Dawna fabryka Jarocińskiego w Łodzi zabytkiem! [ZDJĘCIA]

  Dawna fabryka Jarocińskiego w Łodzi zabytkiem! [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dawna fabryka Jarocińskiego w Łodzi zabytkiem! [ZDJĘCIA]
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Do rejestru zabytków będzie wpisana dawna fabryka Zygmunta Jarocińskiego, czyli potężny magazyn przędzy, tkalnia z dachem szedowym, dwa domy i portiernia
  W tej sprawie służby konserwatorskie wszczęły właśnie postępowanie: na wniosek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Oznacza to, że u zbiegu ul. Targowej i Nawrot zostanie uratowany ciekawy kompleks składający się z budynków pofabrycznych, dwóch domów, w których najpewniej mieszkał Zygmunt Jarociński i... szpaleru starych kasztanowców.

  - Budynki mają wartość architektoniczną i historyczną, gdyż należały do znanego przemysłowca i filantropa - podkreśla Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.
  - Ważne jest to, że fabryka zachowała się w prawie nie zmienionym kształcie. Niestety, budynki wymagają remontu kapitalnego. Wprawdzie kilka lat temu pojawił się inwestor z zagranicy, który chciał kupić kompleks i utworzyć w nim Młodzieżowe Centrum Handlowe, w którym na przykład studenci "filmówki" mieliby swoje kluby, ale nic z tego nie wyszło.

  Historia tego miejsca sięga lat 50. XIX wieku, gdy stała tam tkalnia bawełny Karola Rejmana. Potem właściciele się zmieniali. Przełomem okazał się 1888 rok, gdy od Edwarda Herbsta nieruchomość kupił Zygmunt Jarociński. Był on prężnym fabrykantem i cenionym filantropem, fundatorem słynnej żydowskiej szkoły rzemieślniczej "Talmud Tora" przy ul. Pomorskiej 46. Nowy właściciel w tym samym roku w głębi posesji postawił dom mieszkalny składający się z piętrowego korpusu z balkonem i dwóch parterowych skrzydeł.

  To była zaledwie przygrywka, bowiem w 1889 roku wzdłuż obecnej ul. Nawrot zbudował nowoczesną tkalnię z dachem szedowym. Potem wyrosły kolejne budynki, z których najokazalszy okazał się stylowy, mający cztery kondygnacje magazyn przędzy z szybem dla dwóch wind osobowo-towarowych i z klatką schodową zwieńczoną wieżą z zegarem i sterczynami. Obiekt ten, który z czasem stał się dziewiarnią, zbudowano z czerwonej cegły, przez co wyglądał jak warownia średniowieczna. Potem stracił na uroku, gdyż został otynkowany. Dziś tynk sypie się płatami, przez co budynek - z wachlarzem schodów metalowych na elewacji - wygląda jak po bombardowaniu.

  Podobnie w opłakanym stanie jest piętrowa portiernia. Nieco lepiej los obszedł się ze stojącym obok piętrowym biurowcem. Pierwotnie był do dom parterowy zbudowany w końcu lat 90. XIX wieku, który w 1935 roku przeszedł metamorfozę. Został rozbudowany o piętro i otrzymał szaty prostego, praktycznego modernizmu. W czasach PRL był siedzibą przedszkola zakładowego i przychodni zdrowia, po czym został przekształcony w biurowiec.

  Po śmierci Zygmunta Jarocińskiego w 1909 roku fabrykę przejęli jego synowie: Stanisław (1852-1934) i Albert (1856-1923). Pierwszy z nich ożenił się z Reginą, żoną bankiera Adolfa Goldfedera. Mieszkał w pasażu Meyera 6. W 1910 roku uruchomił przędzalnię u zbiegu ul. Gdańskiej i Żwirki. Drugi był właścicielem kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 119 oraz przędzalni przy ul. Kilińskiego. Bracia mieli siostrę Fanny, która wyszła za mąż za znanego bankiera Maksymiliana Goldfedera, właściciele pałacu z kantorem przy ul. Piotrkowskiej 77.

  Synowie twórcy potęgi rodu w 1929 roku przekształcili firmę w spółkę akcyjną, po czym pięć lat później pozbyli się akcji. Prezesem firmy został Salem Budzyner, dyrektor w spółce Hirszberg i Birnbaum. Podczas okupacji niemieckiej zakładem zarządzał znany fabrykant pończoch Adolf Kebsch. Po drugiej wojnie światowej fabrykę przejmuje państwo i zmienia jej nazwę na zakłady pończosznicze im. płk. Wacława Jurczaka, a potem na zakłady dziewiarskie "Iwona". W 1995 roku nabył je inwestor z Francji i uruchomił przedsiębiorstwo "Archimode" będące od pięciu lat w likwidacji.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jarociński

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  kilka zdjęc z wnętrz fabryki
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1553058831583957.1073741887.1491265394429968&type=3

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabytki

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ciekawy bełkot konserwatora. To oznacza,że te domy w skansenie przy Białej Fabryce przestały być zabytkiem po rozebraniu ich i przeniesieniu? Zabytku więc też chyba nie należy remontować bo czasem...rozwiń całość

  Ciekawy bełkot konserwatora. To oznacza,że te domy w skansenie przy Białej Fabryce przestały być zabytkiem po rozebraniu ich i przeniesieniu? Zabytku więc też chyba nie należy remontować bo czasem trzeba wymienić 90 % jego konstrukcji. Zabytek to wg konserwatora kompletna ruina dogorywająca w swoim pierwotnym miejscu. Zresztà co to za zabytki z końca XIX wieku które. Walutach 50 i 60 były totalnie remontowane, ale jak zabytków brak a konserwator jest to trzeba coś działać. Niby jaką wartość ma ta rudera przy Targowej?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Firma wyburzeniowa - pilnie poszukiwana

  Kuswir (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Dobrze, że informacje o chęci(!) wpisania czegoś na listę zabytków są publikowane. Potencjalny inwestor wie, że musi już zarezerwować sobie ekipę wyburzeniową, no ostatecznie jakiegoś podpalacza...

  Zdjęcie autora komentarza
  KIEDY? Konkretna data!

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 16

  "Do rejestru zabytków będzie wpisana dawna fabryka Zygmunta Jarocińskiego, czyli potężny magazyn przędzy, tkalnia z dachem szedowym, dwa domy i portiernia"

  Podkreślam : bedzie wpisana!!! A może...rozwiń całość

  "Do rejestru zabytków będzie wpisana dawna fabryka Zygmunta Jarocińskiego, czyli potężny magazyn przędzy, tkalnia z dachem szedowym, dwa domy i portiernia"

  Podkreślam : bedzie wpisana!!! A może wcześniej zostanie spalona?

  ‹2/5 ›

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  komentarz

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  należy powołać się na źródła panie redaktorze cytując cudze prace. Materiał o Jarocińskich zbierałem skrzętnie w WAP prze ładnych kilka tygodni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Portiernia też?

  buc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 17

  A czy ta portiernia nie miła być przypadkiem zaorana w związku z poszerzeniem Targowej? Jak wpiszą w rejestr to rozumiem nici z budowy ulicy? I bardzo dobrze!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Od czego jest konserwator?

  Kamil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 10

  Konserwator chyba na niczym się nie zna, skoro mu organizacje społeczne muszą wskazywać co w Łodzi jest cennego. Zwolnić urzędników, zatrudnić TONZ.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odnawiac stare...czy...budowc nowe...

  Jagoda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

  Azeby z kasy miejskiej - pieniedzy podatnikow....spora sumke , jak sie nalezy spodziewac....nalezaloby okreslic co w tym budynku bedzie sie miescilo....i za czyje kolejne.... pieniazki bedzie on...rozwiń całość

  Azeby z kasy miejskiej - pieniedzy podatnikow....spora sumke , jak sie nalezy spodziewac....nalezaloby okreslic co w tym budynku bedzie sie miescilo....i za czyje kolejne.... pieniazki bedzie on utrzymywany....Budynek raczej willa nie jest....więc. ?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czkawka

  Gienia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  A tymi trzykropkami to ilustrujesz pijacką czkawkę, czy inne dolegliwości ?

  Zdjęcie autora komentarza
  "Dawna fabryka Jarocińskiego w Łodzi zabytkiem!"

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 24

  Spokojnie Panowie. Rozbiórkę przeprowadzi się z piątku na sobotę!!!
  Przykład pierwszy z brzegu: willa Langego przy ul. Zgierskiej 213.
  Pamiętajmy: Polak potrafi!!!
  Może Pan W******* Szygendowski...rozwiń całość

  Spokojnie Panowie. Rozbiórkę przeprowadzi się z piątku na sobotę!!!
  Przykład pierwszy z brzegu: willa Langego przy ul. Zgierskiej 213.
  Pamiętajmy: Polak potrafi!!!
  Może Pan W******* Szygendowski da głos w tej sprawie?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  płonie cała Łódź

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

  lub w nieszczęśliwym wypadku spłonie nasz nowy zabytek.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo