Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta Dukana - zasady, opinie, korzyści i zagrożenia diety proteinowej. Szybka i efektywna dieta, czy zagrożenie dla organizmu?

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Dieta Dukana zapewnia spadek wagi. Czy jest zdrowa dla naszego organizmu?
Dieta Dukana zapewnia spadek wagi. Czy jest zdrowa dla naszego organizmu? pixabay
Dieta Dukana sprowadza się do spożywania wyłącznie produktów białkowych o bardzo niskiej zawartości tłuszczu. Przy tej diecie nie trzeba liczyć kalorii, żeby schudnąć. Taki rodzaj diety budzi dużo kontrowersji. Ograniczenie menu do protein może spowodować nieprawidłową pracę nerek, wątroby i mózgu. Dietetycy przekonują, że lepsze jest zdrowe odżywianie niż drastyczna dieta, ale metoda Dukana ma ciągle mnóstwo zwolenników

Dieta Dukana składa się z 4 faz:

  1. uderzeniowej,
  2. naprzemiennej,
  3. utrwalenia
  4. stabilizacji.

Jak zacząć dietę? 1 faza diety Dukana

W pierwszej fazie - uderzeniowej - należy spożywać wyłącznie białko. Pierwsza faza diety Dukana może trwać od 2-10 dni. Wszystko zależy od liczby kilogramów, których chce pozbyć się osoba stosująca dietę Dukana. Najczęściej stosuje się pierwszą fazę diety Dukana od 3 do 5 dni, ponieważ trudno wytrzymać dłużej jedząc wyłącznie produkty białkowe.

Jeśli ktoś chce pozbyć się 10 kg nadwagi, to mogą mu wystarczyć trzy dni pierwszej fazy diety Dukana. W tym czasie powinno się zgubić od 1,5 do 2,5 kg nadwagi.

Co można jeść w 1 fazie diety Dukana? Lista produktów

  • chuda wołowina (polędwica i rostbef),
  • indyk
  • kurczak bez skóry,
  • ozorki,
  • wątróbki,
  • podroby
  • chude wędliny.
  • ryby (sardynka, makrela, tuńczyk, łosoś, sola, dorsz, pstrąg, miętus)
  • owoce morza.
  • chudy nabiał czyli jogurt, twaróg, mleko, czy jajka.

Potrawy należy gotować, najlepiej na parze lub w wodzie.

Wymienione produkty można upiec lub grillować, ale kategorycznie należy unikać tłuszczu, czyli masła, oleju i oliwy. Do smaku można dodać ocet, zioła, czosnek, pietruszkę, szalotkę, szczypiorek, korniszony, marynowane cebulki, sok z cytryny, sól, czy musztardę. Przy posiłkach zaleca się picie dużej ilości wody. Nawet do 5 litrów na dobę. To pozwali oczyścić organizm z ubocznych produktów przemiany materii i pozwoli pracować nerkom, dzięki którym pozbywamy się toksyn. Jeśli ktoś nie jest w stanie wytrzymać kilku dni pijąc tylko wodę, to herbatę i kawę można posłodzić słodzikiem, a w najgorszym wypadku wypić napoje gazowane, ale wyłącznie typu light. W 1 fazie diety Dukana nie wolno jeść pieczywa, warzyw, owoców, makaronów, ryżu, kaszy, a nawet keczupu.

Po pierwszej fazie można zacząć jeść warzywa. 2 faza diety Dukana

Druga faza diety Dukana - naprzemienna - jest mniej rygorystyczna niż pierwsza, bo w jadłospisie zaczną pojawiać się warzywa. Druga faza diety Dukana powinna trwać tak długo, aż osiągnięta zostanie zaplanowana waga ciała. Są różne wersje obliczania czasu trwania tej fazy. Jedni utrzymują, że na każdy kilogram do zrzucenia przypadać powinno od pięciu do dziesięciu dni drugiej fazy diety Dukana. Jeśli ktoś chce pozbyć się 10 kg nadwagi, to powinien dietę w tej fazie stosować przynajmniej 50 dni.

Druga faza diety Dukana charakteryzuje się naprzemiennym spożywaniem określonej grupy posiłków. Należy przez 3 do 4 dni jeść to samo co w pierwszej fazie, a następnie przez tyle samo dni stosować dietę rozszerzoną o warzywa. W okresie spożywania urozmaiconej diety można jeść:

  • pomidory,
  • ogórki,
  • rzodkiewki,
  • szpinak,
  • brokuły,
  • szparagi,
  • botwinkę,
  • bakłażany,
  • kapustę,
  • pory,
  • selery,
  • cukinię,
  • paprykę,
  • marchewki

Można jeść grzyby. Zakazane są ziemniaki, ryż, kukurydza i warzywa strączkowe. Do warzyw nadal nie można stosować żadnych tłuszczy, dlatego proponuje się dressingi na bazie soku z cytryny, octu winnego lub beztłuszczowego jogurtu.

Warzywa i owoce w diecie Dukana można jeść od 2 fazy.
Warzywa i owoce w diecie Dukana można jeść od 2 fazy. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Raz w tygodniu tylko białko. 3 faza diety Dukana

Trzecia faza - utrwalenia - służy utrzymaniu wagi, aby nie dopuścić do efektu jo-jo. Długość tej fazy zależy od liczby kilogramów, które udało się zrzucić. Mnożnikiem jest 10 dni za każdy spalony kilogram. Jeśli waga ciała spadła o 10 kg to trzecia faza diety Dukana musi trwać 100 dni. Można wtedy zacząć jeść owoce (ale nie banany, wiśnie, czereśnie lub inne zawierające dużo cukru), makaron, ryż, ziemniaki, ser żółty, a nawet niewielką porcję wieprzowiny, ale nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Można zacząć jeść pieczywo, ale tylko pełnoziarniste i co najwyżej dwie kromki w ciągu dnia. Do obiadu można wypić kieliszek czerwonego wina. Ważne, żeby przynajmniej jeden dzień w tygodniu ograniczyć posiłki do produktów nakazanych w pierwszej fazie, czyli jeść tylko żywność białkową.

Do końca życia na diecie? 4 faza diety Dukana

Ostatnia faza diety Dukana powinna obowiązywać do końca życia. Jeść można wszystko, ale zdrowo. Odpadają tłuste potrawy i posiłki w fast foodach, aby znów nie przybrać na wadze. Bardzo istotnym elementem tej fazy jest wybranie jednego dnia w tygodniu, w którym posiłki będą składały się wyłącznie z protein, jak w pierwszej fazie diety Dukana.

Zalety i wady diety Dukana

Dieta Dukana stała się popularna właśnie ze względu na szeroką gamę produktów, które można jeść w trakcie diety. Nie trzeba jeść o wyznaczonych porach dnia, tylko gdy pojawi się głód. Nikt nie musi liczyć kalorii. Fani tej diety chwalą się utratą nadwagi i utrzymywaniem stałej wagi po jej zastosowaniu.

Liczne badania wskazują, że dieta daje efekty odchudzające, ale nie uwzględniane są skutki uboczne. Nadmiar białka jest szkodliwy dla nerek, dlatego dieta Dukana nie jest przeznaczona dla osób ze schorzeniami układu moczowego. Zbyt długie stosowanie diety białkowej może doprowadzić do kamicy lub niewydolności nerek. Dieta jest również szkodliwa dla wątroby, a nawet dla mózgu, który potrzebuje glukozy, której nie ma w pierwszych fazach diety Dukana.

Twórcą tej metody odchudzania jest Pierre Dukan, francuski lekarz. Kilka lat temu Lekarska Rada Francji zawiesiła go w prawach do wykonywania zawodu za przepisywanie pacjentom leku, który był uznawany za przyczynę ataków serca i zgonów. Nie wpłynęło to na liczbę osób stosujących dietę Dukana. Polskie wydanie jego książki poświęconej diecie zostało sprzedane w nakładzie około 1 000 000 egzemplarzy.

zalety diety Dukanawady diety Dukana
szybka redukcja tkanki tłuszczowejnadmiar białka jest szkodliwy dla nerek i wątroby
brak efektu jojoniedobór węglowodanów źle wpływa na mózg
nie trzeba liczyć kaloriimonotonne menu w pierwszej fazie diety
można jeść, gdy poczuje się głódnieznane dodatkowe skutki uboczne

Dieta Dukana - efekty i opinie internautów

Tomasz (32 lata, Namysłów):
Dieta Dukana wydawała się być dietą dla mnie idealną, ponieważ nie lubię być głodny. Dodatkową zachętą była obietnica szybkiego spadku masy ciała. Przez pierwszych dni kuracji było ciężko, ponieważ towarzyszyły mi nieprzyjemne dolegliwości: bóle głowy, osłabienie, uczucie zmęczenia. Dopiero po kilku tygodniach mój stan się poprawił, ale za to już nie mogłem patrzeć na serek wiejski i łososia. Na szczęście udało mi się schudnąć, uzyskując satysfakcjonujące rezultaty – niczym w przypadku diety kopenhaskiej.

Karolina (29 lat, Książ Wielkopolski):

Byłam na diecie Dukana 2 miesiące i musiałam przestać. I wcale nie chodziło o to, że zabrakło mi motywacji czy posiłki mi nie smakowały. Po prostu zauważyłam, że coś się dzieje ze mną niedobrego. Zaparcia, wzmożone wypadanie włosów, ogólne osłabienie, drażliwość i częste bóle głowy – tak mogę podsumować efekty diety Dukana. Fakt, schudłam, ale co z tego? Do tej pory zmagam się z wypadaniem włosów. Dobrze, że nerki mi nie wysiadły… Nigdy więcej Dukana!

Marlena (22 lata, Małogoszcz):
Tyle pozytywnych opinii o diecie Dukana usłyszałam, że sama postanowiłam się odchudzać. Najbardziej skusiło mnie to, że na diecie białkowej można jeść właściwie do woli, najważniejsze by były to produkty białkowe. Przyznaję, że łatwo nie było, bo już momentami miałam dość tego białka, ale udało mi się schudnąć, osiągając efekt lepszy niż dieta 1000 kcal! Czuję się dobrze, nerki nie chorują, bo nie odczuwam żadnych objawów. Ja dietę Dukana będę polecać każdemu!

Justyna (34 lata, Sędziszów):

dieta Dukana to chyba największy hit ostatnich czasów. Przyznaję, że i ja uległam tej modzie, bo chciałam pozbyć się nadwagi szybko i bez głodu. Po kuracji byłam lżejsza i to sporo. Rewelacja! Szkoda tylko, że trochę mój stan zdrowia się pogorszył. Mam delikatne problemy z wątrobą, a poza tym nie mogę uporać się z wypadającymi włosami. Choć wcześniej nie wierzyłam w te słowa, że dieta może być szkodliwa, teraz już wiem, że to się może zdarzyć. Nie można jednak zarzucić diecie Dukana, że nie odchudza. Odchudza, ale też może zrujnować zdrowie. Ja już drugi raz się wezmę się za Dukana, ale jak ktoś chce, to może odchudzać się na własne ryzyko.

Bartosz (41 lat, Chełm):
od jakiegoś czasu poszukiwałem diet, które pozwoliłyby mi schudnąć. Mam 20 kg nadwagi i nie jest łatwo się tego pozbyć. Próbowałem różnych diet i znajoma namówiła mnie na Dukana. Zgodziłem się, bo dowiedziałem się, że można jeść do woli. Mniejsze znaczenie dla mnie miało to, że mają to być wyłącznie produkty białkowe. Przyznaję, że łatwo nie było, bo po miesiącu miałem już dość jajek i serków wiejskich. Ale jakoś dałem radę, choć nie mogłem już na to patrzeć. Monotonia to chyba największa wada tej diety. Poza tym niekiedy brakowało mi energii i czułem się ospały. Ale i to dało się przeżyć. Tym bardziej, że mój wysiłek nie poszedł jednak na marne, bo schudłem niemal tyle, na ile pozwala dieta kopenhaska. Ale żeby wytrwać w tej diecie trzeba mieć sporą motywację, bo białko bardzo szybko się nudzi.

Zuzanna (39 lat, Sopot):

o diecie Dukana jest głośno, dlatego możliwości tej diety dotarły i do mnie. Potrzebowałam schudnąć naprawdę sporo, by znów poczuć się atrakcyjnie. Dieta białkowa wydała się mi bardzo przystępna. Ale szybko okazało się, że nadmiar białka nie jest dobry. Po kilku tygodniach odchudzania wdarła się monotonia, bo niby białko można znaleźć wszędzie, ale w końcu wyczerpią się możliwości. Tak było w moim przypadku. Schudłam, ale poddałam się po miesiącu. Niestety to, co straciłam wróciło do mnie, na szczęście nie w całości. Jestem lżejsza, ale nie tak bardzo jakbym chciała. I wiem też, że na pewno nie będę dalej odchudzać się z Dukanem. To nie dla mnie.

źródło: http://rankingdiet.pl/dieta-dukana/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki