Wszystko wskazuje, że mieszkańcy gminy Tomaszów Mazowiecki będą jeździć za darmo autobusami komunikacji miejskiej.

Coraz więcej samorządów, także w województwie łódzkim, decyduje się na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej. Już wiadomo, że od 1 stycznia za darmo autobusami MZK będą jeździć mieszkańcy Tomaszowa. W ciągu najbliższych tygodni do MZK trafi 25 nowych autobusów hybrydowych marki Solaris, które zostały zakupione ze środków unijnych.

Gdy tylko ruszą na trasy, mieszkańcy miasta będą mogli jeździć nimi za darmo - ma to się stać właśnie od 1 stycznia.

Warunkiem będzie wykupienie tzw. Karty Tomaszowianina, którą może wyrobić każdy, kto mieszka i rozlicza podatek w urzędzie skarbowym w Tomaszowie. Jej koszt to 30 zł na trzy lata. Wraz z darmową komunikacją i nowymi autobusami zostanie wprowadzony nowy rozkład jazdy, który jeszcze w październiku będzie konsultowany z mieszkańcami.

Zobacz też:Coraz więcej wniosków o wydanie Karty Tomaszowianina, najwięcej od seniorów

Wszystko wskazuje również, że za darmo tomaszowskimi autobusami będą jeździć także mieszkańcy gminy Tomaszów - władze gminy naczele z wójtem Franciszkiem Szmiglem dogadały się z władzami Tomaszowa i MZK i lada dzień podpiszą w tej sprawie porozumienie. Na jego podstawie mieszkańcy gminy Tomaszów będą mogli jeździć autobusami MZK za darmo po całym Tomaszowie, a tomaszowianie będą mogli również za darmo dojechać na teren gminy, m.in. nad Zalew Sulejowski.

- Zawarcie tego porozumienia wynika ze specyfiki naszej gminy, która jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie Tomaszowa, a nasze przystanki obsługują autobusy - mówi Franciszek Szmigiel i dodaje, że decyzja taka zapadła przede wszystkim ze względu na dobro mieszkańców gminy.

- Kursy autobusów będą tak dostosowane, by nasi mieszkańcy mogli dojechać do szkół i zakładów pracy w mieście - zapewnia wójt.

Czytaj też:Złóż wniosek o Kartę Tomaszowianina, by jeździć bezpłatnie autobusami

Dla budżetu gminy będzie to oznaczało większe niż dotychczas obciążenie finansowe. Do tej pory rocznie gmina dotowała dojazdy kwotą ok. 1,2 mln zł, a teraz będzie to blisko 2 mln zł.

W Polsce jest więcej miast, które wprowadzają darmową komunikację. W województwie łódzkim za darmo jeździmy miejskimi autobusami między innymi w Bełchatowie oraz w Strykowie. W kraju niektóre samorządy, jak np. Żory, decydują się na bezpłatne autobusy dla wszystkich, inne za darmo wożą wybraną grupę, najczęściej uczniów albo kierowców. Z początkiem września pilotażowo za darmo uczniów zaczęły wozić autobusy w Częstochowie.