Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długość palców badają lekarze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Co długość palców mówi o cechach charakteru i skłonnościach do chorób

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Prof. Bogusław Antoszewski ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi przekonuje, że układ palców wiele mówi o naszym zdrowiu
Prof. Bogusław Antoszewski ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi przekonuje, że układ palców wiele mówi o naszym zdrowiu Matylda Witkowska
Długość palców może dużo powiedzieć zdrowiu, cechach charakteru i predyspozycjach zawodowych ich właściciela. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zbadali długość palców i dokonali przełomowego odkrycia.

Naukowcy z kliniki chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej uniwersyteckiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyjrzeli się... długości palców swoich pacjentów.

W męskiej dłoni palec wskazujący jest zazwyczaj nieco krótszy niż serdeczny, kobiety mają oba palce równe lub dłuższy palec wskazujący. Ale zdarzają się odstępstwa.

Dr Anna Kasielska - Trojan i prof. Bogusław Antoszewski zbadali układ palców u pacjentów cierpiących na ginekomastię. To dotykająca mężczyzn przypadłość polegająca na nadmiernym rozroście piersi. Poza krótkimi okresami życia jest ona zwykle powodowana zaburzeniami hormonalnymi. A w jednej trzeciej przypadków przyczyny nie udaje się ustalić.

Naukowcy z Łodzi przyjrzeli się palcom takich mężczyzn.

- Okazało się, że wszyscy badani przez nas mężczyźni z ginekomastią mieli kobiecy układ palców - tłumaczy prof. Antoszewski.
Jak wyjaśnia profesor taki układ dłoni powstaje jeszcze w życiu płodowym pod wpływem hormonów płciowych. Teraz naukowcy z Łodzi badają, jaki jest przebieg tego procesu.

Ale długość poszczególnych palców i ewentualne odstępstwa od statystycznej normy, mają znaczenie nie tylko dla ginekomastii. Badania dowodzą, że kobiecy i męski układ palców mogą być powiązane z cechami osobowościowymi, predyspozycjami do różnych zawodów, czy zachowaniami seksualnymi. Na przykład osoby o męskich dłoniach częściej odnoszą sukces finansowy, ale częściej mają też autyzm. Za to homoseksualni mężczyźni częściej mają dłonie kobiece.

Uniwersytet Medyczny zaprosił właśnie jednego z czołowych badaczy tzw. wskaźnika palców. To prof. John T. Manning, ze Swansea Uniwersity w Wielkiej Brytanii. Profesor od lat bada wpływ układu palców na zachowania społeczne, a także na skłonność do chorób a nawet zachowań seksualnych.

W tym tygodniu opowie studentom o wpływie hormonów płciowych w życiu płodowym na długość palców i o różnicach w ramach płci i narodowości. W piątek spotka się z łódzkimi licealistami, którym w przystępny sposób opowie, co mówią o nas nasze palce.

Prof. Antoszewski jest znany z Łodzi z nietypowych badań z dziedziny antropometrii, czyli nauki o rozmiarach i kształtach różnych części ciała. Kilka lat temu przebadał... kształt i wielkość zębów transseksualistów operowanych w jego klinice. Były to kobiety, które decydowały się na operację korekcji płci, by stać się mężczyznami.

Okazało się, że rozmiar i kształt ich zębów bardziej przypominał zęby mężczyzn niż kobiet.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki