Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diecezja łódzka jedną z najmniej religijnych w kraju. Badania dominicantes i comunicantes ISKK z roku 2019

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił wyniki badań dotyczących religijności Polaków. Liczenie wiernych przeprowadzono jesienią ubiegłego roku we wszystkich parafiach, także w regionie łódzkim. Okazuje się, że wiernych znów z kościołów ubyło.

Czy chodzimy do kościoła? Nowe dane o archidiecezji łódzkiej

W archidiecezji łódzkiej na niedzielnych mszach św. było 23,6 proc. zobowiązanych do tego wiernych. To druga najniższa frekwencja w kraju. Minimalnie niższa ( 23,3 proc) była frekwencja w diecezji szecińsko-kamieńskiej. W diecezji łódzkiej mało wiernych przystępuje też do komunii – 11,6 proc. Pod tym względem diecezja jest czwarta od końca w kraju.

Archidiecezja łódzka jest jedną z najmniej religijnych w Polsce. Średnio w niedzielę do kościoła chodzi zaledwie 23,6 proc. wiernych z łódzkich parafii. W Łodzi są miejsca, gdzie kościoły są jeszcze bardziej puste. Informacje o religijności Polaków ogłoszonych właśnie najnowszych badaniach ISKK. Zobacz, gdzie nie chodzi się do kościoła.NAJMNIEJ RELIGIJNE MIEJSCA DIECEZJI ŁÓDZKIEJ >>>...

Tu nie chodzą do kościoła. 10 najmniej religijnych miejsc di...

Ale diecezja łódzka nie jest jednolita. Najmniej religijna jest sama Łódź. W dekanacie Łódź -Widzew do kościoła chodzi zaledwie 17,1 proc. wiernych, do komunii przystępuje mniej niż co dziesiąty. Najwięcej osób w kościołach jest w okolicach Szczercowa (frekwencja 33,2 proc.) oraz Wolborza ( 30,4 proc.). Dużą frekwencję mają też wschodnie obrzeża Łodzi, czyli dekanaty Łódź Olechów oraz Koluszki. Może to jednak wynikać z szybkiej rozbudowy osiedli podmiejskich.

Zdecydowanie częściej do kościoła chodzą mieszkańcy diecezji obejmujących obrzeża regionu łódzkiego: łowickiej (30 proc.), włocławskiej (32,9 proc.), częstochowskiej (33,3 proc.), radomskiej ( 40 proc.), kaliskiej (42,3 proc).

Coraz mniej osób w kościołach. To trend nie tylko w Łodzi i regionie

Udział w praktykach religijnych znów nieznacznie spadł. Rok wcześniej w całym kraju frekwencja wyniosła 38,2 proc., w tym badaniu już tylko 36.9 proc. W archidiecezji łódzkiej rok wcześniej w kościołach było 24,5 proc.

Dr Marcin Lisak, socjolog i dominikanin­ zauważa, że w Polsce widać „religijność różnych prędkości”. W diecezjach południowo-wschodnich takich jak przemyska, tarnowska, krakowska czy rzeszowska frekwencja na mszach sięgała w ostatnich latach 50-75 proc., zaś w diecezjach na północnym zachodzie takich jak szczecińsko-kamieńska czy koszalińsko-kołobrzeska 20-30 proc. - Do tej drugiej grupy należą też wysokozurbanizowane diecezje takie jak sosnowiecka czy łódzka – zauważa dominikanin. Jak podkreśla duże różnice pojawiają się też między miastami i wsiami.

Z tymi opiniami zgadza się ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej. Jego zdaniem tempo życia w Łodzi jest tak duże i jest tyle możliwości spędzania czasu, że łatwo jest zapomnieć o praktykach religijnych. Widać to zwłaszcza w przypadku studentów, którzy przyjeżdżają do Łodzi z mniejszych miejscowości regionu.

- Na początku roku na mszy akademickiej w katedrze frekwencja jest duża. Później maleje – mówi rzecznik. Jego zdaniem podobne zjawiska zachodziły w Łodzi od pokoleń. Jak podkreśla wiele inicjatyw abp. Grzegorza Rysia, takich jak np. Arena Młodych, są wyjściem do osób niechodzących regularnie do kościoła.

W tym roku ze względu na epidemię badania nie były prowadzone. Ale wielomiesięczne zamknięcie kościołów oraz protesty społeczne związane z wyrokiem trybunału w sprawie aborcji i zauważana już przez kościół zwiększone zainteresowanie apostazjami sugeruje, że za dwa lata frekwencja może być jeszcze niższa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki