Dekomunizacja szkół podstawowych w Łodzi

  Dekomunizacja szkół podstawowych w Łodzi

  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dekomunizacja szkół podstawowych w Łodzi
  Szkoła Podstawowa nr 24 w Łodzi pozbyła się wieloletniej patronki: Hanki Sawickiej. Łódzkie posłanki sejmu młodzieży twierdzą, że patrona powinna zmienić też SP nr 170.
  Dekomunizacja szkół podstawowych w Łodzi
  Najnowsza fala dekomunizacyjna dotarła także do łódzkich placówek oświatowych. W maju radni miejscy zdecydowali o usunięciu z nazwy SP nr 24 jej wieloletniej patronki, czyli Hanki Sawickiej. Z kolei dwie uczennice z Łodzi, posłanki na Sejm Dzieci i Młodzieży, który obradował w czwartek, wezwały do usunięcia patronki Anieli Krzywoń, której imię nosi SP nr 170.

  Podstawówka nr 24 zdekomunizowała się sama i obecnie jest bezimienna.
  W styczniu magistrat otrzymał wspólny wniosek od rady pedagogicznej, rodziców i samorządu uczniowskiego tej szkoły o usunięcie z jej nazwy Hanki Sawickiej. Wobec takiej jedności, 24 maja radni przyjęli odpowiednią uchwałę.

  Zobacz też:Zdekomunizują Tatarkównę i Rodzeństwo Fibaków?

  W piątek dyrekcja podstawówki była niedostępna, ale można się domyślać, czym kierowała się szkolna społeczność. Hanka Sawicka znalazła się w przewodniku „Nazw do zmiany”, opublikowanym zimą przez Instytut Pamięci Narodowej. To „ściąga” dla samorządów przed początkiem września 2017 r. Od tej daty wojewoda może „wygaszać” nazwy sprzeczne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego (i nadawać nowe - po konsultacji z IPN). Wprawdzie IPN precyzuje, że jego przewodnik odnosi się do nazw ulic, ale cała ustawa dotyczy także do „budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej” .

  Co w przewodniku IPN można wyczytać o Hance Sawickiej? „Od 1943 roku formalnie pierwsza przewodnicząca tzw. Związku Walki Młodych - grupy działaczy komunistycznych propagandowo wykorzystywanych w roli młodzieżowej przybudówki PPR” - napisali historycy. W tym samym roku Sawicka została śmiertelnie ranna w czasie strzelaniny z niemiecką żandarmerią w Warszawie, a po wojnie „uczyniono z niej jedną z propagandowych ikon komunistycznego ruchu młodzieżowego”. Sawicka była patronką SP nr 24 od 1966 r.

  Z kolei Wanda Zieleńczyk, inna z działaczek ZWM, od 1978 r. patronuje SP nr 189 w Łodzi. Wprawdzie nie ma jej w przewodniku IPN, ale jego twórcy wskazują, że podali tylko przykłady wymagające zmiany.

  Czytaj też:Dekomunizacja ulic, czyli zmiana bez zmiany i Smerfy zamiast dygnitarzy

  Jak usłyszeliśmy w piątek w szkole, podstawówka nie zamienia porzucać patronki. Zresztą ma doświadczenie w jej obronie. W 2012 r. zmiany imienia SP nr 189 domagali się członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. W liście do dyrektora szkoły napisali, że Zieleńczyk „w bardzo młodym wieku zaangażowała się w kolaborację z Sowietami, działając w kilku polskich organizacjach komunistycznych, których celem było zsowietyzowanie Polski.”

  Dyrektor przedstawił ten list radzie szkoły, w której skład wchodzą przedstawiciele rodziców i nauczycieli. Rada nie zgodziła się na zmianę. Szkoła podkreśla, że warszawianka była poetką, harcerką „Szarych Szeregów” i kuzynką Krzysztofa Baczyńskiego. Zginęła rozstrzelana przez Gestapo w 1943 r.

  Z przewodnikiem IPN może mieć problem Zespół Szkół Gastronomicznych imienia I Armii Wojska Polskiego - bo, jak podkreślają historycy z IPN, był to „związek operacyjny zorganizowany przez władze Związku Sowieckiego wbrew władzom państwowym Rzeczypospolitej Polskiej w 1944 roku”. IPN doradza więc zmianę na „Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego”.

  Zobacz:IPN podpowiada, które nazwy ulic zmienić

  Jeszcze ciekawszy sposób na łagodne przejście przez dekomunizację można zastosować w przypadku SP nr 170, która nosi imię Anieli Krzywoń. Dwie uczennice Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Bosko, wymieniły SP nr 170 w swojej pracy „Na tropie pozostałości po systemach totalitarnych” (dzięki, której dostały się na tegoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży). Ustaliły, że Krzywoń jako żołnierz Ludowego Wojska Polskiego, poległy pod Lenino, otrzymała tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.

  Podobna dyskusja miała miejsce w listopadzie 2016 r. w Białymstoku. Historycy IPN podpowiedzieli tamtejszym radnym, że Aniela Krzywoń może pozostać patronką ulicy - o ile zmieni się uzasadnienie uchwały o takiej nazwie i podkreśli się w nim, że patronka była żołnierzem polskim - zesłanym na Sybir.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WOJTYŁOWE POKOLENIE BEZ MÓZGU ..

  darwin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  CO ZA GŁUPIE POLSKIE BARANY z pod znaku KRZYŻA - UCZCIE SIĘ DURNIE HISTORII BO ONA TO WY = WOLNOŚCI PIS WAM ANI PO NIE DA - TYLKO NAUKA I MĄDROŚĆ ŚWIATOPOGLĄDOWA ,.,. RYNSZTOK EUROPY...rozwiń całość

  CO ZA GŁUPIE POLSKIE BARANY z pod znaku KRZYŻA - UCZCIE SIĘ DURNIE HISTORII BO ONA TO WY = WOLNOŚCI PIS WAM ANI PO NIE DA - TYLKO NAUKA I MĄDROŚĆ ŚWIATOPOGLĄDOWA ,.,. RYNSZTOK EUROPY ,., WSTYD WSTYD ,.,zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SZKOŁA PODSTAWOWA NR 184 Łódź, ul. Syrenki 19a /Gimnazjum 16

  pracownik! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  potrzebna kontrola co tu się wyrabia!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czas na jedynych słusznych! Imienia fabrykanckiego, co takim dekomunizacyjnym prostakom

  nauki bronili a dzieciom niemal od urodzenia kazali tyrać w fabrykach, wyklętych co plebs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  wyrzynali bo po pańską własność sięgał i solidarnych warchołow, którzy wsławili się sprzedażą kraju razem z narodem oraz zniszczeniem i rozdaniem wszystkiego co należało do narodu a przez niego w...rozwiń całość

  wyrzynali bo po pańską własność sięgał i solidarnych warchołow, którzy wsławili się sprzedażą kraju razem z narodem oraz zniszczeniem i rozdaniem wszystkiego co należało do narodu a przez niego w trudzie i znoju zdobyte po bestialskiej wojnie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaś

  Fasola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Witamy haikupsychola znanym pozdrowieniem - 7 było

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do pomysłodawców w sprawie Anieli Krzywoń

  Darky (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Przeczytajcie sobie jej życiorys, bo wasza wiedza historyczna jest żadna. Właściwie można was nazwać intelektualnymi prostakami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz będą słuszni patroni

  Mikołaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  Sawicka , rodzeństwo Fibaków to byli straszni zbrodniarze! ODDALI ŻYCIE WALCZĄC Z FASZYSTOWSKIM OKUPANTEM. Teraz będą ci "słuszni " AFERZYSTA Z TORUNIA RYDZYK. JP II. KACZYŃSKI I CALA JEGO RODZINA...rozwiń całość

  Sawicka , rodzeństwo Fibaków to byli straszni zbrodniarze! ODDALI ŻYCIE WALCZĄC Z FASZYSTOWSKIM OKUPANTEM. Teraz będą ci "słuszni " AFERZYSTA Z TORUNIA RYDZYK. JP II. KACZYŃSKI I CALA JEGO RODZINA oraz "bohaterowie" ŁUPASZKA, OGIEŃ, SZARY I KOMPANIA INNYCH ZWYRODNIAŁYCH BANDYTÓW CO MORDOWALI POLAKÓW ! To teraz według PiS-u i IPN-u "bohaterowie " obecnych czasów "godni upamiętnienia" ! CZEMU SPOŁECZEŃSTWO AKCEPTUJE DZIAŁANIA TEJ BANDY IDIOTÓW ???zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenada...

  lodzermensch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Niech Jarosław Kaczyński natychmiast odda swoje dyplomy - mgr i dr,
  ponieważ uzyskał je w czasach złego systemu komunistycznego!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pawka

  Rodowity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Pawka Morozow sie kłania

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  A ja z chęcią pozbędę się innej Hanki z Łodzi. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo