Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Spór między Beatą Szydło, a byłym belgijskim premierem

Krzysztof Marczyk, Tomasz Plaskota, Maciej Deja (AIP)
Beata Szydło
Beata Szydło Fot. European Parliment
Udostępnij:
DEBATA O POLSCE W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM ONLINE | DEBATA O POLSCE W PE TRANSMISJA | DEBATA O POLSCE W EUROPARLAMENCIE NA ŻYWO | W Parlamencie Europejskim zakończyła się debata o stanie demokracji w Polsce. - Spór o TK ma charakter polityczny. Chcemy być czempionem UE - mówiła w wystąpieniu pani premier Beata Szydło.

Debata o Polsce w PE | TRANSMISJA NA ŻYWO | Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim

- Uważam, że Polska nie zasługuje na to, żeby być w tej chwili oceniana przez Komisję Europejską, bo nie są w Polsce łamane prawa człowieka ani zasady demokratycznego państwa. Wszystkie sprawy realizowane są zgodnie z konstytucją - powiedziała we wtorkowy wieczór w Parlamencie Europejskim premier Beata Szydło, podsumowując wcześniejszą debatę o Polsce.

- Jesteśmy suwerennym państwem, wolnym narodem. Staramy się tej wolności strzec bo zbyt wiele za tę wolność zapłaciła.

Nauczyła też nas nasza historia, że nasze polskie sprawy powinniśmy załatwiać w naszym polskim domu, bo ilekroć załatwialiśmy je poza - źle na tym wychodziliśmy - mówiła Beata Szydło. Dziwiła się, że w trakcie dyskusji padło tak mało pytań o kwestie trybunału konstytucyjnego czy ustawy medialnej w Polsce. Zmiany dotyczące tych dwóch dziedzin były powodem dyskusji o Polsce w Europarlamencie.

Szydło mówiła, że ta dyskusja powinna się toczyć w Polsce, a nie w Strasburgu: - Spór polityczny jest podstawą debaty demokratycznej, jest podstawą demokracji ale toczmy ten spór tam, gdzie jest na to miejsce - w polskim parlamencie. Najlepszym dowodem na to, że polskie państwo jest państwem demokratycznym jest to, że nawet przybywając tu, w czasie polskiej demokracji, polscy obywatele mogą wyrażać swoje niezadowolenie w czasie manifestacji.

- Przyjeżdżam jako premier demokratycznego państwa zatroskana o to byśmy wspólnie wypracowali taki model, by nie toczyć debat, które nie mają podstaw, po to by je toczyć. Ale przyjeżdżam także po to, bo mam głębokie poczucie odpowiedzialności nie tylko za to co dzieje się Polsce, ale także za to, co dzieje się w Europie - dodała.

Premier Szydło odniosła się także do kwestii uchodźców. - Szanujemy państwo prawa i szanujemy decyzje podjęte przez rząd poprzedni. To wielkie wyzwanie dla Europy. Zróbmy wszystko by Europa rozwijała się w spokoju i by była wspólnotą suwerennych, równych, sprawiedliwie rządzonych państw. Polski rząd nie zrezygnuje z programu do którego zobowiązaliśmy się podczas wyborów. Polacy wybrali właśnie taki program. Wybrali nas. Wygraliśmy, bo tak zdecydowali Polacy i będziemy realizować ten program na który Polacy dziś czekają, bo nie mają niestety poczucia, że było wystarczającej sprawiedliwości dla wszystkich. Chcemy Polski równych szans, polski rozwoju.

- Przyszliśmy do Europy, która była dla nas marzeniem. Mamy wiele trudności, musimy pokonać jeszcze wiele trudności, ale chcemy to robić. Jesteśmy zdeterminowani.

Wspomniała też słowa byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także Jana Pawła II. - „Nie lękajcie się” - powiedział. - Nie lękajmy się budować równej, sprawiedliwej Europy. Zróbmy to wszyscy razem, uczyńmy wszystko by każdy Europejczyk miał równe szanse i by czuł, że jest równo traktowany. Polak nie zasługuje na to, by być na cenzurowanym. Jestem tutaj i uważam, że moim obowiązkiem w stosunku do mojego państwa, ale i w stosunku do Parlamentu Europejskiego, do Komisji Europejskiej, przyjechać tutaj i rzeczowo wyjaśnić jak idą sprawy w Polsce, bo to jest potrzebne dla wszystkich - podsumowała.

***

Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie dla Agencji Informacyjnej Polska Press, o debacie o sytuacji w Polsce w PE:

Wystąpienie szefa MSZ Holandii, Berta Koendersa w imieniu holenderskiej prezydencji dość enigmatyczne i wyważone. Nie byłem zdziwiony tym, co powiedział pierwszy wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, wcześniej wypowiadał się krytycznie na temat Polski. W zasadzie powtórzył w łagodniejszej formie to, co wcześniej mówił. Widać było, że stanowiska sceptycznego wobec naszego kraju nie zmienił.

Natomiast pani premier Szydło mówiła długo i dobrze. Mówiła dłużej niż przedstawiciel prezydencji i pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, ale też należy podkreślić było to wystąpienie szefa rządu bardzo ważnego kraju w Unii Europejskiej, wystąpienie polityka, która ma poczucie wagi swego kraju, a także ma poczucie demokratycznego mandatu i tego, że jego rząd jest niesiony głosami i wolą obywateli o takim wyniku wyborów zdecydowali.

***

- Ja nie jestem demokratą, demokracji nienawidzę, demokracją pogardzam - mówił podczas debaty w Parlamencie Europejskim nt. sytuacji w Polsce Janusz Korwin-Mikke. - Chcieliście demokracji, to ją macie. Demokracja to tyrania większości. PiS mając poparcie większości będzie robił to, co chce - kontynuował. - A poza tym sądzę, że UE powinna być zniszczona - zakończył.


***

- Przyznaję , że słowa pani premier brzmiały dosyć wiarygodnie. Argumentowała syntetycznie i racjonalnie. Nie powiedziała jednak nic nowego – ocenił wystąpienie premier Szydło dr hab. Kazimierz Kik. OTO CAŁA JEGO WYPOWIEDŹ.

***

Wystąpienie Beaty Szydło na forum Parlamentu Europejskiego:

Dziękuję za umożliwienie rzeczowej i merytorycznej debaty.

Dla nas jest ważne, by rozwiać wasze wątpliwości.

Wprowadzamy zmiany dlatego, że polscy obywatele opowiedzieli się w demokratycznych wyborach za nimi.

Mówię do was w imieniu polskich obywateli dla których wolność, równość, sprawiedliwość i suwerenność są wartościami niezbywanymi. Walczyliśmy o to przez długie lata i na tych filarach chcemy budować rozwój naszego państwa.

Chcę, żebyście byli przekonani, że jesteśmy i chcemy być częścią Europy.

Głosy oceniające Polskę, nasze państwo, rząd i obywateli wynikają z niedoinformowania. Mam nadzieję, że są one w mniejszości. Wiemy doskonale, że tylko Europa zjednoczona siłą swoich państw jest gotowa mierzyć się z wyzwaniami, jakie przed nią stoją.

Polacy są gotowi wspierać Europę w tych działaniach. Jesteśmy częścią Europy. Mamy swoją historię, trudną, jak wspomniał pan Koenders, za co bardzo dziękuję. Przelewaliśmy krew nie tylko w obronie swojego kraju, ale też innych państw.

Walczyliśmy o wolność i Europa nauczyła nas, że to nasza wolność jest najważniejsza i nigdy z niej nie zrezygnujemy.

Po tych latach transformacji nie najlepiej się żyje. Może to państwa zaskoczy, ale w Polsce jest problem z bezrobociem, szczególnie wśród młodych. Niektóre dzieci marzą, by zjeść ciepły posiłek nie tylko w szkole. A ludzie starsi stają przed dylematem – wykupić leki, które muszą brać, czy zachować ostatnie pieniądze.

Trzeba uczyć się od tych, którym się powiodło, więc wzorem dla nas jest wiele państw Europy. Chcemy stworzyć wszystkim równe szanse, do tego jesteśmy zobowiązani. Chcemy być aktywnym członkiem UE. Polska od wieków poważała rządy praworządności. Jako pierwsi w Europie uchwaliliśmy Konstytucję i nic się w związku z tym nie zmieniło. Cieszę się, że mogę do państwa mówić, ale myślę, że sprawie polskiej nie potrzeba aż tak wiele czasu. Są poważniejsze problemy. Mam nadzieję, że po tej debacie wyjdą państwo z przeświadczeniem, że Polska jest silnym i rozwijającym się państwem.

Trybunał ma się dobrze, pracuje i nic się nie dzieje. Nasze reformy w niczym nie odbiegają od uregulowań obowiązujących w innych krajach Europy. Musieliśmy zmienić ustawę, bo poprzednia koalicja uchwaliła ustawę umożliwiającą wybór 14 z 15 sędziów. Niekorzystnie o takim przypadku wypowiadała się Komisja Wenecka. Nasza ustawa umożliwia wskazanie 8 z 15 sędziów przez opozycję, bo szanujemy ją.

Warto wyraźnie podkreślić, że trwająca wokół Trybunału polemika ma charakter polityczny, nie prawny, dlatego powinniśmy tę sprawę rozwiązać w Polsce, deklaruję gotowość rozmów z opozycje w tym celu.

Działania poprzedniego rządu doprowadziły do pogorszenia sytuacji w mediach publicznych, o czym niejednokrotnie wypowiadały się różne instytucje, w tym Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, a także Komisja Wenecka.

Obecnie rząd pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji.

Szanowni państwo, rząd RP jest otwarty na dialog i na debatę. Chcemy budować w oparciu o debatę również z opozycją, dobrą przyszłość Polski. Chcemy wspólnie rozwiązywać polskie problemy i chcemy czuć wsparcie Unii Europejskiej. Jestem gotowa odpowiedzieć na wszystkie państwa pytania. Polska to piękny kraj, Polacy to wspaniały naród. Chcemy być czempionem UE, to są nasze marzenia, na których realizację tak długo czekaliśmy.
Jestem przekonana, że w dialogu i porozumieniu będziemy budować wspólną przyszłość UE.

***

Szef MSZ Holandii Bert Koenders podczas debaty o Polsce w PE:

Dzisiejsza debata jest wywołana środkami, które wdrożył rząd polski. Te środki dotyczą Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych. Wiadomo, że stanowią one bardzo ważny element demokracji. Pluralizm i wolność mediów stanowią fundamentalny filar demokracji.

Demokracja i zasady poszanowania prawa są pierwszoplanowe dlatego powinnyśmy się ich trzymać. Żaden kraj nie ma monopolu na cnotę. Mamy oczywiście nasze trudności, ale musimy po prostu je rozpoznawać i poprawiać. Na tym polega demokracja.

***

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział w swoim wystąpieniu, że

Komisja musiała rozpocząć procedurę praworządności wobec Polski ze względu na wydarzenia wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Dodał, że należy się przyjrzeć nowej ustawie medialnej.

Wizytę w Strasburgu premier Beata Szydło rozpoczęła od spotkania przy śniadaniu z przewodniczącym PE Martinem Schulzem. Szefowej polskiego rządu towarzyszyli m.in. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i szef gabinetu politycznego Szydło Elżbieta Witek. Rozmowa dotyczyła szczegółów dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim nad sytuacją w Polsce, która rozpocznie się ok. godz. 16:30.

Spotkanie z Schulzem trwało niespełna godzinę. Szef PE powiedział później dziennikarzom, że przebiegało w dobrej atmosferze. - Polska jest ważnym krajem UE. Gdyby nie była, to nie byłoby też debaty - zaznaczył Schulz. Podtrzymał jednak, że w jego opinii demokracja w Polsce jest zagrożona. - To będzie bardzo interesujący dzień dla Polski i parlamentu. Atmosfera jest napięta. Trzeba merytorycznie i w spokoju przeprowadzić debatę - próbował tonować nastroje Schulz.

- To będzie bardzo interesujący dzień dla Polski i parlamentu. Atmosfera jest napięta. Trzeba merytorycznie i w spokoju przeprowadzić debatę - powiedział.

Po śniadaniu z Schulzem Beata Szydło spotkała się z polskimi europosłami, zaś na godz. 12:30 szefowa rządu miała zaplanowną rozmowę z Bertem Koendersem, ministrem spraw zagranicznych Holandii, która przewodniczy w Unii Europejskiej.

Ze spotkania z polskimi europosłami, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami, docierają sygnały o konfrontacyjnym tonie niektórych przedstawicieli Platformy Obywatelskiej.

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, dla AIP:

Jestem zawiedziony, bo to było bardzo konfrontacyjne spotkanie ze strony Platformy Obywatelskiej. Nie było kamer więc tym bardziej mnie to dziwi. Widocznie posłowie PO są pod wpływem silnych osobistych i partyjnych emocji. Zamiast mówić co można wspólnie to wylewali żale i powtarzali wyświechtane antyrządowe argumenty, które słyszymy od paru miesięcy. Trochę zaskakujące jak na pierwsze spotkanie z urzędującą premier. Myślałem, że to będzie bardzo merytoryczne spotkanie, jestem zawiedziony postawą posłów PO.

PSL i lewica byli stonowani i milczeli. Spytaliśmy przedstawicieli PO, czy poprą niekorzystną dla Polski rezolucję. Milczeli. Lewica zapowiedziała, że nie poprze takiej rezolucji.

Jak informuje 300polityka.pl eurodeputowani PO są podzieleni w ocenie wstępnego przemówienia premier Beaty Szydło, w którym Prezes Rady Ministrów apelowała, by polskie sprawy załatwiać w Polsce. Tadeusz Zwiefka miał krytykować zmiany zachodzące w kraju. Z kolei Jan Olbrycht był zdenerwowany określeniem "donosiciele". Tomasz Poręba z PiS był zaskoczony kontrowersyjnym, jego zdaniem, tonem wypowiedzi niektórych eurodeputowanych, czym podzielił się po spotkaniu. Zupełnie odmienny punkt widzenia miał zaprezentować Janusz Korwin-Mikke, określając debatę jako być może nieistotną i poddać w wątpliwość sens przyjazdu premier Beaty Szydło do Strasburga.

Przed spotkanie z eurodeputowanymi szefowa rządu powiedziała podczas konferencji, że to ważny dzień dla Polski. Wyraziła nadzieję na rzeczową i merytoryczną dyskusję. - W swoim wystąpieniu przedstawię fakty, postaram się wyjaśnić wątpliwości, które się pojawiają. Z drugiej strony, ze strony europarlamentu mam nadzieję na rzeczową i merytoryczną dyskusję - podkreśliła Beata Szydło.

Premier tłumaczyła, że choć eurodeputowani reprezentują różne ugrupowania, to sprawa jest wspólna, polska. W opinii rządu debata w PE jest "niekonieczna" i nie ma żadnych podstaw, żeby się odbyła. - Jednak ponieważ jesteśmy lojalnym członkiem UE i chcemy, żeby relacje pomiędzy wszystkimi instytucjami UE i Polską były jak najlepsze, chcemy żeby ta informacja była jak najpełniejsza, dlatego tutaj dziś jesteśmy i będziemy dziś rozmawiać - zakończyła Beata Szydło.

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim | Premier Beata Szydło w Strasburgu

Źródło: TVN24/x-news

Debata nt. sytuacji w Polsce rozpocznie się około godz. 16:30 i potrwa półtorej godziny. Podczas dyskusji planowane jest wystąpienie premier Beaty Szydło, która otrzyma 10 minut na przedstawienie stanowiska naszego rządu. Wcześniej głos zabiorą wiceszef Komisji Europejskiej (omówi pierwszy etap wprowadzenia nadzoru nad Polską) i przedstawiciel prezydencji. Na mównicę wejdą też przedstawiciele frakcji politycznych PE. Po nich czas dostaną polscy europosłowie. Na koniec premier Beata Szydło będzie odpowiadać na pytania.

Sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Konrad Szymański przekonuje, że premier Beata Szydło wie co zawrzeć w swoim wystąpieniu na forum Europarlamentu.

- Premier rozumie oczekiwania, rozumie co Europa chce usłyszeć. Rozumie również to, co Polska powinna w tej sprawie powiedzieć - przekonywał w rozmowie z dziennikarzami Konrad Szymański, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.

Zdradził, że wystąpienie pani premier nie będzie intensywne i nie jest szczegółowo przygotowane. - To będzie wystąpienie, które ma odpowiedzieć na główne problemy, ma opowiedzieć o naturze zmian w Polsce i odpowiedzieć na wątpliwości, które padną w debacie - wyjaśniał podczas briefingu prasowego w Strasburgu.

Jednocześnie Szymański uważa, że cała sprawa nie jest zbyt skomplikowana i można ją łatwo wyjaśnić. - Natomiast skutki uboczne są nieproporcjonalnie duże. Ponieważ w tej sprawie już dawno powiedziano zbyt wiele - podkreślił.

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim | Debata o Polsce w PE | KOMENTARZE

Debata o Polsce w europarlamencie ONLINE | TRANSMISJA NA ŻYWO

Źródło: TVN24/x-news

Minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski odniósł się do debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim, która odbędzie się we wtorek w Strasburgu. - Pani premier będzie tłumaczyć, że zarzuty stawiane Polsce są nieadekwatne - powiedział minister Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w poniedziałek w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Brukseli. Po spotkaniu mówił, że polska strona „ze spokojem” oczekuje debaty o sytuacji w Polsce. Dodał, że wspólnie z panią premier Beatą Szydło weźmie udział w porannym spotkaniu z szefem Parlamentu Europejskiego, Martinem Schulzem. Liczy, że tam pozna szczegóły debaty w parlamencie. - Będziemy go wypytywali stanowczo, aby przedstawił nam, jak wygląda scenariusz, co on chce zrobić, do jakich konkluzji chce dojść po tej debacie - powiedział Waszczykowski tvn24.pl.

Minister Waszczykowski mówił też, że wcześniejsze rozmowy telefoniczne z Schulzem o zmianach w Polsce wprowadzanych przez PiS miały „czasem miały odwrotny skutek”. - Czasem, mimo że zapewniano nas, że coś przejdzie w ten czy inny sposób, potem okazywało się "w realu", że było inaczej - tłumaczył szef polskiej dyplomacji.

Zapowiedział, że w Strasburgu zjawi się liczna delegacja z Warszawy, poza europosłami mają pojawić się m.in. eksperci z polskich ministerstw. - Zakładam, że wszyscy damy odpór tym atakom, które w tej chwili wychodzą przeciwko Polsce - ocenił szef MSZ. Dodał, że podczas debaty premier będzie przekonywać, że w naszym kraju nie dzieje się nic nadzwyczajnego, a Polska nie jest dziś problemem Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Spór między Beatą Szydło, a byłym belgijskim premierem - Polska Times

Komentarze 241

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gabriel
Macie to czego pragnęliście, to widocznie dobrze, tylko życzyć powodzenia.
,
i będzisz mądry!
m
masz we lbie kota
a w POrtkach palikota
Z
ZŁODZIEI zTargowicyPOgonić

Czy miałeś odruch wymiotny , gdy POpsuele rozkradali majątek narodowy umawiając się na cmentarzach, czy miliardowe afery do dzisiaj nie rozliczone sprawiały ci przyjemność , czy reagowałeś , gdy platformiarze POdsłuchiwali dziennikarzy , ... gdy służby wchodziły do biednego studenta o 5 rano , by go aresztować za opinie o Komorze?

Czy reżimowi redaktorzyny w tv reżimowych siali nienawiść do Polaków POwodując zbrodnie POlityczne w Smoleńsku i w ŁODZI?

To ci nie przeszkadzało?

Teraz , gdy nowy rząd chce oczyścić stajnię Augiasza z wrogów Polski; złodziei,  targowiczan-szmalcowników - to reagujesz w obrzydliwy sposób, bo może sam należysz do tej POdłej, skompromitowanej i skorumpowanej mafii ośmiorniczej, więc trzęsiesz POrtkami w obawie przed sprawiedliwym rozliczeniem? 

w
w pierdlach
od gory do dolu cwele zlodzieje, zule i menele z folkszdojczami takimi jak ty na czele.
z
z POsladeczkow
Shultza ? Ty kretynie zbolaly, pieniazki z Polski to wy szwaby ciagniecie , spadaj pedaltzu.Z olowiu masz rzeczywiscie ta zakuta szabska pale hanysie.
u
ubikacji
otwieram a tu petru....
g
genderaku lewaku
do swojego penisa czy Vaginy jak na UW na gender studies ? Ten Spiewak, twoj prefesorski autorytet , synka na zlodzieja i aferzyste wychowal , a plecie co mu kaza , nawet nie to co mu slina na jezyk przyniesie i za pouczenia innych sie zabiera. Wez ty lachnij sie w kopytko razem z tymi autorytetami nie wylaczjac kujonow z UJ, ktory znaklazl sie na 500-tnym miejscu w rankingu uczelni europejskich.
G
Gość
W dniu 22.01.2016 o 09:53, adan napisał:

No człowieku, faktycznie jesteś jakiegoś gorszego sortu umysłowego.

Widzę "ciemny człowieczku adan" że kupiłeś, tylko ja wypowiadam się ad rem a nie ad personam. Jeżeli tego nie rozumiesz to na pewno jesteś lepszym sortem.

a
adan
W dniu 20.01.2016 o 18:17, gorszy sort napisał:

Proszę Państwa jakiś BARAN z partii pis wygłasza teorie że pani "szczydło" odniosła razem z tą sektą   -   sukces.Proponuję występować w PE co tydzień to nie będziemy pośmiewiskiem tyko pasmem sukcesów.Co ciemny narodzie , kupiłeś czy nie ?

No człowieku, faktycznie jesteś jakiegoś gorszego sortu umysłowego.

o
otto
Kiedy lecicie do Smolenska modly ogprawic pisiory ,jakos cicho w tym temacie. D*** starch scisnol bohaterom i najwiekszym znawcom prawdy w galaktyce. Czym to ta wasza pani premier urzeklaPE ?????? ogolnikami, kretactwami, brakiem wiedzy w sparawch TK , nieodpowiadaniem na zadane pytania????? Prosze co pisza o tej waszej premier i to nie w Europie tylko w Polsce"Reformy wprowadzane przez PiS mają szansę tylko przy obecności silnego premiera, a ten premier jest bardzo słaby - stwierdził z kolei prof. Paweł Śpiewak.
w
wojok z olowiu
Mieszkam w Niemczech i musze stwierdzic ,ze w cale tak nie jest jak mowia Pisiory. Polska podpadla i to dokladnie a w kabaretach widza to tak ,pieniazki z UNI tak ale nie mowcie nam co mamy robic bo to sa wewnetrzne nasze sprawy. Skoro tak to powinno w Brukseli brzmiec :
albo zlotki albo euro jak euro to ale bedziecie sie zachowywac jak europyjczyki a nie jak polacy.
f
fabian
W dniu 20.01.2016 o 21:32, dociekliwy napisał:

 Drzewiej sovieci mieli dosadne  określenie-pożyteczny idiota. 

 

Bardzo trafnie cię ocenili. I tak zostało.
 

r
ramzes
Beata zamiast "szczawiu" przywiozła dobry, solidny polski "miodzik" - i tu szczeny "sekty" opadły ze zdumienia, na widok uczciwego leadera, co swój naród traktuje zgoła poważnie. Je suis Pologne - rzekł nie jeden z obserwatorów.
G
Gość

jak widze i slysze ten jad pisowski to mi sie chce zygac

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie