Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe obiady dla uczniów już w Łodzi. Trwa pilotaż bezpłatnych dla dzieci posiłków w łódzkiej Szkole Podstawowej nr 138

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Makaron z gulaszem wołowym, ze sztuką mięsa, z surówką oraz kompot. Właśnie trwa wydawanie drugiego dania w SP nr 138
Makaron z gulaszem wołowym, ze sztuką mięsa, z surówką oraz kompot. Właśnie trwa wydawanie drugiego dania w SP nr 138 Maciej Kałach
Kucharki Szkoły Podstawowej nr 138 codziennie gotują około 400 obiadów – bezpłatnych dla jej uczniów. A kadra tej placówki liczy, ile z nich się marnuje. M.in. od tych wyliczeń zależy, czy w Łodzi wejdzie w życie miejski program darmowych posiłków.

Zupa koperkowa, makaron z gulaszem wołowym, ze sztuką mięsa, z surówką oraz kompot. To zestaw obiadowy w SP nr 138 (z 23 października), warty 4,5 zł. Ale dla uczniów z tej szkoły był bezpłatny. Ich podstawówka została wytypowana do pilotażu miejskiego programu bezpłatnych posiłków. Dlaczego akurat tam trafiły pieniądze od władz Łodzi?

– Magistrat wysłał do dyrektorów ankiety z pytaniem, czy oceniają, że są w stanie wyżywić wszystkich ze swoich uczniów. Ja dość optymistycznie odpowiedziałem twierdząco i teraz mam pilotaż – opowiada Piotr Bara, dyrektor SP nr 138. Jego szkoła mieści się teraz w dwóch budynkach (do tego przy ul. św. Franciszka z Asyżu 53, doszedł gmach po byłym gimnazjum przy ul. Dubois 7/9), oba mają stołówki.

– Na 430 uczniów rodzice blisko 10 procent z nich zadeklarowali, że nie wyrażają zainteresowania darmowymi posiłkami. Zatem obie stołówki gotują stałą liczbę około 400 obiadów. Część z nich się marnuje: niektóre dzieci nie jedzą, bo grymaszą, innym zdarza się np. kończyć lekcje przed obiadem, na który już nie czekają – mówi dyrektor.

Świeże, kolorowe, smaczne i zdrowe - tak wyglądają posiłki w szkolnych stołówkach w wielu krajach. Na podstawie rządowych zaleceń dotyczących żywienia dzieci, amerykańska sieć Sweetgreen stworzyła przykładowe dania, jakie serwowane są dzieciom w szkolnych stołówkach w różnych krajach. Jak to się ma do polskich realiów? Oceńcie sami.

Tak je się w szkolnych stołówkach na całym świecie! ZDJĘCIA ...

O swoich wnioskach z pilotażu Piotr Bara wypowiada się z oporami, uważa ich wysnucie za zadanie specjalnego komitetu, działającego przy magistracie.

– Ale, jeśli mam już porównywać, lepszy jest system, obowiązujący u nas przed pilotażem. Taki, w którym opieka społeczna płaci za obiady dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, zaś pozostali rodzice zainteresowani tymi posiłkami jednak wydają te 4,50 zł, a pamiętajmy, że jest 500 plus – sumuje Piotr Bara. – Przed wprowadzeniem pilotażu z obiadów korzystało 40-50 proc. uczniów. Teraz, przy zakładanych 90 proc., musieliśmy wprowadzić trzecią przerwę obiadową, zamiast wcześniejszych dwóch. Jest ona dłuższa niż zwykła, czyli wydłuża się czas pobytu dzieci w szkole. Dwie przerwy obiadowe nie wystarczały z powodu braku miejsca w stołówkach. No i sprzęt kuchenny „nie wyrabia się” z wydawaniem takiej liczby posiłków, tak naprawdę potrzebujemy nowych ciągów kuchennych...

ZOBACZ >>

Jak skutecznie walczyć z próchnicą u dzieci i dorosłych >>

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Poza eksperymentem w SP nr 138 pilotaż trwa w jednej z podstawówek na Starym Widzewie.

Oba testy na początku lipca 2019 r. zapowiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Ten w SP nr 138 trwa od 7 września i zakończy się w grudniu.

Bezpłatne obiady w miejskich podstawówkach były jednym z tematów w kampanii przed wyborami samorządowymi z 2018 r. Od tego czasu temat ten pojawia się i znika w debatach między społecznikami a łódzkimi siłami politycznymi.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki