Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delegacja EOC sprawdziła stan przygotowań do III Igrzysk Europejskich w Krakowie

Grzegorz Bawół
13.10.2022 krakow,stadion wisly, konferencja igrzyska europejski, nz spyros kapralos - prezes europejski komitet olimpijski,  hasan arat,  marcin nowak - prezes spolki igrzyska europejskie 2022, krzysztof kowal - dyrektor zis, maja wloszczowska - sportowiec, fot. andrzej banas / polska press
13.10.2022 krakow,stadion wisly, konferencja igrzyska europejski, nz spyros kapralos - prezes europejski komitet olimpijski, hasan arat, marcin nowak - prezes spolki igrzyska europejskie 2022, krzysztof kowal - dyrektor zis, maja wloszczowska - sportowiec, fot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas
Delegacja Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) z prezydentem Spyrosem Capralosem na czele złożyła wizytę w Krakowie, gdzie sprawdzono stan przygotowań do III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, które odbędą się na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku.

Capralos podkreślił, że igrzyska europejskie będą największą multisportową imprezą w Europie od igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Zwrócił też uwagę, że Polska ma spore doświadczenie w organizowaniu dużych wydarzeń sportowych.

"Zobaczyłem, że wszyscy mają pełne ręce roboty, ale są bardzo kompetentni. Cieszymy się, że jest realizowany nasz strategiczny program, który polega na tym, żeby nie wydawać pieniędzy na nowe obiekty, tylko remontować i wykorzystywać już istniejące" – zaznaczył.

Prezydent EOC nie miał wątpliwości co do wysokiego poziomu sportowego imprezy.

"Będzie ona trampoliną do startu w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024, gdyż będzie można uzyskać ponad sto kwalifikacji" – wyjaśnił.

Capralos wskazał, że przyszłoroczne igrzyska w swoim założeniu zagwarantują parytet płci, czyli weźmie w nich udział taka sama liczba kobiet i mężczyzn.

Hasan Arat, szef Komisji Koordynującej Igrzyska Europejskie z ramienia EOC nie krył, że dwudniowy program pobytu w Krakowie był bardzo intensywny.

"Mieliśmy różne spotkania i prezentacje. Widzę dużą jakość wykonywanej pracy. Kraków jest przepięknym miastem z długą historią i kulturą. To wszystko chcemy połączyć ze sportem. Cytując Fryderyka Chopina - +młodzież to zobowiązanie+ i właśnie dla tej młodzieży chcemy zorganizować imprezę, która pobudzi ją do sportowego życia" – powiedział.

Arat poinformował o ostatecznej decyzji, że ze względu na aktualną sytuację polityczną i agresję Rosji na Ukrainę w igrzyskach europejskich nie wezmą udziału sportowcy z Białorusi i Rosji.

Prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak nie krył zadowolenia, że praca kierowanego przez niego zespołu została dobrze oceniona.

"Mogę przyznać, że spodziewałem się tego, bo w wielu obszarach jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie. Oczywiście gros pracy jeszcze przed nami. Są pewne problemy wynikające z procedur przetargowych. Przygotowania jednak nie są zagrożone, wiemy co robić, mamy na to pomysł jestem przekonany, że igrzyska europejskie będą wielkim sukcesem polskiego spotu" – zapewnił.

Nowak poinformował, że niebawem rozpocznie akcja promocyjna igrzysk. Trwa konkurs na wybór maskotki imprezy, ruszył też proces rekrutacji wolontariuszy.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki stwierdził, że zakończył się już etap, który koncentrował się na pozyskiwaniu środków finansowych. To udało się zrealizować dzięki wsparciu, rządu, parlamentu i władz Krakowa oraz Małopolski.

"Już nikt nie ma wątpliwości, że te igrzyska się odbędą. Wszyscy wierzymy, że będą stały na wysokim poziomie. Po raz pierwszy gospodarzem jest kraj należący do Unii Europejskiej. Po raz pierwszy sportowcy, którzy wezmą w nich udział będą reprezentowali najwyższy poziom, gdyż zawody będą kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Paryżu lub miały rangę mistrzostw Europy. Jako PKOl przechodzimy teraz do kolejnego etapu przygotowań, który ma sprawić, aby polscy sportowcy osiągnęli sukcesy. Jest to dla nas bardzo ważne" – zapewnił.

III Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca 2023 roku i potrwają do 2 lipca. Ceremonia otwarcia i zamknięcia odbędzie się na Stadionie Miejskim w Krakowie.

W programie znalazło się miejsce dla 24 dyscyplin. Sportowcy będą rywalizować na obiektach w: Krakowie, Tarnowie, Krynicy-Zdroju i Zakopanem. Zawody lekkoatletyczne odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a strzeleckie we Wrocławiu. Do programu igrzysk mogą jeszcze zostać dołączone skoki do wody. Gospodarzem tej części igrzysk byłby Rzeszów. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 7,5 tysiąca sportowców z 48 krajów.

Igrzyska Europejskie po raz pierwszy odbyły się w 2015 r. w Baku, a następnie w 2019 r. w Mińsku. O organizacji kolejnej edycji w Polsce zdecydowały w 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Delegacja EOC sprawdziła stan przygotowań do III Igrzysk Europejskich w Krakowie - Sportowy24

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki