1/12
Zastanawiacie się, gdzie w Polsce warto spędzić długi...
fot. Vladyslav Horoshevych/gettyimages.com

Zastanawiacie się, gdzie w Polsce warto spędzić długi weekend w listopadzie 2022? Zapraszamy do galerii, w której zebraliśmy dla Was inspirujące pomysły na listopadowy wypoczynek!

2/12
Zwiedzając Beskid Sadecki, koniecznie trzeba zobaczyć ruiny...
fot. Anna Kaczmarz / Polska Press

Zwiedzając Beskid Sadecki, koniecznie trzeba zobaczyć ruiny malowniczego zamku w Rytrze z połowy XVI w. Wstęp jest bezpłatny, a teren zamku otwarty przez całą dobę. Fani fotografii mogą więc wybrać sobie dowolną porę na zrobienie zdjęć, a jest co fotografować. Nie tylko sam zamek jest malowniczy, ale też cała okolica, a widok ze szczytu wzgórza zapiera dech w piersiach.

Gdy zmęczymy się zwiedzaniem, możemy zregenerować siły w licznych w tej okolicy miejscowościach uzdrowiskowych, jak sama Krynica-Zdrój czy Piwniczna-Zdrój. Kto ma ochotę, może nawet przejść za granicę ze Słowacją i tam skorzystać ze źródeł termalnych, znanych jako Bardejovske kupele, czyli Bardejów-Zdrój.


3/12
By się wzmocnić po zwiedzaniu, można odwiedzić gospodarstwo...
fot. Demko / pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

By się wzmocnić po zwiedzaniu, można odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne państwa Bogdanowiczów „Tatarska Jurta”, szeroko znane z organizacji wypoczynku pod znakiem tatarskiej kultury i kuchni. Niestety, samo gospodarstwo bardzo ucierpiało w pożarze w 2018 r., ale państwo Bogdanowicze nadal serwują swoje słynne potrawy w Centrum Kultury Tatarskiej w Kruszynianach. Jeśli kartoflaniki, bielusz czy kołdun tatarski brzmią dla Was smakowicie, koniecznie musicie spróbować tej unikalnej, regionalnej kuchni.

Wszystkie informacje nt. noclegu, zwiedzania i jedzenia w Kruszynianach można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Tatarskiej Jurty państwa Bogdanowiczów.


4/12
Czemu nie skorzystać z długiego weekendu w listopadzie i nie...
fot. Anatol Chomicz / Polska Press

Czemu nie skorzystać z długiego weekendu w listopadzie i nie poznać bliżej kultury polskich Tatarów? Czy wiedzieliście, że Tatarzy mieszkają na polskich ziemiach już od XIV w.? To muzułmanie, sunnici szkoły hanafickiej, obecnie skupieni przede wszystkim w okolicach Białegostoku.

Tu, jak chyba nigdzie indziej można nasiąknąć kulturą, duchowością, a nawet kuchnią tatarską. Najpierw koniecznie trzeba zwiedzić meczet w Kruszynianach z XVIII w., nadal czynny, ale otwarty dla turystów. Wycieczkę z przewodnikiem trzeba umówić telefonicznie pod numerem 502-543-871. Bilet normalny kosztuje tylko 10 zł, a ulgowy 5 zł.

Za meczetem znajduje się mizar, czyli cmentarz muzułmański, bardzo zadbany. Nagrobki zwrócone są na wschód, czyli umownie w stronę Mekki.


Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Wielkie derby: ŁKS Commercecon - Grot Budowlani. Kibice obu klubów kupują bilety

Wielkie derby: ŁKS Commercecon - Grot Budowlani. Kibice obu klubów kupują bilety

W kamienicy w centrum zamiast mieszkań będą lokale usługowe

W kamienicy w centrum zamiast mieszkań będą lokale usługowe

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie

Zobacz również

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w Łodzi. Mówiła o swojej pracy

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w Łodzi. Mówiła o swojej pracy

Pogrzeb Leszka Długosza ZDJĘCIA

Pogrzeb Leszka Długosza ZDJĘCIA