Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dedykacja Marii Skłodowskiej-Curie w książce ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Niezwykłe odkrycie w zbiorach BUŁ

Anna Gronczewska
Paweł Spodenkiewicz
Książkę z dedykacją napisaną przez Marię Skłodowską-Curie dla jej zięcia Frédérica Joliot-Curie odnaleziono w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego.

Frédéric Joliot – Curie był laureatem nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1935 roku. Otrzymał ją wraz ze swoją żoną Ireną, córką Marii Skłodowskiej – Curie. Uważany za ojca francuskiej atomistyki. Był też sympatykiem komunizmu. Pomagał powstałym po 1945 nowym krajom komunistycznym, w tym Polsce.

- Zaraz po wojnie zaangażował się w pomoc dla Polski w dziedzinie naukowej, dla polskich uczonych – opowiada Paweł Spodenkiewicz z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. - Załatwiał książki dla polskich wyższych uczelni. W tym dla Uniwersytetu Łódzkiej.

Przysyłał do Łodzi wiele książek. Znalazła się w nich także ta, którą dostał od swojej teściowej, czyli Marii Curie – Skłodowskiej. Była to książka o promieniotwórczości. Została wydana w 1924 roku.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Maria Skłodowska – Curie napisała mu w niej bardzo ciepłą dedykację – dodaje Paweł Spodenkiewicz. - Brzmiała: Dla Freda z całą moją miłością. Nie wiemy kiedy ta dedykacja została napisana.

Należy przypomnieć, że Frédéric Joliot – Curie był uczniem, współpracownikiem, a w końcu zięciem wybitnej uczonej.
Kiedy ta książka dotarł do Łodzi zainteresował się nią fizyk prof. Marian Grotowski z Uniwersytetu Łódzkiego.

- By tak książka nie zginęła to trzymał ją w swojej szafie – wyjaśnia Paweł Spodenkiewicz. - Po jego śmierci trafiła do działu rękopisów Uniwersytetu Łódzkiego. Tu przeleżała wiele lat. Teraz opracowując spuściznę znaleźliśmy tę książkę z dedykacją wybitnej uczonej.

Prof. Marian Grotowski pochodził z Rawy Mazowieckiej, gdzie urodził się w 1882 roku. Przed wojną był jednym z twórców Wolnej Wszechnicy Polskiej. Po wojnie organizował Uniwersytet Łódzki wspólnie z prof. Tadeuszem Kotarbińskim. Tworzył Katedrę Fizyki Eksperymentalnej Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1946 – 1947 był prorektorem Uniwersytetu Łódzkiego.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Książka z tą dedykacją ma dużą wartość nie tylko dla Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, ale dla całej uczelni – twierdzi Paweł Spodenkiewicz. - Świadczy o związkach Frederic Joliot – Curie z Uniwersytetem Łódzki. W 1949 roku został doctorem honoris causa naszego uniwersytetu. Był pierwszym uczonym, któremu przyznano ten doktorat. Doceniono jego pomoc dla UŁ. W tym samym roku taki doktorat przyznano też Julianowi Tuwimowi.

Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego może się poszczycić cennym rękopisami, starodrukami. Znajduje się tam między innymi list Marcina Lutra, spuścizna po Elizie Orzeszkowej, są listy królewskie. Na przykład list pisany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jeszcze przed Sejmem Czteroletnim stara się w nim uspokoić czujność ambasadora rosyjskiego.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki