Długi weekend będzie ciepły, a lato deszczowe

  Długi weekend będzie ciepły, a lato deszczowe

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Czeka nas typowe polskie lato - może być deszczowo.

  Czeka nas typowe polskie lato - może być deszczowo. ©Krzysztof Szymczak

  Ziąb powinien już być za nami. W długi weekend temperatura w regionie ma osiągnąć 22 - 27 stopni. A co dalej? Lato ma być typowe polskie, czyli bez dużych upałów i nieco deszczowe.
  Czeka nas typowe polskie lato - może być deszczowo.

  Czeka nas typowe polskie lato - może być deszczowo. ©Krzysztof Szymczak

  Deszcz o tej porze roku nie jest niczym nadzwyczajnym, podobnie jak tzw. deszcze świętojańskie w drugiej połowie czerwca - mówi Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic.

  Na szczęście w czwartek, opady mają być mniejsze.

  - Pogoda w długi weekend nie będzie zła - pocieszają meteorolodzy ze stacji na łódzkim lotnisku.

  Temperatura w ciągu najbliższych dni ma wahać się od 22 do 27 st. Zachmurzenie ma być umiarkowane lub duże, możliwe są jednak przelotne opady, a nawet burze.

  Inne prognozy są podobne. Portal Pogodynka.pl przewiduje jeszcze do piątku temperaturę poniżej 20 st. i przelotne opady. Od soboty ma być już bez opadów, z temperaturą powyżej 20 st. C. Taka prognoza obowiązuje do wtorku.

  A co będzie dalej? Meteorolodzy jak zwykle nie podają prognoz dłuższych niż kilkudniowe, jednak obserwacja przyrody pozwala wyciągnąć wnioski.

  - Przed nami typowe polskie lato, od którego w ostatnich latach zdążyliśmy już odwyknąć - mówi Zdzisław Cyganiak. - Nie spodziewałbym się dużych upałów, spowodowanych przez afrykańskie powietrze. Lato będzie z opadami i burzami, za to bez gwałtownych frontów atmosferycznych.

  Temperatura podczas tego typowego lata powinna sięgać od 22 do 26, maksymalnie 28 stopni.

  - To bardzo dobre lato, bez męczących upałów, które powodują problemy zdrowotne i gradobicia, które wyrządzają szkody - mówi Cyganiak. - Typowe polskie lato jest dla nas najlepsze.

  Kiedy w takim razie wziąć urlop, jeśli planujemy spędzić go w Polsce lub regionie?

  - Gwarancji nie ma, ale na podstawie wieloletnich obserwacji polecałbym sierpień. To spokojniejszy miesiąc niż lipiec. Zwłaszcza do połowy sierpnia szanse na ładną pogodę są największe - mówi Cyganiak.

  Zmienna pogoda to kłopot dla rolników. Olbrzymie opady już spowodowały szkody.

  - Żyto pod wpływem wiatru i deszczu położyło się tak, jakby ktoś po nim przejechał walcem - mówi Zdzisław Cyganiak. - Niestety, nie podniesie się już na tyle, by mogło być zapylone. Dlatego sporo kłosów będzie pustych, co narazi rolników na straty. Do tego słoma będzie szybciej gniła i łatwiej będą rozwijać się grzyby.

  W powiecie poddębickim woda stoi też w niektórych redlinach na polach warzywnych i buraków cukrowych.

  Obfite deszcze martwią też właścicieli sadów.

  - Opady nie pomagają w zawiązywaniu się owoców - mówi Jacek Ossowicz, sadownik z powiatu skierniewickiego.

  Padało też podczas kwitnienia, co spowodowało problemy z zapylaniem kwiatów.

  - To wszystko sprawia, że zbiory owoców będą w tym roku niższe niż w ubiegłym - ocenia Ossowicz.

  Padające do tej pory deszcze nie powinny natomiast zaszkodzić truskawkom.

  - Na razie wszystko idzie dobrze. Nie było przymrozków, zimna Zośka jakoś nas ominęła - cieszy się Piotr Kujawin, producent truskawek z gminy Buczek. - Truskawki z gruntu powinny pojawić się w połowie czerwca, w terminie lub najwyżej tydzień później niż zwykle. Ceny powinny być przystępne dla klientów.

  Duże opady deszczu wpłyną korzystnie na ilość grzybów. Pierwsze można już znaleźć w Nadleśnictwie Grotniki. W powiecie poddębickim grzybów jeszcze nie ma.

  - W ściółce jest jednak bardzo dużo wody, dlatego wkróce powinny pojawić się koźlarki, kurki i pieczarki na łąkach - mówi Cyganiak. - Pierwszych grzybów można spodziewać się na początku przyszłego tygodnia.

  Trwające od zimy intensywne opady sprzyjają za to owadom. W tym roku jest wyjątkowo dużo kleszczy i meszek, stonki ziemniaczanej i komarów.

  - Kleszcze uwielbiają taką pogodę, podobnie jak komary - mówi Cyganiak.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo