Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa cytologia w Łódzkiem. 37 poradni ginekologicznych zbada bezpłatnie w Dzień Kobiet. Cytologia bez zapisów i skierowania

Redakcja
Cytologię w ubiegłym roku wykonało zaledwie 15 proc. uprawnionych do badania mieszkanek Łódzkiego.
Cytologię w ubiegłym roku wykonało zaledwie 15 proc. uprawnionych do badania mieszkanek Łódzkiego. Shutterstock
Kobiety z naszego województwa niechętnie korzystają z bezpłatnej cytologii, mimo że rak szyjki macicy to drugi najczęściej występujący u pań nowotwór. W ubiegłym roku zbadało się jedynie 15 proc. mieszkanek Łódzkiego. Poradnie postanowiły zmienić to i ułatwić wykonanie cytologii. W Dzień Kobiet panie nie muszą się nawet umawiać na badanie ani mieć skierowania.

Blisko czterdzieści poradni ginekologicznych w województwie łódzkim, z czego aż 17 w samej Łodzi, chce zmienić niechlubny trend w naszym regionie i zachęcić kobiety do wykonania cytologii. Z okazji Dnia Kobiet placówki postanowiły zorganizować dla pań darmowe badania, na które nie trzeba się ani zapisywać, ani mieć skierowania. Wystarczy, że kobieta przyjdzie z dowodem tożsamości.

Całe życie bez cytologii

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2018 roku przebadało się 26 tysięcy 635 kobiet z naszego regionu, co daje niewiele ponad 15 proc. wszystkich pań uprawnionych do tego badania. To jeden z najgorszych wyników w kraju!

– Część pacjentek nigdy nie korzystała z cytologii. Panie zgłaszają się już z zaawansowanym nowotworem i często można im zaproponować tylko leczenie paliatywne, co oznacza, że nowotwór można jedynie zaleczyć i poprawić komfort życia, ale szanse na wyleczenie są niewielkie – mówi Anna Leder, rzeczniczka NFZ w Łodzi.

Ze wszystkich przebadanych w ubiegłym roku kobiet lekarze skierowali 112 pacjentek do etapu pogłębionej diagnostyki, ale zgłosiło się na nią i przebadało... 31 z nich. W przypadku ośmiu kobiet z tej grupy rak szyjki macicy był w takim stadium rozwoju, że od razu rozpoczęły leczenie. Najchętniej badały się mieszkanki powiatu pabianickiego (24,67 proc.), a najmniejsze zainteresowanie cytologią było w w wieluńskim (5,44 proc.). W Łodzi o swoje zdrowie najlepiej dbają mieszkanki Górnej (20 proc.).

Cytologię powinno się robić przynajmniej raz na trzy lata, chyba że wcześniej są powody do jej wykonania. Od 25. roku życia refunduje ją NFZ (prywatnie badanie kosztuje ok. 40 zł). To bezbolesne badanie komórek z szyjki macicy, skąd pobierany jest wymaz. Po badaniu pacjentka dowie się, czy jest w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy oraz czy jest zdrowa.

W Dzień Kobiet, czyli w piątek, w 37 poradniach ginekologicznych w województwie łódzkim kobiety mogą zrobić cytologię dosłownie „z ulicy”. Jedyne, co muszą wziąć ze sobą to dokument tożsamości. W akcji biorą udział poradnie w: Kutnie, Łęczycy, Łasku, Piotrkowie, Gorzkowicach, Grabicy, Sulejowie, Wolborzu, Poddębicach, Białej Rawskiej, Rawie Maz., Sieradzu, Skierniewicach, Wieruszowie, Zduńskiej Woli, Zgierzu i Łodzi. Dokładne adresy poradni w galerii zdjęć.

Program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest do kobiet wieku 25–59 lat, które są zdrowie i nie odczuwają żadnych dolegliwości. Cytologię można wykonać, jeśli pacjentka nie robiła jej w ciągu ostatnich trzech lat.

Zobacz też: Dlaczego regularna cytologia jest tak ważna?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki