Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach. Dawna siedziba gestapo, głośne przemówienie Gierka... Tyle się tam wydarzyło...

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach
Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach fotopolska.eu
Na historycznym Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach splatają się wątki przeszłości i teraźniejszości. Miejsce to, otoczone ulicami Jagiellońską, Józefa Lompy i Juliusza Ligonia, kryje wiele tajemnic i niezwykłych wydarzeń. To tutaj, w dawnej siedzibie gestapo, rozgrywały się dramatyczne sceny czasów II wojny światowej. Ale to także na tym placu Edward Gierek wygłosił swoje słynne przemówienie, które wstrząsnęło ówczesną Polską.

Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach

Historia Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach jest pełna wyjątkowych wydarzeń, które świadczą o bogactwie jego dziedzictwa. Wytyczony w latach 20. XX wieku plac od samego początku stanowił istotne centrum życia miasta. Nazwany na cześć gmachu Sejmu Śląskiego, w latach międzywojennych nosił nazwę Placu Powstańców Śląskich. W tym miejscu, 15 lipca 1939 roku, odbył się wyjątkowy koncert Jana Kiepury i Jerzego Gardy, z którego dochód został przekazany na rzecz Funduszu Obrony Narodowej.

Sprawdźcie, jak wyglądał Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach kilkadziesiąt lat temu!

Jednakże, podczas II wojny światowej, budynki Placu Sejmu Śląskiego miały zupełnie inne przeznaczenie. Siedziba regionalna Gestapo, nazwana Polizeipräsidium, znajdowała się w budynku Urzędów Niezespolonych. To tutaj działał Johann Thümmler, kierując działaniami Gestapo w regionie. W okresie Polski Ludowej, plac nosił imię Feliksa Dzierżyńskiego, a 14 marca 1968 roku Edward Gierek wygłosił tu swoje słynne przemówienie.

Późniejsze lata przyniosły kolejne zmiany na Placu Sejmu Śląskiego. Wiosną 1977 roku rozpoczęto prace nad budową Centrum Kultury Katowice, które z czasem stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym miasta. 19 czerwca 1999 roku na placu odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego, uczczenie pamięci wybitnej postaci regionu śląskiego.

W 2009 roku Plac Sejmu Śląskiego ponownie stał się miejscem wyjątkowych wydarzeń, kiedy to zorganizowano festyn „Miasteczko PRL” w ramach obchodów dwudziestolecia demokracji i końca PRL. Te różnorodne wydarzenia, od historycznych po współczesne, nadal czynią ten plac niezwykle istotnym punktem w życiu miasta Katowice.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera