Długotrwale bezrobotni. Rekordziści od 20 lat!

Alicja Zboińska
W łódzkim pośredniaku zarejestrowane są 23 osoby, które są bezrobotne od ponad 20 lat.
W łódzkim pośredniaku zarejestrowane są 23 osoby, które są bezrobotne od ponad 20 lat. INFOGRAFIKA: TOMASZ FRĄCZEK
Udostępnij:
Mają 57-58 lat, nie skończyli żadnej szkoły lub poprzestali na podstawówce i od ponad 20 lat nie poszli do pracy. Doskonale znają ich za to w urzędach pracy. W łódzkim pośredniaku zarejestrowane są 23 osoby, które są bezrobotne od ponad 20 lat. To prawdziwi rekordziści. W Łodzi mieszkają w sumie ponad 22 tysiące osób, które nie pracowały przynajmniej przez rok w ciągu ostatnich dwóch lat. W całym regionie tzw. długotrwale bezrobotnych jest ponad 82 tysiące. To połowa osób, które nie mogą lub nie chcą znaleźć pracy.

Spośród 23 łódzkich bezrobotnych, którzy są zarejestrowani od ponad 20 lat 14 osób to kobiety. Aż jedenaście z nich nie ma wykształcenia: część w ogóle nie poszła do szkoły, części nie udało się skończyć nawet podstawówki. Dziewięć spośród tych osób to niepełnosprawni.

- Staramy się ich aktywizować, biorą więc udział w szkoleniach, uczą się jak działa rynek pracy - mówi Bogusław Dąbrowski, specjalista ds. kontaktów z mediami w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi. - Nikt z pracodawców nie chce jednak ich zatrudnić, nie ma zainteresowania osobami bez kwalifikacji. Część z nich skończył 57 lub 58 lat, to dodatkowo zmniejsza ich szanse na rynku pracy ze względu na konieczność wypłacania odpraw emerytalnych. Niektórzy są bezrobotni z wyboru, korzystają z różnych form pomocy społecznej.

Taki model działania przyjął 53-letni pan Włodzimierz z Łodzi, który ostatni raz pracował w czasach PRL. Ponad dwa lata spędził w więzieniu, kilka miesięcy w szpitalu na leczeniu gruźlicy. Ma wycięte jedno płuco.

- Z opieki dostaję bony na jedzenie, mam też dodatek mieszkaniowy, pomaga mi mama - mówi łodzianin. - Na przeżycie wystarcza, większych ambicji nie mam.

Długotrwale bezrobotni to osoby, które w ciągu ostatnich dwóch lat co najmniej 365 dni były zarejestrowane jako bezrobotne. Pod koniec marca tego roku w województwie łódzkim było ich dokładnie 82.102. To o ponad 8 tysięcy więcej niż w marcu zeszłego roku i aż o 15 tysięcy więcej niż w marcu 2011 roku.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do urzędów pracy w całym kraju w marcu zgłosiło się prawie 214 tysięcy bezrobotnych. Ponad 80 procent z nich rejestrowało się po raz kolejny.

W urzędach pracy wiedzą, że część bezrobotnych, a szczególnie ci, którzy dawno nie pracowali, wcale nie pali się do znalezienia zajęcia. Sami niepracujący nie mogą jednak odmówić podjęcia pracy bez poniesienia konsekwencji.

- Osoba, która odmówi podjęcia pracy po raz pierwszy, zostaje wyrejestrowana na 180 dni - mówi Bogusław Dąbrowski. - Gdy odmówi po raz kolejny, zostaje wyrejestrowana na 270 dni. W tym czasie nie jest objęta np. ubezpieczeniem zdrowotnym.
Urzędy pracy różnymi sposobami starają się walczyć z tymi bezrobotnymi, którzy robią wszystko, by nie mieć żadnego zajęcia. Popierają to przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców, m.in. Business Centre Club.

- Bezrobocie jest obecnie jednym z największych problemów społecznych w Polsce - mówi Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, a zarazem minister ds. prawa pracy w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC. - Wszelkie działania, prowadzące do jego ograniczenia zasługują na uwagę i poparcie. Należy wystrzegać się wspomagania tych, którzy tylko udają, że są bezrobotni.

Rozwiązaniem może być np. program robót publicznych. Osoby, które odmówią w nim udziału zostaną pozbawione statusu osoby bezrobotnej. Taki program prowadzony jest w powiecie nyskim w województwie opolskim. Już po miesiącu od jego wprowadzenia okazało się, że pracą był zainteresowany co drugi bezrobotny. Zdaniem Zbigniewa Żurka jeśli eksperyment się powiedzie, powinien był wprowadzony na terenie całego kraju.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Madziara
Jak jest praca opłacalna (tzn taka żeby można było się z niej utrzymać i jeszcze coś odłożyć) to się pracuje, a jak jest nieopłacalna to się z niej rezygnuje i jej unika szukając utrzymania gdzieś indziej. A jak ktoś (np rząd, urząd, partia, społeczeństwo) do nieopłacalnej przymusza (ustawami, presją, przemocą) to się taką pracę sabotuje (np brakoróbstwem czy żółwim tempem działania) . Ot i cała filozofia pracy.
e
edzia
Myslisz,ze Ci ludzie sa na garnuszku społeczenstwa? ja mysle ,ze nie poniewaz dla takich osób nie ma zasiłków nie masz wiedzy na ten temat
k
kali
Gdzie myślenie władz miasta żeby tacy ludzie byli na garnuszku społeczeństwa.A dlaczego tacy ludzie nie są zatrudniani do prac społecznych jak nikt ich nie chce zatrudnić czy w mieście na prawdę nie ma dla takich ludzi pracy?.Wstyd urzędasy,wstyd władzo kierująca miastem.
K
Krzysztofa
Pan Dąbrowski wielki specjalista nie zna Ustawy. Jak ktoś pierwszy raz odmówi to jest wyrejestrowany na 120 dni! Panie Dąbrowski czytaj pan Ustawy!
ł
łodzianin
leży na ulicy , tylko ludzie nie chcą pracować. A ja się pytam gdzie te setki tysięcy co wyjechało do Anglii czy nawet do Warszawy za byle jaką pracą
X
XYZ
Ostatni akapit pokazuje co musi zrobic miasto -roboty publiczne to korzysc dla wszystkich. Nie bedzie darmozjadow, miasto bedzie ładniejsze i mniej zuli w meiscie bo ebda musieli pracowac
o
okonek
bycie Niemcem czy niemieckojezycznym ujmy nie przynosi . ja posluguje sie cyrylica jako drugim pismem, krzaczki chinskie mnie kusza
wazne jest myslenie a tu tak blisko do wagin, smieci i niepotrzebnych stadionow miejskich? ja glosuje za komuszy START - teren jest
w
wierzacy w PO
Ja jednak wierzę w Tuska, przez Putina i Merkel uwielbianego, stworzyciela Zielonej Wyspy, pełnej szybkich kolei, tanich autostrad i stadionów. Wszystkich dotacji z unii widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Rostowskiego, doradcę Tuska prawdomównego, który przez PeO został stworzony przed wszystkimi długami. Tusk z Tuska, europejskość z europejskości, Fakty prawdziwe z TVN obiektywnego, jak w PRL prawda o zbrodni w Katyniu. FAKTY przez Lisa stworzone i przez bzdurczoka Durczoka mówione, współistotne Tuskowi, a przez niego wszystko się stało. On to dla nas zstąpił z Kremla by z Pawlakiem POdpisać na 25 lat "najtańszą" w UE umowę gazową, ku radości Putina. A za sprawą Angeli POchodzącej z POlski, przyjął miliardy z UE i został przez nią POklepany, za dziadka w Wehrmachcie. POd Władimira i Angeli namową, POnownie został wybrany jak oznajmia OBOP. Wstąpił do rządu, siedzi po prawej Bronka i lewej Palikota, skąd POwtórnie przyjdzie w chwale a agresja jego wobec Kaczynskiego i Rydzyka nigdy się nie skończy. Wierzę w pancerną brzozę zdradkę i Radka jej ożywiciela, który od Tuska pochodzi i wspólnie odbierają uwielbienie i chwałę od Władimira z KGB i z WSI, za zgodę na "katastrofę" POd Smoleńskiem. Wierzę w kryzys UE, wydłużony czas do emerytury, oczekiwanie na lekarzy specjalistów i eutanazję dla przewlekle chorych jako odpuszczenie grzechów. Cieszę się z bezrobocia, pragnę tylko wódki, suchego chleba, haszu, marychy i dopalaczy. Nie oczekuję Świąt Niepodległości a WOŚPu, Woodstocku,feministycznych manif i niekończących się parad miłości. Nie lubię prawicy, kleru, AKowców i ich filmu Czas Honoru. Uwielbiam Stawkę i Hansa Klossa z NKWD oraz Kiepskich, Wojewódzkiego, Ranczo i Taniec z gwiazdami. Uwielbiam Tuska, Palikota, Kwaśniewskiego, Michnika, Urbana i Wałęsę.
B
Bezrobotny i Bezdomny
Uprzejmie mieszkańca (mieszkaniec czego?) zawiadamiam, że w tej chwili żaden łódzki Urząd Pracy nie posiada ofert pracy przy programie „Mia100 kamienic”, ani remontach dróg, ani odśnieżaniu (to chyba oczywiste), ani przy pilnowaniu obiektów użyteczności publicznej. Obiekty użyteczności publicznej ochraniają firmy ochroniarskie, które owszem, poszukują pracowników, ale w pełni sprawnych fizycznie, tylko w wieku nie przekraczającym 50 lat i z aktualnym zaświadczeniem lekarskim o pełnym zdrowiu.
Jak widzisz, twoja rada jest do d*** i można się nią podetrzeć.
q
qas
Po co się trudzić za 1200zł brutto? Jak to zaczniesz to szybciej skończysz.
...
nie jeden z tych bezrobotnych sam by cię zatrudnił żuczku ;-)
m
mieszkaniec
Zatrudnić ich przy remontach 100 kamienic,remontach dróg i ulic ,przy odśnieżaniu,przy pilnowaniu obiektów użyteczności publicznej itd i problem się rozwiąże.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie