Dariusz Barski, Ireneusz Krześnicki, Janusz Wojciechowski......

  Dariusz Barski, Ireneusz Krześnicki, Janusz Wojciechowski... Łódzki zaciąg coraz większy

  Marcin Darda

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dariusz Barski

  Jeśli Sejm przyjmie nowelizację ustawy o prokuraturze, awans Dariusza Barskiego na wysoki szczebel, a nawet na szefa nowej Prokuratury Krajowej, byłby ze względu na relacje z ministrem naturalny, a w każdym razie raczej niebudzącym zdziwienia w politycznym środowisku prawicy ©Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Dariusz Barski znów prokuratorem krajowym? Takie informacje pojawiają się w łódzkim PiS. A w Zduńskiej Woli huczy od plotek, że posadę w ministerstwie dostanie były sekretarz miasta.
  Dariusz Barski

  Jeśli Sejm przyjmie nowelizację ustawy o prokuraturze, awans Dariusza Barskiego na wysoki szczebel, a nawet na szefa nowej Prokuratury Krajowej, byłby ze względu na relacje z ministrem naturalny, a w każdym razie raczej niebudzącym zdziwienia w politycznym środowisku prawicy ©Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Kto wie, czy na front walki z przestępczością nie wróci prokurator w stanie spoczynku Dariusz Barski. To były prokurator krajowy z czasów poprzedniego rządu PiS, a wcześniej prokurator łódzkiej Prokuratury Okręgowej, oskarżyciel m.in. w aferze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ministrem sprawiedliwości, tak jak przed dekadą, jest Zbigniew Ziobro, który pracuje nad projektem ponownego połączenia prokuratury z Ministerstwem Sprawiedliwości.
  Barski to jego zaufany człowiek, stąd też w łódzkim PiS coraz częściej mówi się, że Barski wróci na eksponowane stanowisko w prokuraturze. W 2011 r. Zbigniew Ziobro przybył nawet do Łodzi, by głosować na Barskiego w wyborach do Sejmu. Barski zdobył wówczas mandat posła z drugiego miejsca listy PiS, jednak odmówił zrzeczenia się statusu prokuratora w stanie spoczynku, stąd marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wygasił jego mandat.

  Prezydent Andrzej Duda wskazał Barskiego we wrześniu 2015 r. na swego przedstawiciela w Krajowej Radzie Prokuratury, a w grudniu wymieniano go jako jednego z kandydatów na wiceministra sprawiedliwości. Ostatecznie nim nie został, ale jeśli Sejm przyjmie nowelizację ustawy o prokuraturze, awans Barskiego na wysoki szczebel, a nawet na szefa nowej Prokuratury Krajowej, byłby ze względu na relacje z ministrem naturalny, a w każdym razie raczej niebudzącym zdziwienia w politycznym środowisku prawicy. Prokurator Barski nie odbierał telefonu w czasie pisania tego tekstu.

  Z kolei w Zduńskiej Woli huczy od nieoficjalnych informacji, że podsekretarzem stanu w jednym z resortów zostanie Ireneusz Krześnicki. To były sekretarz Zduńskiej Woli, a obecnie sekretarz podłódzkiej gminy Ksawerów. Jest bezpartyjny, ale w Zduńskiej Woli mówi się, że ma rekomendację wpływowego posła okręgu sieradzkiego Grzegorza Schreibera, sekretarza klubu parlamentarnego PiS.

  Krześnicki jest administratywistą, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ma także uprawnienia arbitra zamówień publicznych. W czasie pisania niniejszego tekstu był nieuchwytny, jednak tych rewelacji na razie nie potwierdza poseł Schreiber.

  Do tej pory w rządzie lub innych instytucjach rządowych po zwycięstwie PiS zainstalowali się politycy w Łódzkiem wybrani, ale niemieszkający tu na co dzień. To wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zostali wybrani na posłów w okręgach łódzkim, sieradzkim i piotrkowskim. Ale dzięki tym nominacjom kilka osób pracę w ministerstwach lub instytucjach im podległych dostało.

  CZYTAJ: Rząd Beaty Szydło. Trzech ministrów z województwa łódzkiego: Gliński, Macierewicz i Waszczykowski

  Macierewicz do MON zabrał ze sobą Bartłomieja Misiewicza, szefa PiS w powiecie piotrkowskim, ale mieszkańca podwarszawskich Łomianek. Misiewicz prowadzi gabinet polityczny Macierewicza, jest także rzecznikiem MON. Z kolei nowym dyrektorem Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, czyli instytucji, którą urzędnicy szefa MON zareklamowali „nocnym wejściem”, został skierniewiczanin Mariusz Marasek. To były poseł Wyborczej Akcji Katolickiej i były skierniewicki radny miejski, ostatnio startujący z listy PiS do łódzkiego sejmiku, jednak mandatu radnego nie zdobył.

  CZYTAJ: Mariusz Marasek dyrektorem Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO

  Z kolei minister Waszczykowski do Warszawy zabrał prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego i Sylwię Ługowską-Bulak. Oboje zostali doradcami w gabinecie politycznym ministra. Prof. Żurawski vel Grajewski to politolog, ekspert m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego. Sylwia Ługowska-Bulak, wcześniej dyrektorka biura poselskiego Waszczykowskiego w Łodzi, odpowiada za komunikację MSZ w internecie.

  CZYTAJ: Sylwia Ługowska-Bulak w gabinecie Waszczykowskiego. Miss PiS będzie doradcą szefa dyplomacji

  Nadzorowanym przez ministra Glińskiego Narodowym Centrum Kultury nadal rządzi łodzianin Krzysztof Dudek, powołany jeszcze za czasów ministra Bogdana Zdrojewskiego (PO), a wiceszefem jest inny łodzianin, Edward Chudzik.

  Udziałowcem innego rodzaju awansu jest były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Senat, po zgłoszeniu go przez senatorów PiS, wybrał go na członka Rady Polityki Pieniężnej. Stanowisko obejmie w przyszłym tygodniu. Z kolei w czerwcu posadę audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym obejmie łódzki eurodeputowany PiS Janusz Wojciechowski. Przed nim jeszcze głosowanie europarlamentu, ale to formalność, bo jest jedynym kandydatem.

  wsp.: Andrzej Adamczewski

  Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
  11 - 17 stycznia 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Otwieracz strzelający kapslami

  bozenka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Sorry, ze tak wyskakuje ale potrzebuje pilnie gadzet, ktory kiedys widzialam na youtube tzn "Otwieracz strzelający kapslami". Gdzie takie cos kupie?. Wpiszcie w Google moze to wam ulatwi jak wyglada

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kuratorem oświaty i wychowania zostanie Trynkiewicz

  Maliniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Podobno ułaskawienie podpisane dziś w nocy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Dariusz Barski, Ireneusz Krześnicki, Janusz Wojciechowski... Łódzki zaciąg coraz większy"

  zonk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Naprawdę, akurat to, nie jest powodem do zadowolenia. A raczej do wstydu ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  drobna uwaga

  mkch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pan Dudek szefem NCK został za II kadencji ministra Ujazdowskiego. Min. Zdrojewski pozostawił go na stanowisku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tragedia!

  § (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  " Prokurator Burski nie odbierał telefonu w czasie pisania tego tekstu." Co on sobie myśli,nie odbierać telefonu od pisarza Dardy to więcej niż zbrodnia.Wsadzić takiego prokuratora do pierdla...rozwiń całość

  " Prokurator Burski nie odbierał telefonu w czasie pisania tego tekstu." Co on sobie myśli,nie odbierać telefonu od pisarza Dardy to więcej niż zbrodnia.Wsadzić takiego prokuratora do pierdla ,niech odkupi swoją winę.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Prywatne akademiki w Polsce – czy opłaca się w nich mieszkać?

  Prywatne akademiki w Polsce – czy opłaca się w nich mieszkać?

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny