Dekomunizacja przy „gierkówce” koło Piotrkowa - zdemontowano...

  Dekomunizacja przy „gierkówce” koło Piotrkowa - zdemontowano Pomnik Czynu Żołnierskiego

  Aleksandra Tyczyńska, Marek Obszarny

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Likwidacja Pomnika Czynu Żołnierskiego koło Piotrkowa Trybunalskiego

  Likwidacja Pomnika Czynu Żołnierskiego koło Piotrkowa Trybunalskiego ©piotrkowski24.pl

  Jeszcze kilka lat temu odrestaurowany, teraz już uznany za haniebny relikt minionych czasów - na mocy ustawy dekomunizacyjnej, Pomnik Czynu Żołnierskiego upamiętniający budowniczych „gierkówki”, został zdemontowany.
  Likwidacja Pomnika Czynu Żołnierskiego koło Piotrkowa Trybunalskiego

  Likwidacja Pomnika Czynu Żołnierskiego koło Piotrkowa Trybunalskiego ©piotrkowski24.pl

  W połowie lat 70-tych ubiegłego stulecia przy trasie Warszawa - Katowice stanęły dwa pomniki upamiętniające budowniczych tej trasy, popularnie zwanej „gierkówką” - jeden koło Piotrkowa Trybunalskiego (obecnie to droga ekspresowa S8 na wysokości wsi Proszenie) i koło Częstochowy. Ten drugi został zdemontowany jeszcze w latach 90-tych, a o opinię w sprawie pomnika „trasy czynu żołnierskiego” koło Piotrkowa do Instytutu Pamięci Narodowej wystąpił niedawno łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  - Ten pomnik był pomnikiem hańby, bo promował ponure czasy PRL. W oparciu o ustawę dekomunizacyjną został usunięty decyzją IPN. Dostaliśmy oficjalną decyzję administracyjną i byliśmy zobowiązani ją wykonać - tłumaczy Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.
  Zauważa, że chwalić się nie było czym, bo to że żołnierze budują drogi i mosty, jeżeli chodzi o wojska inżynieryjne jest czymś naturalnym, ale w warunkach wojny czy w okresie klęski żywiołowej.

  - Na dobrą sprawę żołnierze z obowiązkowego poboru byli w pewnym sensie ofiarami tego systemu. Była to praca przymusowa, za którą nie płacono. Potraktowano tych żołnierzy jako darmową siłę roboczą. Był to więc pomnik wstydu, że takie praktyki wtedy stosowano, ale tych biednych chłopaków mi szkoda. Tak po ludzku - dodaje Zalewski.

  Radni PiS z Piotrkowa chcą rozbiórki pomnika "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-45”

  W opinii Adama Siwka, dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie, pomnik „trasy czynu żołnierskiego” jest niezgodny z art. 5a ustawy dekomunizacyjnej z 2016 r. Przypomina, że pomnik upamiętnia żołnierzy „ludowego” Wojska Polskiego zaangażowanych w budowę trasy (na odcinku Piotrków - Częstochowa na 680 pracowników przypadało 350 żołnierzy), która miała stanowić „poligon doświadczalny” dla przyszłej, zakrojonej na szeroką skalę, budowy dróg szybkiego ruchu.

  „W naszej opinii omawiany pomnik jest przykładem propagandowej działalności władz Polski Ludowej, która w latach 70-tych prowadziła zakrojoną na szeroką skalę działalność zmierzającą do upamiętniania „ludowego” Wojska Polskiego, kładąc akcent w szczególności na działania 1 Armii WP i 2 Armii WP, które walczyły wespół z Armią Czerwoną podczas „wyzwalania” Polski” - czytamy w piśmie Adama Siwka do dyrektora GDDKiA w Łodzi, w którym dodaje: „(...) rzeczony pomnik upamiętnia organizację symbolizującą komunizm, a jego dalsze istnienie jest nie do pogodzenia z szacunkiem dla dorobku walki Polaków o wolność i niepodległość Państwa i Narodu Polskiego oraz dla pamięci ofiar totalitaryzmu komunistycznego.”

  Już po likwidacji pomnika pojawiły się komentarze, że idąc tropem IPN-u, to w zasadzie cała „gierkówka” powinna być zaorana.

  - Dla mnie najbardziej absurdalne jest to, że jeszcze kilka lat temu, kiedy przebudowywana była S8 ten pomnik został przestawiony bliżej lasu i odnowiony, poniesiono pewne koszty. Teraz poniesiono kolejne koszty likwidując coś, co w zasadzie nikomu nie wadziło - mówi Artur Ostrowski, były poseł SLD z Piotrkowa.

  Dodajmy, że żołnierzom do dziś nie jest obce pojęcie „czynu społecznego”. Nie dalej jak w październiku ub. roku żołnierze 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego w ramach Zgrupowania Zadaniowego Ostrołęka rozpoczęli budowę dwóch mostów tymczasowych na rzece Narew.

  Komentarze (42)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgaduj zgadula

  Franco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Kto zgadnie. Czy w tym miejscu postawią jeszcze większego chrystusika, kolejny pomnik smoleński czy jeszcze jeden pomnik najwspanialszego prezydenta L. Kaczyńskiego

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziwne

  pamiętliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  przecież dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg w Lodzi to syn dzialacza PZPRu , a sam zostal dyrektorem jako czlonek SLD. Teraz sprzedal się nowej wladzy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdemontować Gierkówkę

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Proponuję jeszcze zdemontować Gierkówkę jako relikt minionych czasów, ponadto kopalnie, huty, uczelnie itp.
  Ponadto proponuję odebrać wszystkie tytuły profesorskie jako nadane przez uczelnie...rozwiń całość

  Proponuję jeszcze zdemontować Gierkówkę jako relikt minionych czasów, ponadto kopalnie, huty, uczelnie itp.
  Ponadto proponuję odebrać wszystkie tytuły profesorskie jako nadane przez uczelnie będące również reliktem minionych czasów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czas na rekompensatę

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Skoro dla IPN najważniejsze jest, że to żołnierze za darmo budowali to na podstawie dokumentacji posiadanej przez armię należy bezzwłocznie odszukać tych ludzi i wypłacić im należne wynagrodzenie...rozwiń całość

  Skoro dla IPN najważniejsze jest, że to żołnierze za darmo budowali to na podstawie dokumentacji posiadanej przez armię należy bezzwłocznie odszukać tych ludzi i wypłacić im należne wynagrodzenie wraz z odsetkami. To jest załatwienie sprawy a nie pieprzenie, że pomnik który wspominał pracę żołnierzy jest reklamą socjalizmu. W dup...ach się poprzewracało słynnym oddanym nowogrodzkiej towarzyszom z IPNzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cuda z plusami i minusami

  Tak Niemiecka Polskapress pierze łby Polakom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  W przypadku łapek głosujących przeciw komunistom wyniki nie pojawiają się.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdemontować wszystko, co przypomina o komuchach to zdrajcy Polski!

  Leje na hehe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

  I tych katów Polakow,ubeków,agentów ruskich,zdrajców czerwonych wypierdolić z Powązek !Tym trzeba się zająć!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Etanaza dla urodzonych za komuny

  qwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Tylko że za chwilę zdemontują wszystko co wybudowane za komuny, ie mówiąc o wykształceniu uzyskanym w tamtym czasie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  S*ał pies wszystkie pomniki.

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Nie da się zafałszować historii i faktu, że to co wybudowano za Gierka albo funkcjonuje, albo jest rozkradane do dziś i jeszcze coś można ukraść.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rewanż niedługo

  stary polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

  Niedługo w ramach rewanżu będą demontowane obecnie stawiane pomniki lecha i żołnierzy PRZEKLĘTYCH.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spierdalaj łajzo czerwona!

  Ładna Jolanta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

  Śmieciu i ubecki !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polikwidować wszystko !

  Mikołaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Idąc dalej tokiem " myślenia " tych wybitnych mężów z IPN-u należy polikwidować wszystko co związane jest z okresem PRL-u. 1. anulować wszystkie dyplomy i stopnie naukowe, 2. anulować wszystkie...rozwiń całość

  Idąc dalej tokiem " myślenia " tych wybitnych mężów z IPN-u należy polikwidować wszystko co związane jest z okresem PRL-u. 1. anulować wszystkie dyplomy i stopnie naukowe, 2. anulować wszystkie śluby nie kościelne, 3. wyburzyć wszystko co może przypominać PRL 4. wyburzyć Zamek Królewski w Warszawie bo kazał go odbudować tow. Gierek itd. itd. Ale się idiotów dochowaliśmy !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Decyzje BARANICH GŁÓW !

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Jedne baranie głowy zwróciły się do innych baranich głów o zaklepanie pomysłu. No to te baranie głowy zaklepały powołując się na coś. Teraz w tych miejscach trzeba postawić pomniki. Jeden SZAMANA z...rozwiń całość

  Jedne baranie głowy zwróciły się do innych baranich głów o zaklepanie pomysłu. No to te baranie głowy zaklepały powołując się na coś. Teraz w tych miejscach trzeba postawić pomniki. Jeden SZAMANA z Torunia a drugi sukienkowego PEDOFILA z Gdańska. A GIERKÓWKĘ NALEŻY ROZEBRAĆ BO TO TEŻ KOMUNISTYCZNA BUDOWLA ! Mogą to zrobić wojska terytorialne bo siedzą w krzakach i się nudzą.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo