Decyzja w sprawie łódzkich stadionów zapadła, ale nie...

  Decyzja w sprawie łódzkich stadionów zapadła, ale nie zapadła

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przy alei Unii ma powstać centrum sportowe, które ma służyć przede wszystkim młodzieży

  Przy alei Unii ma powstać centrum sportowe, które ma służyć przede wszystkim młodzieży ©materiały prasowe

  Nikt nie obieca ci tyle, ile Hanna Zdanowska - to cytat, który najczęściej pojawiał się na internetowych forach w temacie budowa stadionu (stadionów) w Łodzi. A pojawiał się, bo relacja pod tytułem "Hanna Zdanowska - budowa stadionów" ma w Łodzi historię dłuższą niż jej prezydentura.
  Przy alei Unii ma powstać centrum sportowe, które ma służyć przede wszystkim młodzieży

  Przy alei Unii ma powstać centrum sportowe, które ma służyć przede wszystkim młodzieży ©materiały prasowe

  Pierwsza deklaracja Hanny Zdanowskiej odnośnie do budowy stadionu, wówczas jednego, padła w 2007 roku. Zdanowska, wówczas wiceprezydent u Jerzego Kropiwnickiego, odpowiedzialna za sport, po kompromitującej aplikacji do Euro 2012 publicznie stwierdziła, że stadion w Łodzi powstanie do 2009 roku. Wtedy wszystkim się to podobało, gdyż Platforma była w koalicji z Jerzym Kropiwnickim, którego wspierał PiS. Była wiosna, a jesienią wiceprezydent Zdanowska została posłanką Zdanowską. Niedługo potem koalicja zresztą się rozpadła.

  Gdy w 2010 roku Hanna Zdanowska szła po prezydenturę Łodzi, na sztandarach miała budowę dwóch stadionów - dla ŁKS i Widzewa. Politycy kalkulują prosto: kibice w Łodzi jakąś siłę stanowią, ale - co normalne - są zwaśnieni, obiecać trzeba więc jednym i drugim. To trochę tak, jak chwyt, reklamujący firmę rodu Skrzydlewskich: na billboardach z kwiatami stali Tomasz Hajto z Józefem Młynarczykiem - jeden z ŁKS, a drugi legenda Widzewa. Taki sportowo-polityczny marketing działa na obie zwaśnione strony.

  Zdanowskiej niby bliżej było do ŁKS. W Platformie działali m.in. były prezes klubu Marek Łopiński i legenda ŁKS Marek Chojnacki, w szaliku ŁKS widywano szefa regionu PO, posła Andrzeja Biernata, z którym związany przez pewien czas był również Filip Kenig, późniejszy właściciel ŁKS.

  Z Widzewem związany był przede wszystkim jeden z najbardziej wpływowych ludzi w mieście, czyli Witold Skrzydlewski, swego czasu nawet radny Platformy. Na trybunach przy alei Piłsudskiego zasiadał jeszcze bardziej wpływowy Mirosław Drzewiecki - bliski Donaldowi Tuskowi skarbnik PO, wcześniej minister sportu. Dziś nawet w zarządzie miejskim partii zasiadają zdeklarowani fani Widzewa, jak choćby wicemarszałek Marcin Bugajski. To gwoli przypomnienia, bo akurat te fakty nie muszą wiele znaczyć. Każdy gdzieś mieszka i na różnych stadionach bywa.

  Tak czy siak, stanęło na tym, że stadion miejski stanie na ŁKS, Widzew zaś zostanie wsparty w budowie na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. W kraju było o tym głośno, bo Zdanowska pokazała owiany już legendą projekt stadionu o trzech trybunach, z możliwością domknięcia go czwartą trybuną, oczywiście po pojawieniu się prywatnego inwestora.

  Skończyło się niemal tak szybko, jak się zaczęło: PPP upadło, upadł też lider konsorcjum, budującego stadion miejski. Część elit Platformy, a także jeden z jej liderów, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, uznało, że to dobry moment, by skierować dyskusję w stronę zainwestowania pieniędzy w jeden tylko stadion.

  Hanna Zdanowska jednak się temu opierała. Jeszcze na początku kwietnia, czyli niespełna dwa miesiące temu, stwierdziła w wywiadzie dla "Dziennika Łódzkiego", że Łódź stać na dwa stadiony, a chodziło o obiekty o pojemności 15 tys. ludzi. Z sytuacji trzeba było jakoś wybrnąć, ponieważ zaczęły się referendalne pomruki, ŁKS wycofał się z rozgrywek, a badania opinii publicznej, dotyczące ilości i lokalizacji stadionów w Łodzi, kibice odebrali jako kpinę.

  Decyzja zapadła więc na zarządzie Platformy w Łodzi: lokalizacja na ŁKS odpada, w grę wchodzą tylko tereny Orła Łódź albo Widzewa. Decyzja miała zapaść po szczegółowych analizach finansowych w ciągu 2-3 tygodni. Hanna Zdanowska poprzedziła ją deklaracją, nienotowaną wcześniej w historii jej obietnic stadionowych: "jest kryzys, postawimy jeden stadion, bo musimy dokładnie oglądać każdą złotówkę".

  Tydzień później byliśmy jednak świadkami kolejnej wolty prezydent Zdanowskiej: stadion miejski stanie na Widzewie, na ŁKS zaś rozpocznie się budowa obiektu z jedną trybuną, do której w miarę awansowania podnoszącego się klubu miałyby być dobudowywane następne. Tę decyzję - poprzedzoną publiczną korespondencją między prezydent, szefami obu klubów i kibicami - odebrano jako zagrywką pod publiczkę.

  W mieście trwa zbieranie głosów o odwołanie w referendum prezydent Zdanowskiej i Rady Miejskiej. Nie chciała mieć przeciw sobie kibiców obu klubów, którzy głośno mówili o przyłączeniu się do akcji zbierania głosów, podczas gdy było jasne, że nie zrobią tego kibice speedwaya Orła Łódź, których właścicielem jest Witold Skrzydlewski. Skrzydlewski to większy format, nie ma zwyczaju wymuszenia czegokolwiek (przynajmniej publicznie), poza tym jest przecież fanem Widzewa, a wcześniej mówił, że ŁKS też się stadion należy. Nie wypadałoby protestować.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko chwila

  bolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  juz niedlugo ta druzyna,widzew, przestanie istniec

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W ŁODZI TYLKO WIDZEW

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 8

  Budować stadion dla drużyny istniejącej
  STADION TYLKO DLA WIDZEWA!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Reformatorzy myślą głęboko?

  A po czynach ich rozpoznajemy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

  Panie redaktorze Marcinie Darda proszę się nie dziwić, że te decyzje o budowie jednego czy dwóch stadionów są jakie są, bowiem wymagają one głębokiego przemyślenia. Jak Pan wie każdy stadion ma...rozwiń całość

  Panie redaktorze Marcinie Darda proszę się nie dziwić, że te decyzje o budowie jednego czy dwóch stadionów są jakie są, bowiem wymagają one głębokiego przemyślenia. Jak Pan wie każdy stadion ma zazwyczaj cztery trybuny, ale cóż się nie robi aby uatrakcyjnić kibicom i podatnikom życie, żeby było gorzej i drożej? Toteż najpierw nie licząc się z innymi opiniami, (bo oni są w ich mniemaniu najmądrzejsi) zleca się dokumentację techniczną na stadion z trzema trybunami i zawiera umowę z wykonawcą na jego budowanie. Opatrzność jednak czuwa i nie dochodzi do takiej budowy stąd wiceprezydent M.Cieślak ogłasza nam, że będzie budowany stadion miejski na Al.Unii z czterema trybunami, a to znów koszty nowej dokumentacji i projektu budowy , póżniej decyzja Pani Prezydent, że będzie budowany jeden stadion, a jeszcze póżniej że dwa, a ten ostatni miejski to już z jedną trybuną. I tak można w koło "Macieju" (przepraszam wszystkich Maćków za to porównanie) i czas biegnie, a my stoimy i drepczemy w miejscu. Ale nasza Pani Prezydent jest jak się sama przecież określa reformatorką, choć jak by przez moment spojrzała w lustro stwierdziła by zapewne sama zresztą jak i my obserwatorzy tych zmiennych i nie ciekawych zjawisk, że w reformach to jej jednak jest nie do twarzy. Podobnie jej było jak to słusznie Pan przypomniał żle, po kompromitującej aplikacji z 2007 roku, kiedy to Ona odpowiedzialna była również za sport i nasz wniosek na EURO 2012 przepadł na arenie krajowej z kretesem. Takimi zatem małymi kroczkami i decyzjami właśnie byłych włodarzy jak pan Kropiwnicki i wówczas Ona jako jego była zastępczyni a obecnie Naczelna w naszym mieście wraz ze swoimi zastępcami powodują , że miasto Łódż kiedyś liczące się jako drugie co do wielkości i liczby ludności w kraju cofa się w rozwoju, a nie idzie do przodu jak inne europejskie duże miasta, z jednym chyba wyjątkiem, jeśli chodzi o wprowadzanie uciążliwości dla ludności naszego miasta poprzez liczbę zlikwidowanych zakładów pracy, tudzież liczby placówek szkolnych, a nawet tak drobnych lecz istotnych dla poziomu życia ubożejącego społeczeństwa jak to miało miejsce ostatnio bezzasadnego podnoszenia cen za wywóz śmieci. W tym zakresie ich i ich poprzedników zapewne nikt nie pokona.Są oni mistrzami co widać gołym okiem. Dlatego nie pozostaje nam chyba nic innego jak nie przeszkadzać im w tych głębokich przemyśleniach, może kiedyś po latach spojrzą jednak w lustro aby ocenić atrakcyjność swoich reform na wątłych już torsach swych kształtów, choć zawsze my możemy to zmienić mając do dyspozycji przemiany referendalne jako jedyny argument aby powiedzieć im DOŚĆ tych wygłupów za nasze przecież podatników pieniądze. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stadion dla Widzewa tylko na Widzewie

  ręka sprawiedliwości (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 18

  Drzewiecki nie jest kibicem ŁKS, A Marcin Bugajski choć jest zadeklarowanym kibicem Widzewa jest w Łódzkiej Platformie pionkiem z pełnymi gaciami...w momencie gdy wysłałem mu link popierający...rozwiń całość

  Drzewiecki nie jest kibicem ŁKS, A Marcin Bugajski choć jest zadeklarowanym kibicem Widzewa jest w Łódzkiej Platformie pionkiem z pełnymi gaciami...w momencie gdy wysłałem mu link popierający budowę stadionu Nowy stadion tylko na Widzewie bardzo szybko skasował link oraz mnie z listy znajomych...Jesli chodzi o Kwiatkowskiego i ludzi z którymi jest związany to jest wewnętrzna opozycja w Łódzkiej PO.Nie tak dawno odsunięto kilka osób z rady miejskiej i tym samym tej większości w samej radzie miejskiej dzięki Zdanowskiej niestety na razie nie mamy.To jest gra polityczna Zdanowska,Biernat,Piątkowski,Kacprzak czy choćby Masłowski to sympatycy ŁKS mamy w Łodzi prawdziwy układ zamknięty ...Ale jak będzie trzeba roozpieerdolimi go.Stadion Widzewa Tylko Na Widzewie!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oddział zamknięty czeka

  LOŻA SZYDERCÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  transport gratis

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drzewiecki to akurat ŁKSiak

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 17

  panie redaktorze. Widzewiak Kwiatkowski tez nie raz bywal przy al.Unii.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo