18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata Łódź 2020+. Miasto ma być przyjazne [ZDJĘCIA]

Piotr Brzózka
Jeśli komuś nie podobało się, że Łódź ma być dynamiczna, to teraz dodatkowo będzie jeszcze przyjazna - to główny efekt zakończonych konsultacji społecznych w sprawie powstającej strategii miasta. Na razie znów mamy ogólniki. Nowy dokument ma być napisany w marcu.

W poniedziałek na Politechnice Łódzkiej, prezydent Hanna Zdanowska i jej urzędnicy przedstawiali wyniki trzech tur konsultacji przeprowadzonych w styczniu, podczas których dyskutowano nad strategią rozwoju Łodzi zaprezentowaną w grudniu. Tamten dokument spotkał się ze sporą falą krytyki.

W konsultacjach wzięło udział 300 uczestników, w tym reprezentanci 46 organizacji i 129 osób prywatnych. Zgłoszono 750 uwag. Część ma być uwzględniona w strategii, część w towarzyszących jej szczegółowych programach.

- To były największe konsultacje społeczne w historii Łodzi - oznajmiła na wstępie prezydent Hanna Zdanowska. Zaznaczyła, że pod wpływem głosów łodzian do strategii zostaną wprowadzone fundamentalne zmiany.

O szczegółach mówił Wojciech Rosicki, dyrektor departamentu strategii i rozwoju UMŁ. Pierwotna wizja zakładała, że Łódź ma być miastem dynamicznie się rozwijającym. Po konsultacjach zamieniono to na wizję miasta przyjaznego. Konkretnie - Łódź ma być nie tylko dynamiczna, ale i "przyjazna, twórcza, ma być miastem zrównoważonego rozwoju, wysokiej jakości życia, wykorzystującym potencjał historyczny, infrastrukturalny i kreatywny".

Poza tym zajdą zmiany, jeśli chodzi filary strategii. W pierwszym dotyczącym sfery gospodarczej, znajdą się rozszerzenia dotyczące m.in wsparcia przedsiębiorczości dające nowoczesne miejsca pracy (m.in. mechatronika, nowoczesne włókiennictwo). Nowością będzie też zaakcentowanie współpracy z gminami ościennymi oraz Warszawą.

W filarze drugim, dotyczącym sfery społecznej mają zostać zawarte m.in. elementy dotyczące "włączania społecznego" osób wykluczonych. Ma też silniej zostać zaakcentowana rola łódzkich uczelni.

W nowej wersji strategii ma się też pojawić trzeci filar odnoszący się do sfery "przestrzenno-środowiskowej". A więc mają być zapisy o rewitalizacji, zwiększaniu atrakcyjności różnych obszarów miasta.

Co to wszystko oznacza w praktyce? Częściowo przekonamy się za miesiąc. Nowa wersja strategii ma zostać napisana w marcu. Radni będą nad nią głosować w kwietniu.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki