Dlaczego studenci znikają z systemu eWUŚ?

  Dlaczego studenci znikają z systemu eWUŚ?

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Dlaczego studenci znikają z systemu eWUŚ?
  System eWUŚ, wprowadzony w styczniu przez NFZ, policzył właśnie, że ubezpieczenia zdrowotnego nie ma prawie 7 procent mieszkańców województwa łódzkiego. Przychodnie mogą wystawić im faktury. Okazuje się, że grupą, która bardzo często świeci się w systemie eWUŚ na czerwono, są studenci.
  Dlaczego studenci znikają z systemu eWUŚ?
  Kiedy w październiku studenci wracają po wakacjach na uczelnię, wielokrotnie mają problem z dostaniem się do lekarza, mimo że są dopisani do ubezpieczenia rodziców. Dlaczego?

  - Najczęściej dlatego, że studenci gdzieś pracowali, np. w wakacje, ferie czy podczas urlopów. W tym czasie mieli prawo do własnego ubezpieczenia. Po zakończeniu pracy, rodzice powinni ich ponownie zgłosić do ubezpieczenia, ale wielu z nich nie wiedziało, że tak należy postąpić - mówi Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi.

  NFZ zapewnia, że system eWUŚ nie będzie skreślał studentów, którzy świecą się na czerwono, z łódzkich przychodni. Urzędnicy w październiku będą rozdawać na łódzkich uczelniach ulotki informacyjne, które mają pomóc studentom załatwić sobie ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z prawem, studenci mają prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak mogą się ubezpieczyć?

  - Jako członek rodziny studenta do ubezpieczenia zgłasza jeden z rodziców, który jest ubezpieczony. Może to zrobić również babcia lub dziadek - mówi Aszkielaniec. - Jeżeli student nie może być zgłoszony do ubezpieczenia przez żadnego członka rodziny, obowiązek ubezpieczenia studenta przechodzi na uczelnię.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo