Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowy elementarz w szkołach województwa łódzkiego

Maciej Kałach
MEN
Kuratorium w Łodzi rozpoczęło od poniedziałku (11 sierpnia) dostarczanie 35 tysięcy rządowych podręczników dla pierwszoklasistów z województwa łódzkiego. Jedyną szkołą publiczną, która nie przyjęła książki MEN, jest placówka pod Opocznem.

Do szkół podstawowych w 17 z 24 powiatów województwa łódzkiego w poniedziałek miały trafić darmowe podręczniki dla pierwszoklasistów, przygotowane przez MEN - a konkretnie pierwsza część "Naszego elementarza".

Ich dostarczanie to potężna operacja logistyczna, przeprowadzana przez jedną z firm kurierskich. To ona rozwozi po regionie ponad 35 tysięcy książek. Dokończenie operacji we wtorek (12 sierpnia).

Według instrukcji kuratorium, w dzień dowozu w szkole powinien być dyrektor lub inny pracownik z kierownictwa podstawówki. Kurier wysyła na jego numer telefonu potwierdzenie, że ma szkołę na trasie, jednak bez wyznaczania konkretnej godziny.

W południe "Nasz elementarz" oglądał w swoich murach szef Szkoły Podstawowej nr 138 na południu Łodzi i kierownictwo SP nr 46 w Śródmieściu. Wtedy nie było go jeszcze na Olechowie - do SP nr 141 podręcznik dotarł przed godziną 15.

Jedyną szkołą publiczną, która planowo nie otrzymuje "Naszego elementarza", jest podstawówka na terenie powiatu opoczyńskiego.

W takiej sytuacji samorząd musi we własnym zakresie zapewnić pierwszakom wybrane książki. Jan Kamiński, łódzki kurator oświaty, opowiadał, że szkoły decydują się na przyjęcie za darmo podręczników od prywatnych wydawnictwa, ale nie jest pewne, czy za rok firmy będą tak samo łaskawe i czy nie zażądają opłat za książki dla drugoklasistów.

W województwie łódzkim jest także kilka szkół prywatnych, które zrezygnowały z podręcznika MEN.

Pojawienie się darmowego podręcznika dla pierwszaków z podstawówki wykluczyło rodziny tych uczniów z rządowego programu "Wyprawka szkolna" (skoro podręcznik jest bezpłatny, rodziny nie wydają na niego pieniędzy).

Na początku sierpnia rząd potwierdził, że pomoc przysługuje rodzinom uczniów z klas II, III i VI podstawówki oraz III szkoły ponadgimnazjalnej. O pomoc mogą ubiegać się rodziny, w których dochód miesięczny na głowę nie przekracza 539 zł netto. Z programu korzystają także rodziny uczniów z przewlekłymi chorobami. Wyprawka wynosi od 225 do 445 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki