Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja nazw szkół w Łódzkiem. Patroni mają być zmieniani w 2018 r. Którzy znikną?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Czy w przyszłym roku wojewoda będzie dekomunizował nazwy szkół w regionie? Stanie się tak, jeśli szkolne społeczności same tego nie zrobią.

Chodzi o nazwy, które są sprzeczne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. O ustawie głośno zrobiło się 13 grudnia, kiedy wojewoda łódzki Zbigniew Rau zmienił w Łodzi 26 nazw ulic i jedną placu. Ale ustawa za sprawą nowelizacji obejmie także szkoły. Nowelizacja weszła w życie w październiku i od tego czasu biegnie roczny termin na dobrowolne zdekomunizowanie nazwy szkoły. Jeśli to nie nastąpi - jak w przypadku ulic - do akcji może wejść wojewoda.

Pracownicy Urzędu Miasta Łodzi informują, że magistrat nie prowadzi na razie konsultacji w sprawie zmian nazw szkół, ponieważ z wnioskiem w tej sprawie musi wystąpić szkolna społeczność (rada szkoły, a jeśli jej nie ma wspólnie: rada pedagogiczna, rodziców oraz samorząd uczniowski). Dopiero po wniosku z tej strony może on być rozważany przez radnych miejskich.

W Łodzi wojewoda zmienił m.in. nazwę ul. Kruczkowskiego (na Konspiracyjnego Wojska Polskiego). Kruczkowski był pisarzem, ale i działaczem komunistycznym, członkiem centralnych organów PZPR i Rady Państwa PRL. Patronuje Szkole Podstawowej nr 34, bardzo cenionej przez rodziców i uczniów placówce na Widzewie Wschodzie.

CZYTAJ TEŻ: Dekomunizacja ulic w Łodzi. Wojewoda zmienił nazwy 27 ulic. Będzie plac Lecha Kaczyńskiego

Agnieszka Błażejczyk, dyrektor SP nr 34, mówi, że obecny patron to pomysł rady osiedla z końcówki lat 70. XX wieku, gdy szkoła zyskała tam nową siedzibę.

- Kruczkowski to nie jest „łatwy” patron dla szkoły podstawowej, zwłaszcza odkąd z listy lektur zniknął jego dramat „Niemcy” i trudno uczniom identyfikować jego twórczość - mówi dyrektor Agnieszka Błażejczyk.

W 2018 r. społeczność SP nr 34 podejmie zapewne wybór nowego patrona.

W 2017 r. zdekomunizowała się SP nr 24 w Łodzi. Szkoła pozbyła się z nazwy Hanny Sawickiej (m.in. przewodnicząca Związku Walki Młodych) Szkoła obecnie nie ma patrona.

Problem może mieć Zespół Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego - bo według IPN był to „związek operacyjny zorganizowany przez władze Związku Sowieckiego wbrew władzom państwowym Rzeczypospolitej Polskiej”. IPN doradza zmianę na „Żołnierzy 1 Armii WP”.

W Zgierzu działa SP nr 3 im. Dąbrowszczaków (walczyli z oddziałami gen. Franco w Hiszpanii, jednak IPN podkreśla, że formacja ta szerzyła stalinizm).

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dekomunizacja nazw szkół w Łódzkiem. Patroni mają być zmieniani w 2018 r. Którzy znikną? - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki