Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawną świetność odzyska zabytkowy park Helenów w Łodzi założony przez rodzinę znanych browarników - Anstadtów

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Park Helenów - dawniej i dzisiaj.
Park Helenów - dawniej i dzisiaj. Krzysztof Szymczak/archiwum
Dawną świetność odzyska założony przez znanych browarników Anstadtów zabytkowy park Helenów, jeden z najpiękniejszych w Łodzi i regionie. Do magistratu zgłosiły się właśnie firmy, które gotowe są opracować projekty renowacji i modernizacji parku. Ich oferty wynoszą od 300 do 700 tys. zł. Co będzie dalej w tej sprawie?

Nowy szlak połączy trzy parki

- Najbliższe dwa miesiące zajmie weryfikacja ofert. Potem miasto podpisze umowę z projektantami, a ci będą mieli niecały rok na przygotowanie dokumentów. Kiedy dostaniemy projekt, ogłosimy przetarg na roboty budowlane. Zakładamy, że ekipę zobaczymy w parku wiosną przyszłego roku. Szczegółowy zakres zmian w parku poznamy po przedstawieniu projektu – wyjaśnia Małgorzata Loeffler, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Ogólnie można jedynie stwierdzić, że zakres zmian obejmie budowę nowych ścieżek na potrzeby utworzenia szlaku turystycznego tudzież wykonanie nowych alejek pieszych i rowerowych. Inwestorzy z magistratu myślą też o zainstalowaniu ławek, siedzisk wieloosobowych, latarni, elementów tzw. małej architektury oraz tablic edukacyjnych z elementami multimedialnymi. Ponadto w programie jest rekultywacja trawników, pielęgnacja zieleni i nowe nasadzenia.

Stawy z łódkami, kaskady i wodotrysk

Małgorzata Loeffler zaznacza, że odnowienie parku Helenów to tylko fragment szykowanej metamorfozy terenów zielonych w tej części miasta. Planowane jest też połączenie nowym łącznikiem parku Helenów z parkiem Ocalałych i parkiem Staromiejskim, co pozwoli stworzyć swojego rodzaju ścieżkę turystyczną, rekreacyjną, sportową i edukacyjną.

Aż nie chce się wierzyć, że malowniczo położony w dolinie rzeki Łódki park Helenów, zwany też parkiem Helenowskim, był kiedyś tak efektowny. Wzrok przyciągały dwa stawy z łódkami, kaskady, fontanny i wodotryski, klatki z dzikimi zwierzętami, stylowa altana i muszla koncertowa, lokale gastronomiczne z wieżą widokową oraz znakomicie utrzymane aleje, trawniki i kwietniki. Nic więc dziwnego, że wyglądał jak z baśni, co widać na starych widokówkach, zaś najstarsi łodzianie wciąż pamiętają i wspominają jego urodę.

Uczcili imiona swoich żon

Park Helenów wiąże się z rodziną Anstadtów. Twórcą jej potęgi był Karol Anstadt, założyciel znanych zakładów browarniczych. Po jego śmierci piwny interes przejęli synowie: Ludwik, Zenon, Fryderyk i Karol junior. Bracia w 1885 roku utworzyli na powierzchni 12 hektarów park Helenów. Nazwę otrzymał na część żon Ludwika i Zenona, które miały na imię Helena. Park był prywatny, a za wejście się płaciło. Dlatego miał on wymiar elitarny i gromadził przede wszystkim śmietankę towarzyską Łodzi. Atrakcji nie brakowało, a piwo z browarów Anstadtów lało się strumieniami.

Do parku wchodziło się przez bramę, po czym droga wiodła aleją wysadzaną najpierw gruszami, a potem dębami i klonami. Po dojściu do zwierzyńca można było podziwiać dwa niedźwiedzie, sarny, jelenie, daniele, dziki, zające i tresowanego szympansa, do których z czasem dołączyły foki, wydry i antylopy. Park słynął też z toru kolarskiego, kortów tenisowych i wieży widokowej. Magnesem ściągającym liczną publiczność były też loty balonowe i skoki spadochronowe. Oczywiście nie brakowało gastronomii z cukiernią i restauracją.

Upadek parku w PRL

Okres prosperity skończył się z I wojną światową, podczas której park został zdewastowany i już nie odzyskał dawnej świetności, mimo że Anstadtowie w II RP robili co mogli, aby wciąż był atrakcyjny. Całkowity upadek parku nastąpił w PRL, kiedy rozebrano zwierzyniec, przystań, ogrodzenie i muszlę koncertową, zaś stawy i zieleń w znacznym stopniu zniszczono. Taka sytuacja utrzymywała się do lat 90., gdy parkowi pośpieszono na ratunek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki