Diamentowe Granty dla piątki łodzian. Młodzi naukowcy z...

  Diamentowe Granty dla piątki łodzian. Młodzi naukowcy z potężnymi dotacjami na badania

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Marek Moczulski, zdobywca Diamentowego Grantu z PŁ
  1/4
  przejdź do galerii

  Marek Moczulski, zdobywca Diamentowego Grantu z PŁ ©PŁ

  Pięciu przedstawicieli łódzkich uczelni znalazło się w ostatnią środę (7 listopada) w gronie młodych badaczy nagrodzonych w Warszawie przez ministra nauki Diamentowym Grantem.
  Diamentowy Grant to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim pieniądze przyznane na czas prowadzenia badań. W 2018 r. eksperci podlegli Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybrali spośród 214 kandydatur do Diamentowych Grantów autorów 80 projektów. Otrzymali oni do 220 tys. zł (łącznie 16 mln zł) na realizację swoich pierwszych samodzielnych badań, trwających od 12 do 48 miesięcy.

  W trakcie realizacji nagrodzonego projektu laureaci będą mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie.
  Środowa gala z udziałem ministra Jarosława Gowina zamknęła siódmą edycję konkursu. Dotychczas 113 mln zł trafiło do autorów 600 projektów.
  Byli to zazwyczaj studenci, tuż przed uzyskaniem tytułu magistra, a już ze sporym dorobkiem naukowym (np. jako członkowie grup badawczych prowadzonych przez profesorów), albo wyjątkowo ambitni , pomysłowi oraz zdolni doktoranci.

  Jak we właśnie zakończonej edycji wypadli przedstawiciele naszych uczelni?

  Najwięcej Diamentowych Grantów w 2018 r. otrzymali trzej młodzi naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (po 220 tys. zł). Wszyscy wywodzą się z Wydziału Lekarskiego tej uczelni. Agata Gabryelska będzie badała jeden z ważnych czynników u pacjentów chorujących na zespół obturacyjnego bezdechu sennego. Anna Puła zajmie się badaniami nad lekami dla pacjentów leczonych z powodu szpiczaka plazmocytowego. W gronie laureatów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest także Arkadiusz Michalak, którego zainteresowania naukowe wiążą się z chorobami autoimmunologicznymi, przebiegających z cukrzycą typu pierwszego.

  220 tys. zł zdobył również reprezentant Politechniki Łódzkiej. Marek Moczulski w tym roku akademickim ukończy studia magisterskie na Wydziale Chemicznym. Jego projekt nosi tytuł „Nowe podejścia foto- i organokatalityczne w syntezie związków biologicznie ważnych”. Badania te mają znaczenie dla bardziej efektywnego pozyskiwania związków dla przemysłu farmaceutycznego, spożywczego czy agrochemicznego.

  Piotr Budzyński to zdobywca Diamentowego Grantu z Uniwersytetu Łódzkiego. Młody badacz z Wydziału Filozoficzno-Historycznego otrzymał 178 tys. zł na projekt pt. „Stalinowska wizja uniwersytetu w Polsce i próby jej realizacji”. Piotr Budzyński zbada jak funkcjonował uniwersytet stalinowski w trzech etapach: po pierwsze zrekonstruuje wizję ówczesnego lidera ZSRR, następnie odtworzy proces wcielania założeń ideologicznych w życie, w końcu zbada jak uczelnie w takim modelu funkcjonowały na co dzień.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rekonstrukcja wizji.

  magazynier (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zacząłbym od wizji leninowskich, byłoby łatwiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  Mk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Gratuluję. Przyszłość przed nimi. Czapki z głów.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo