Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Demografia w Łódzkiem. W regionie rodzi się coraz więcej dzieci

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W ubiegłym roku w Łódzkiem na świat przyszło 22,8 tys. dzieci. To o 3,1 proc. więcej niż w 2015 r.

Pani Małgorzata Kurowska z Łodzi w sobotę została mamą Jasia. Chłopiec urodził się w szpitalu im. Rydygiera w Łodzi. Miał 59 cm wzrostu, ważył 4.280 gram.

- Poród był bardzo spokojny, w sumie łatwy, ale najważniejsze, że Jaś jest zdrowy - mówi Kurowska. - Jest bardzo wyczekiwanym dzieckiem, staraliśmy się o niego dwa lata. Mam nadzieję, że synek będzie miał rodzeństwo, bardzo tego z mężem chcemy. Teraz czekamy już tylko na powrót do domu.

Jaś Kurowski nie jest wyjątkiem. Na porodówkach w regionie przychodzi na świat coraz więcej dzieci. Można to było zauważyć już w ubiegłym roku.

Zobacz też:Liczba mieszkańców Łodzi coraz mniejsza. Za 35 lat będzie nas mniej niż pół miliona

- W 2016 roku w Łódzkiem przyszło na świat 22,8 tysięcy dzieci, o 3,1 procent więcej niż w roku poprzednim - czytamy w raporcie „Ludność, ruch naturalny i migracje w województwie łódzkim w 2016 roku”, który opracował Urząd Statystyczny w Łodzi. - W Polsce skala urodzeń zwiększyła się o 3,5 procent. Spadek liczby urodzeń wystąpił jedynie w województwie lubelskim - o 0,2 procent.

W Łódzkiem w ubiegłym roku tzw. współczynnik płodności osiągnął wartość 39,87 - oznacza to, że na tysiąc kobiet w wieku od 15 do 49 lat, czyli w tzw. wieku rozrodczym przypadło niemal 40 urodzeń. To o niemal dwa więcej niż w 2015 roku.

Mamami w 2016 roku najczęściej zostawały kobiety w przedziale wiekowym od 30 do 34 lat. Urodziły one 33,6 procent dzieci. Niewiele mniej - 33,5 procent dzieci urodziły kobiety w przedziale wiekowym od 25 do 29 lat.

Przeciętny wiek matek, które urodziły dziecko w 2016 roku wyniósł prawie 30 lat, natomiast kobiet, które rodziły po raz pierwszy niemal 28 lat. Jeśli natomiast w roli mamy debiutowała kobieta z wyższym wykształceniem, to przeciętnie miała ponad 29 lat.

Zdaniem prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego, w tym roku także można spodziewać się, że urodzi się więcej dzieci. Trudno jest ocenić, czy będzie to taka skala jak w ubiegłym roku.

**Czytaj też:

Ludność w Łódzkiem. W województwie spada liczba mieszkańców

**

- Na posiadanie dzieci wpływ mają nie tylko czynniki ekonomiczne - uważa prof. Szukalski. - Nie można stwierdzić jednoznacznie, że to wpływ programu „Rodzina 500 plus”, choć to dofinansowanie w pewnym stopniu także miało znaczenie. Ważna jest także poprawa sytuacji na rynku pracy, a poza tym w ostatnich latach wprowadzono i ulepszono wiele rozwiązań, które są przyjazne rodzinom. Chodzi o prawo do zasiłków rodzinnych, dłuższe urlopy macierzyńskie, urlopy tacierzyńskie, wychowawcze, część z tych rozwiązań zostało wprowadzonych, a w niektórych przypadkach rozszerzono prawa.

Na ten wynik częściowo ma też wpływ drugi powojenny wyż demograficzny, choć jego roli nie można przeceniać. Osoby te mają obecnie od 35 do 37 lat i mogą mieć coraz większe problemy z zajściem w ciążę i urodzeniem zdrowego dziecka. Według prof. Szukalskiego wpływ programu „Rodzina 500 plus” na skalę urodzeń będzie bardziej odczuwalny w tych częściach kraju, w których jest silna tradycja posiadania potomstwa. Chodzi o południe i wschód kraju. Mniejszy będzie on tam, gdzie dominują rodziny bezdzietne lub z jednym, maksymalnie dwójką dzieci. Osoby, które wychowywały się w takich rodzinach, są przyzwyczajone do takiego wzorca i nie będą dążyły do posiadania większej liczby dzieci. Program może też przyspieszyć decyzję o posiadaniu kolejnego dziecka o kilka lat, bo teraz pieniądze są wypłacane, a nie wiadomo, czy tak będzie później.

Fakty
W województwie łódzkim dzieci przeważnie rodzą się w środku tygodnia i mają coraz starszych rodziców.

W 2016 roku w naszym regionie najwięcej dzieci urodziło się w środy, było ich dokładnie 3.818. Niewiele spokojniejsze na porodówkach w regionie było we wtorki, w które przyszło na świat o zaledwie czworo mniej dzieci niż w środy. Kolejne miejsce zajmują czwartki. Tego dnia tygodnia urodziło się 3.689 dzieci. Najspokojniejsze są natomiast niedziele. Tego dnia w ubiegłym roku urodziło się 2.194 dzieci. Wśród noworodków dominują jedynacy. W ubiegłym roku w województwie łódzkim urodziło się 678 bliźniąt oraz tylko 12 trojaczków. Jedna para została od razu rodzicami trzech dziewczynek, w pozostałych przypadkach było to dwóch chłopców i dziewczynka. Wiele dzieci nie doczeka się rodzeństwa, a ma to związek z tym, że mieszkańcy regionu coraz później decydują się na posiadanie potomstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki