Dlaczego zginął Robert Geyer?

  Dlaczego zginął Robert Geyer?

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Od tej zbrodni minęło 71 lat, ale do dziś nie udało się ustalić,dlaczego hitlerowcy zamordowali łódzkiego przemysłowca Roberta Geyera, Niemca z pochodzenia i jego siostrzeńca Guido.
  Robert Geyer miał 51 lat, kiedy go zamordowano.

  Robert Geyer miał 51 lat, kiedy go zamordowano. ©Centralne Muzeum Włókiennictwa

  Robert Geyer był wnukiem Ludwika, założyciela słynnej Białej Fabryki przy ul. Piotrkowskiej, w której mieści się dziś Centralne Muzeum Włókiennictwa.

  - Robert to syn Gustawa Adolfa, można powiedzieć, że ulubionego potomka dziadka Ludwika - wyjaśnia Piotr Jaworski, starszy kustosz Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

  Gustaw i jego żona Helena Anna Geyerowie zamieszkali w pałacyku przy ul. Piotrkowskiej 280. Dziś w tym domu znajdującym się na rogu ul. Piotrkowskiej z ul. Milionową mieści się jedno z towarzystw ubezpieczeniowych.

  Gustaw i Helena Geyerowie mieli sześć córek i dwóch synów. Robert urodził się w 1888 roku. Miał pięć lat, gdy umarł jego ojciec.
  Robert ukończył gimnazjum i Szkołę Kupiectwa w Łodzi, a następnie studiował w Wyższej Szkole Handlowej w Dreźnie. Po powrocie z zagranicy, w 1912 roku, stryj Eugeniusz wprowadził do zarządu zakładów geyerowskich, gdzie objął stanowisko dyrektora do spraw handlowych. Szybko też stał się osobą znaną w Łodzi. Podczas I wojny światowej włączył się do działań Głównego Komitetu Obywatelskiego, organizował Milicję Obywatelską.

  Człowiek inicjatywy i honoru

  W okresie międzywojennym nie było w Łodzi inicjatywy społecznej w której by nie uczestniczył. Miał wielkie wpływy w ministerstwie gospodarki, znany był w Warszawie. Był m.in. prezesem zarządu Domu Towarowego "Bracia Jabłkowscy" w Warszawie. Działał w Towarzystwie Budowy Domków Robotniczych, tzw. domków biskupich, które wzniesiono na Karolewie. Należał do grona założycieli łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Posiadał też tytuł honorowego konsula Finlandii. Wiele razy z własnych pieniędzy wspierał różne inicjatywy społeczne. Był prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Łodzi.

  - Kiedy jego fabryka w 1934 roku ogłosiła upadłość, zrzekł się tej funkcji, uznał że byłoby niemoralne, by dalej stał na jej czele - mówi Piotr Jaworski.

  Za działalność na polu gospodarczym i społecznym został odznaczony Krzyżem Orderu Polonia Restituta.

  Geyerowie, choć mieli niemieckie korzenie, uważali się za Polaków. Kiedy w 1912 roku władze samorządowe sporządzały listę najzamożniejszych obywateli Łodzi, to w rubryce narodowość polska, figurowała tylko jedna spółka, właśnie Geyerów. Z dopiskiem, że przyjechali do Łodzi z Niemiec. W październiku 1939 roku powołano w Łodzi Komitet Pomocy Więźniom Radogoszcza. W jego skład weszli m.in Paweł Biedermann oraz Gustaw i Robert Geyerowie. Dostarczali oni paczki, odzież dla ludzi więzionych na Radogoszczu.

  Z 11 na 12 grudnia 1939 roku Łódź ogarnęła kolejna fala aresztowań. W rękach Niemców znalazł się m.in. Karol Geyer. Od wybuchu wojny przebywał w swoim majątku w Zielonej Dąbrowie koło Częstochowy. Akurat 11 grudnia przyjechał do Łodzi w interesach. Po zatrzymaniu udało mu się skontaktować z Robertem Geyerem. Prosił go o przesłanie kożucha. Robert przejął się losem stryjecznego brata. Postanowił interweniować u wojskowego komendanta Łodzi, którego znał jeszcze z czasów przedwojennych, rezydującego w Grand Hotelu...
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RIP

  ef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  RIP Robercie Geyer RIP Guido Johnie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo