MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Deszcz meteorów, jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych. Gdzie i kiedy prowadzić obserwację roju Perseidów w Łodzi?

Magdalena Rubaszewska
W "botaniku" spadające gwiazdy i inne zjawiska na niebie będzie można oglądać przez teleskop.
W "botaniku" spadające gwiazdy i inne zjawiska na niebie będzie można oglądać przez teleskop. Zielona Łódź
Perseidy, czyli rój meteorów należy do jednego z ciekawszych zjawisk astronomicznych. W najbliższych tygodniach nadarza się okazja do jego obserwacji. W Łodzi można je prowadzić na własną rękę albo uczestniczyć w zorganizowanym spotkaniu.

Noc spadających gwiazd w Łodzi. Obserwacje indywidulne i zbiorowe

W pierwszym przypadku wystarczy wybrać się za miasto, w miejsce jak najmniej oświetlone, miejskie światła ograniczają bowiem widoczność. W północnej części nieba należy znaleźć gwiazdozbiór Perseusza. Z punktu zwanego radiantem będą "wysypywały" się meteory.
Dla łodzian chcących dowiedzieć się czegoś więcej o Perseidach i innych zjawiskach astronomicznych łódzkie Planetarium i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii organizuje "Noc spadających gwiazd" w łódzkim Ogrodzie Botanicznym.
- Oprócz meteorów przez teleskop będziemy oglądać m.in. Saturna, a także inne interesujące obiekty. Będzie to okazja, by wspólnie popatrzeć w niebo i przy okazji poznać różne kosmiczne ciekawostki, o których będą opowiadać prezenterzy Planetarium oraz towarzystwa miłośników astronomii - zachęca Remigiusz Jabłoński, astronom.
Zbiorową obserwację w "botaniku" zaplanowano w nocy z poniedziałku 12 sierpnia na wtorek 13 sierpnia. To wtedy wypadnie maksimum roju. W ciągu godziny na niebie można spodziewać się od 60 do 120 spektakularnych przelotów. Obserwacja będzie trwała w godz. 21.30 - 0.30, zostaną udostępnione dwa wejścia do ogrodu - od ul. Krzemienieckiej i od ul. Retkińskiej. Wstęp po wykupieniu biletu (7 zł ulgowy, 14 zł normalny).

Do Ogrodu Fabrykanta trafiło sześć okazałych daktylowców.

Ogród Botaniczny w Łodzi. Z okazji 50-lecia urządzono Ogród ...

Perseidy, spadające gwiazdy i kosmiczne kamienie

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską od 17 lipca do 24 sierpnia. To dlatego spadające gwiazdy można obserwować tak długo. Także w weekend - 17 - 18 sierpnia na Fali podczas nocnego pływania. Z soboty na niedzielę łodzianie zanurzeni w basenach lub leżący na leżakach będą mieć okazję popatrzeć w rozgwieżdżone niebo i zobaczyć deszcz meteorów. Impreza potrwa w godz. 22 - 2.

Więcej

Na Fali tapidarium, czyli pomieszczenie do wypoczynku przykryto już szklanym dachem.

Aquapark Fala w Łodzi. Trwa rozbudowa strefy saun. Szklany d...

Perseidy, meteory, czyli szczątki powstałe po rozpadzie komety Swift-Tittlea. Te kosmiczne kamienie wpadają do atmosfery ziemskiej z dużymi prędkościami. Rzadko jednak docierają do powierzchni naszej planety, ponieważ spalają się w atmosferze. Wtedy widać na niebie jasną wstęgę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki