubezpieczeń - dodaje Monika Kiełczyńska.

Kierownictwo oddziału rozważa możliwość skierowania przeciwko ubezpieczonemu sprawy do sądu.

Sprawę ujawnienia zbyt dużej liczby danych łodzianina bada policja w Łodzi.

- Prowadzone są czynności sprawdzające, które mają na celu wyjaśnienia czy mamy uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa - mówi podinspektor Joanna Kącka, rzeczniczka policji.

Za nieuprawnione udostępnienie danych osobowych grozi grzywna, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do dwóch lat.

***

ZUS obowiązuje tajemnica
Wynika to z ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z art. 79 ust. 1 indywidualne dane zawarte na kontach ubezpieczonych i kontach płatników składek, a także w rejestrach prowadzonych przez Zakład oraz dane źródłowe będące podstawą zapisów na tych kontach i w rejestrach stanowią tajemnicę prawnie chronioną Zakładu. Do przestrzegania tej tajemnicy obowiązani są m.in. jego pracownicy. Tajemnica ta obejmuje także dane osób, przetwarzane w ZUS w zakresie przyznawania, ustalania i wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, a także świadczeń finansowanych z budżetu państwa oraz o dokonanych wypłatach, w związku z realizacją zadań zleconych Zakładowi. Oznacza to, że nie można udostępniać osobom postronnym informacji z dokumentów składanych przez ubezpieczonych i płatników składek, a do takich danych należy numer PESEL.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzxej Staszewski
Pracownik ZUS-u w Warszawie podał komornikowi moje miejsce pracy oraz bez poinformowania mnie o sprawie potrącił część emerytury. Czy miał do tego prawo. W reasumpcji okazało się, że jestem niewinny - kto ponosi konsekwencje?
Podobno obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych
E
EMERYT
Panie Marian uważaj bo teraz mogą oskarżyć ,że ich straszyłeś lub groziłeś-mnie tak załatwiono-miałem wielkie problemy-mimo,że prokurator umorzył postępowanie w tej sprawie.
s
sklave
ZUS to odrębne państwo, którego żadne prawa, przepisy nie dotyczą!!!!
ZUS to prawo!!!!
Wyobraźcie sobie że ten gmach ZUSu (zdjęcie wyżej) dwadzieścia parę lat temu
liczył sobie tylko parter i piętro.
Skazani na "opatrzność”
Onegdaj napadł Nas Prus!
Potem zniewolił Nas Rus!
A na koniec, niczym gada
na własnym łonie
Naród wyhodował ZUS.

Aż nadejdzie "wyzwolenia"
czas , czas wieczny (!),
kiedy każdy przestanie
być podopiecznym
ZBÓJECKICH
UBEZPIECZEŃ
SPOŁECZNYCH.
sklave.manifo.com/smieszne-zdjecia
F
Franz
Moze święte krowy z ZUSz przyznają sie kiedyś do błędu zamiast zwalać wszystko na społeczeństwo. Jak można na kopercie, która przechodzi przez wiele rąk, podawać czyiś pesel? Wstyd!
J
Jan Winnicki
Ja bardzo przepraszam panie profesorze, że się wtrącam, ale ja myślę, że z tymi prowokacjami to trzeba by ostrożnie. Wie pan, to się tak mówi. Na przykład kiedyś w jednej fabryce oddział ZOMO zgłosił się na ochotnika, żeby uporządkować salę na sesję. Wszyscy zaczęli krzyczeć: prowokacja, prowokacja! A oni przyjechali, poustawiali krzesła, posprzątali i poszli. Także chyba trzeba by ostrożnie. Ja tak myślę.
Dodaj ogłoszenie