Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dług alimentacyjny mocno w górę. Kto nie płaci alimentów i dlaczego? "Wielu rodziców wszelkimi sposobami unika płacenia alimentów"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Najwięcej dłużników jest szczególnie w grupie wiekowej 45-54 lata. Z kolei najliczniejsza grupa zadłużonych „alimenciarzy” mieszka na Śląsku.
Najwięcej dłużników jest szczególnie w grupie wiekowej 45-54 lata. Z kolei najliczniejsza grupa zadłużonych „alimenciarzy” mieszka na Śląsku. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
W Polsce rocznie nawet ponad 70 tys. dzieci (w tym małoletnich) może mieć sądownie przyznawane alimenty. W pierwszym kwartale 2022 r. było ponad 290 tys. dłużników alimentacyjnych, za których obowiązek alimentacyjny przejęło państwo – wynika z danych Erif. Średnio każdy z nich zalega około 44,3 tys. zł. Łączna wartość zadłużenia alimentacyjnego wynosi obecnie 12,9 mld, z czego 521 mln tego długu przypada na kobiety.

Kim jest polski "niesumienny alimenciarz"?

Dłużnik alimentacyjny, to osoba, która uchyla się od płacenia zasądzonych alimentów. Jak wskazują dane raportowane przez gminy w Polsce, najczęściej z płaceniem alimentów zalegają mężczyźni, stanowią oni aż ok. 94 proc. Najwięcej dłużników jest szczególnie w grupie wiekowej 45-54 lata. Z kolei najliczniejsza grupa zadłużonych „alimenciarzy” mieszka na Śląsku – blisko 34,2 tys. osób. Łączna wartość niezapłaconych tam zobowiązań wynosi blisko 1,5 mld. zł.

Na kolejnych miejscach znajdują się województwa: mazowieckie (30,1 tys.), dolnośląskie (24,5 tys.) oraz wielkopolskie (18,5 tys.). Na drugim biegunie, czyli wśród województw z najmniejszą liczbą „alimenciarzy” znajdują się: opolskie (ok. 4,9 tys.), podlaskie (6,2 tys.), świętokrzyskie (prawie 7 tys.), podkarpackie (7,6 tys.) oraz lubuskie (9,1 tys.).

Rekordzista winny ponad 715 tys. zł

Rekordzista to 49-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego o zadłużeniu wartości ponad 715 tys. zł z tytułu świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Według danych ERIF w zestawieniu 15 największych dłużników alimentacyjnych nie znajduje się żadna kobieta.

– W niepłaceniu alimentów niechlubny prym wiodą mężczyźni. Jak wynika z naszych danych, jedynie nieco ponad 6 proc. kobiet nie wywiązuje się z alimentacyjnych zobowiązań. Niestety wielu rodziców wszelkimi sposobami unika płacenia alimentów – podkreśla Aleksandra Wilczak-Grzesik, kierownik Działu Klienta Instytucjonalnego w ERIF BIG.

Co zrobić gdy ktoś nie płaci alimentów

Eksperci Erif przyznają, że jeśli osoba, której przyznano alimenty nie otrzymuje należnych świadczeń, ma prawo zwrócić się do komornika o egzekucję długu. Dodatkowo, o ile nie przekracza kryterium dochodowego, może ubiegać się również o pieniądze z funduszu alimentacyjnego składając wniosek w urzędzie gminy lub miasta.

Maksymalna kwota miesięczna, którą można otrzymać od gminy lub miasta w ramach wsparcia z funduszu alimentacyjnego wynosi 500 zł miesięcznie. – Co ważne, kryterium dochodowe, które współdecyduje o możliwości otrzymania takiego świadczenia wynosi 900 zł netto na każdego członka rodziny – wskazano.

– Dla przykładu matka samotnie wychowująca jedno dziecko, która „na rękę” zarabia minimalną płacę krajową, w 2022 r. wynoszącą 2363,56 zł – najprawdopodobniej nie ma możliwości uzyskania pieniędzy w ramach tego funduszu. W określonych przypadkach może ona ubiegać się o inne świadczenia z pomocy społecznej – na przykład specjalny zasiłek celowy – dodano.

– Zdecydowana większość przypadków niesumiennych „alimenciarzy”, które znajdują się w bazie ERIF jest raportowana przez gminy. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje również możliwość indywidualnego wpisania ich do bazy dłużników przez każdą osobę prywatną, która posiada prawomocny wyrok sądu – mówi Aleksandra Wilczak-Grzesik.

Liczba nierzetelnych „alimenciarzy” rośnie

29 grudnia 2021 r. weszła w życie Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Od tego momentu do baz BIG mogą być przekazywane przez gminy dane o zaległościach alimentacyjnych bez względu na datę powstania zaległości. To duża zmiana, co jest widoczne już po pierwszych pięciu miesiącach 2022 r.

W pierwszym kwartale tego roku dopisano o 318 proc. długów więcej niż w roku 2021 i o 206 proc. długów więcej niż w 2020, a także o 295 proc. więcej niż w 2019 r. Aktualna liczba zobowiązań alimentacyjnych w bazie ERIF, które przed zmianą z grudnia nie mogły być dopisane wynosi 38,5 tys., a to łączna wartość aż 1,3 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dług alimentacyjny mocno w górę. Kto nie płaci alimentów i dlaczego? "Wielu rodziców wszelkimi sposobami unika płacenia alimentów" - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki